Úvod > Aktuality > Noc na Karlštejně zažijete nejen v Litomyšli
Noc na Karlštejne zažijete nejen v Litomyšli
"> Noc na Karlštejne zažijete nejen v Litomyšli "> Spolu s herci a zpeváky úcinkují šermíri a metaci ohne, nechybí ani koza ci kun "> Jednu z letošních repríz bude hostit také zámek v Litomyšli
Kultura

Noc na Karlštejně zažijete nejen v Litomyšli

  • Vydáno13. července 2014
Neuvěřitelných devět let uvádí soubor složený z poberounských profesionálů i ochotníků původní muzikál Noc na Karlštejně. Známý divadelní kus na motivy Jaroslav Vrchlického dosud zhlédlo přes čtyřicet tisíc diváků po celé České republice. Jednu z letošních repríz bude hostit také zámek v Litomyšli.

LitomyšlPůvodní muzikál Noc na Karlštejně poberounský soubor prvně uvedl na nádvoří zámku Dobřichovice v létě 2006. Od samého začátku v něm vedle místních ochotníků excelovali Vladimír Čech, Jan Rosák, Pavel Vítek či brilantní kytarista Štěpán Rak. Vladimír Čech nás sice loni opustil, ale v roli Otce Vlasti jej zastoupil jiný skvělý herec – Václav Vydra. Ve vášnivém líbání císařovny Elišky se střídá s exministrem zemědělství Petrem Bendlem, který jej v úloze Karla IV. alternuje. Do souboru navíc postupně přibyly další populární tváře: Lumír Olšovský, Petr Jančařík či Jan Matěj Rak.

Výše zmíněné profesionály doplňují ostřílení a mnoha rolemi prověření ochotníci – Monika Vaňková v roli císařovny Alžběty, Pavla Švédová v roli Aleny, Karel Král v roli purkrabího, Petr Říha v roli arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jeho žena Alena v roli hofmistryně Ofky a další. Kostým zbrojnoše (není-li císařem Karlem) obléká bývalý ministr a hejtman Petr Bendl, sbor manů je sestaven z několika starostů poberounských obcí, respektive měst. Spolu s herci a zpěváky účinkují šermíři a metači ohně, nechybí ani koza či kůň.

Poberounský soubor tedy Noc na Karlštejně uvádí už deváté léto doslova po celé republice – letos bude muzikál kromě Litomyšle (25. 7.) hostit také hrad Křivoklát (1. až 2. 8.), zámek v Mníšku pod Brdy (8. – 9. 8.) a obec Karlštejn ( 27.9., louka u karlštejnského mostu).

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.