Úvod > Aktuality > Noc kostelů: navštivte kostely a chrámy ve večerní atmosféře
Noc kostelů: navštivte kostely a chrámy ve večerní atmosféře
"> "> ">
Památky

Noc kostelů: navštivte kostely a chrámy ve večerní atmosféře

  • Vydáno5. června 2017
V pátek 9. června se otevřou brány kaplí a kostelů v nezvyklou dobu – bude se konat oblíbená Noc kostelů. Letošní, již devátý ročník, nabídne pestrý kulturně-duchovní program, který organizují tisíce dobrovolníků z jednotlivých farností. Jen v Praze a Středočeském kraji se otevřou téměř tři stovky kostelů. Těšit se můžete na komentované prohlídky, koncerty, workshopy i prohlídky jindy nepřístupných prostor. Pojďte se s portálem Kudy z nudy toulat nocí!
klenba-v-kostele-sv--Jilji.JPGMálokterá akce měla tak raketový start jako Noc kostelů. Myšlenka, která se zrodila před třinácti lety ve Vídni, se během čtyř let rozšířila do celého Rakouska i Česka, na Slovensko a do Estonska. Každý rok se k ní připojují další kostely a modlitebny.

V pátek 9. června 2017 se tedy výjimečně a zdarma otevřou pro všechny návštěvníky brány zhruba 1500 chrámů, kostelů a modliteben po celé České republice.

Ti, kteří navštíví kamenné kostely nebo modlitebny, si mohou vybrat z nesmírně pestré nabídky: nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení. Možnost bude nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů. Velký zážitek slibuje i tradiční Pouť světla přes Karlův most. Tu mohou lidé absolvovat s hořící svící v ruce z kostela sv. Tomáše na Malé Straně do kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí. Zájemci si budou moci vyzvednout svíčku a zapálenou ji přes Karlův most individuálně či spolu s ostatními přenést na druhou stranu Vltavy. Tam ji v kostele uloží na označené místo.
 

V Praze vás čeká kostel na vodě

Ponton na VltavěLetos Arcibiskupství využilo jedinečnou nabídku Povodí Vltavy a pozve vás tak nejen do kostelů, které obvykle stojí na nějakém kopci, ale i na hladinu Vltavy. Právě v tomto pomyslném nejnižším bodě Prahy bude u Karlova mostu zakotven obrovský ponton "František" – Zakotvený kostel.

Během večera bude pro všechny návštěvníky možné na tomto velmi neobvyklém místě naslouchat rozhovoru moderátora, svatovítského kanovníka Tomáše Rouleho s mnoha zajímavými hosty. Z pontonu bude navíc možný pohled na panorama Prahy z málo známé perspektivy.

Jinak se v Praze můžete tradičně vypravit například na Pražský hrad do katedrály sv. Víta, na Vyšehrad do baziliky Petra a Pavla (kde bude možné dd 19:00 do 21:00 navštívit nejstarší prostory kostela – pozůstatky baziliky sv. Vavřince) nebo do karlíneského Cyrila a Metoděje. Netradiční výstavu pro vás nachystal kostel sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech – tam si prohlédnete předměty, které používají vojenští kaplani pro bohoslužby v polních podmínkách: vojenské bible a modlitební knížky různých armád.

Kostel sv. MikulášeNa pivo si zajděte ke sv. Tomášovi na Malé Straně. Ne že by se přímo v prostorách kostela snad nalévalo, ale v ambitu kláštera se dozvíte něco o historii zdejšího tradičního klášterního piva, které se u sv. Tomáše vaří od roku 1352.

Na Praze 4 v Záběhlicích, v kostele sv. Anežky České a sv. patronů českých můžete od 17 do 17:20 hodin nechat požehnat vašemu domácímu mazlíčkovi. Svatý František podle legendy kázal lesní zvěři, svým kázáním napravil zlého vlka a zvířata nazýval bratry a sestrami. A zdejší františkáni budou žehnat domácím mazlíčkům, které ke kostelu převedete.
 

Šalina Noci Kostelů v Brně

kostely.jpgLetošní novinkou Noci kostelů je jízda Šaliny Noci Kostelů v centru Brna s doprovodným programem: rozhovory a setkání se zajímavými hosty, pozvánky na právě probíhající programy v nedalekých kostelech i hudební a taneční ukázky na zastávce před kostelem sv. Tomáše. V této části Moravského náměstí budou probíhat i tradiční dětské programy – workshopy či pátrací soutěž pro dvojice chlapců a dívek od 8 do 15 let s názvem Tajemství brněnských kostelů.

Trasa se skládá z těchto zastávek: Hlavní nádraží – Mahenovo divadlo – Česká – Šilingrovo nám. – hlavní nádraží – Zelný trhNám. SvobodyČeská – Komenského nám.-odstavná kolej vedle budovy FSS MU (zde bude odstavena v časech mimo výjezdy). Šalina bude jezdit od 17:00 do 22:00 hodin.
 

Stálí účastníci i nováčkové

Desítky kostelů a kaplí můžete navštívit Ostravě i v Plzni, v Liberci a v Olomouci. Všude vás čekají koncerty, společné modlitby, divadelní představení, prohlídky věží a krypt či příjemná setkání. Bohatý program nabídne Noc kostelů v Kutné Hoře i ve vesnických kostelech v okolí, letos podruhé se do akce zapojí Bečov nad Teplou. Během podvečera a večera nahlédnete nejenom do kostela sv. Jiří, ale také do hradní kaple Navštívení Panny Marie, zámecké kaple svatého Petra a výjimečně otevřené soukromé kaple Eleonory Beaufort-Spontin v letohrádku Komtesa.

Sázavský klášter si připravil pro malé i velké hudební vystoupení a výtvarné dílničky, v Kladrubském klášteře na Plzeňsku se otevře klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. V 18:30 hodin se můžete dostavit na komentovanou prohlídku. Kdo by se raději vydal na zámek či hrad, může zajít například do hradní kaple v moravském Šternberku, do Chebského hradu, do hospitálu Kuks či na hrad Landštejn. Na zámku Hrubý Rohozec bude odhalen zámecký poklad, který se většinu roku ukrývá v trezoru u pracovny hraběte Mikuláše Vladimíra.
Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabízí muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.