Úvod > Aktuality > Nová expozice na hradě Pernštejně vypráví o historii zdejších zahrad
Nová expozice na hradě Pernštejně vypráví o historii zdejších zahrad
"> "> "> "> "> ">
Památky

Nová expozice na hradě Pernštejně vypráví o historii zdejších zahrad

Vydáno 24. července 2021
Na hradě Pernštejně se otevřela nová expozice, která bude zajímat všechny milovníky zahradní architektury. Ukazuje totiž historii aristokratických zahrad v časech osvícenství. Zájemci o tuto tématiku se tak dozví zajímavosti nejen o pernštejnských zahradách, ale kukátkem nahlédnou i do zahrad jiných zámků.
vrchnostenská zahradaHrad Pernštejn otevřel od 23. července zcela novou expozici zaměřenou na vývoj aristokratických zahrad v 18. století. Zaměřuje se na zakladatele pernštejnské zahrady barona Františka Stockhammera, který panství získal v roce 1710, a jeho zetě barona Ignáce Schrӧffela, jenž pozůstatky barokní zahrady začlenil do parku jižního svahu pod hradem a doplnil ho drobnými stavbami. Zahrada je představena nejen v historických souvislostech, ale i ve vazbách na významné osobnosti oné doby a také na další zámecké zahrady, založené ve stejném období.
 
Hrad PernštejnVýstava má v návštěvnících vyvolat pocit, jako by právě do zahrady vstoupili, a to i díky animačním efektům. Jsou zde originály soch, které stávaly v pernštejnských zahradách, vzorníky architektonického vybavení zahrad anebo historické knihy se zahradní tématikou. Velmi atraktivní jsou „kukátka“ do zahrad na Müllerově mapě Moravy. Díky nim lze nahlédnout třeba do dobových zahrad zámků Valtice, Lednice nebo Vranova nad Dyjí.
 
Novou expozici naleznete v objektu u vstupu do obnovené Vrchnostenské zahrady. Vstupné se na ni neplatí, je totiž zahrnuto v rámci vstupného do areálu hradu. Ten je otevřen od úterý do neděle od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné do areálu hradu ke 50 Kč, do zahrady pak 110 Kč.
Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a od roku 2021 se otevřou veřejnosti.