Úvod > Aktuality > Noc kostelů láká do svatovítské katedrály
Noc kostelů láká do svatovítské katedrály
">
Památky

Noc kostelů láká do svatovítské katedrály

  • Vydáno9. června 2016
Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha nabídne během Noci kostelů, která se letos koná v pátek 10. června, velmi bohatý program. Kromě prohlídky svatovítské zvonice, koncertu dómského varhaníka Josefa Kšici a Vratislava Kříže, to bude také koncert Jaroslava Svěceného a Jitky Navrátilové.
Katedrála sv. VítaVarhanní koncert ve svatovítské katedrále nabídne díla Césara Francka a Antonína Dvořáka. Jaroslav Svěcený (housle) v doprovodu Jitky Navrátilové (cembalo) zahraje kromě své kompozice "Chrámová fantasie" také Sonátu č. 4 d moll Antonia Vivaldiho, či Sonátu č. 5 Jean-Marie Leclaira anebo Sonátu č. 12 "La Folia" Arcangela Corelliho.

Zajímavý program však není pouze ve svatovítské katedrále. Každá farnost či sbor, které se do projektu Noc kostelů zapojily, připravují svůj program představující množství koncertů, komentovaných prohlídek, návštěvy jinak nepřístupných prostor, modlitby či příjemná setkání. Tato noc tak může být připomínkou velikonoční noci, noci osvobození a noci světla, která dává možnost nalézt a porozumět smyslu vesmíru a života každého z nás. Více vám poví architektura a umění, které po věky hovoří k návštěvníkům kostelů. Vašimi průvodci budou samotní organizátoři. Vše, co se bude během Noci kostelů nabízet, bude zdarma.

Pražská arcidiecéze se do mezinárodního ekumenického projektu zapojuje již sedmým rokem. Nejde v něm pouze o prohlídky sakrálních staveb, ale především o přiblížení duchovní a kulturní tradice vycházející z křesťanství.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.