Úvod > Aktuality > Noc divadel otevře i divadelní dveře, které jsou běžně divákům zapovězené
Divadla si pro návštevníky pripravila velmi zajímavý program
"> Divadla si pro návštevníky pripravila velmi zajímavý program "> Program Noci divadel myslí i na nejmenší návštevníky "> Behem Noci divadel si scény prohlédnete z nové perspektivy
Kultura

Noc divadel otevře i divadelní dveře, které jsou běžně divákům zapovězené

  • Vydáno13. listopadu 2016
Chtěli byste někdy navštívit zákulisí divadla, projít se mezi kulisami, popovídat si s herci a režiséry a zažít něco opravdu neobvyklého, třeba divadelní bojovku? Pak právě vás zve portál Kudy z nudy na Divadelní noc, jejíž čtvrtý ročník připadá na sobotu 19. listopadu. Pojďte si hrát!

European Theatre Night

Mezinárodní kulturní projekt European Theatre Night se koná vždy třetí listopadovou středu. Idea založení tohoto projektu se zrodila v Chorvatsku v roce 2008 a postupem času se ze skromné události vyvinula v síť jedenácti evropských zemí, kterou tvoří Chorvatsko, Slovensko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Česká republika, Srbsko, Slovinsko, Rakousko, Maďarsko, Bulharsko a Belgie.

Noc divadel, která se koná vždy třetí listopadovou sobotu, je součástí evropského projektu European Theatre Night. Česká divadla svou noc poprvé zažila v roce 2013, té loňské se účastnilo 130 divadel a amatérských i profesionálních divadelních souborů ze třiceti šesti měst. Na co se můžete těšit letos v sobotu 19. listopadu?

 

Vaše cesta na prkna, co znamenají svět

Možná máte svého favorita již vybraného, možná váháte a teprve ho budete hledat. Je to jednoduché: na internetových stránkách Noci divadel si najdete menu program a pak už můžete pátrat po tom nejlepším místě podle města, divadla a typu akce. Snadno si tak najdete třeba programy pro děti či seniory nebo dílny, workshopy a interaktivní programy.  Vyměňte jednou hlediště za jeviště a vyzkoušejte si roli divadelního tvůrce!
 

V kůži kulisáků, herců i dobrodruhů

Své dveře na Noc divadel otvírá řada slavných a velkých kulturních institucí, od Národního divadla, Žižkovského divadla Járy Cimrmana či Divadla na VinohradechPraze přes Národní divadloBrně až po divadla v řadě krajských měst. Například v Jihočeském divadleČeských Budějovicích se večer otevře fotoateliér pohádkových kostýmů a vy se můžete vyfotografovat v některém z divadelních převleků, ve Východočeském divadlePardubicích si pod režijním vedením členů souboru nazkoušíte krátkou divadelní scénku, kterou pak odehrajete ostatním, a ostravské Divadlo loutek zve všechny zájemce na volnou a nepatrně řízenou procházku zákulisím divadla s nezvyklou divadelní produkcí, ohnivou show před divadlem a noční expozicí loutek. V Městském divadle ve Zlíně si nenechte ujít oblíbenou akci baterka, při níž budete potmě v doprovodu herců procházet různými divadelními prostorami, nebo podvečerní inscenaci Žítkovské bohyně. Pozor, například právě tady je potřeba místa rezervovat předem!

S dětmi se můžete vypravit na dobrodružnou hru, kterou v kladenských uličkách v duchu chystaného představení Záhada hlavolamu připravilo Divadlo Lampion, v pražském Divadle Spejbla a Hurvínka vám ukážou atraktivní zákulisí a v Divadle Na Fidlovačce, kde v současné době zkouší Shakespearův Sen noci svatojánské, si užijete Sen noci divadelní, při němž se osobně setkáte s Hamletem, Kateřinou a Petruciem, Romeem a Julií, Falstaffem a dalšími postavami slavného anglického dramatika.
 

Sami sobě režiséry?

Do Noci divadel se můžete zapojit i jinak, stačí až do neděle 20. listopadu poslat organizátorům akce video, inspirované libovolným divadelním zážitkem. Video nahrajte na Facebook a přidejte hashtag #nocdivadel2016 a popisek, proč jste natočili právě takový kousek. Pak už stačí jen počkat, zda právě vaše video vybere odborná porota – a pokud ano, čekají vás zajímavé ceny. Mezi nimi nechybí setkání s divadelními celebritami, návštěva soukromého uměleckého ateliéru anebo venčení psa se známou osobností českého divadla.
 

Historie Noci divadel u nás

Institut umění – Divadelní ústav poprvé uspořádal v České republice Noc divadel v roce 2013. Do projektu se tehdy zapojilo více než 80 divadel ve 25 českých, moravských a slezských městech, která navštívilo až 40 tisíc diváků. Institut umění – Divadelní ústav bude podobně jako v minulém roce fungovat jako Informační centrum, které bude otevřeno v patiu budovy od 14 do 22 hodin. IDU i letos připravuje vlastní program, sestávající z prohlídek, přednášek, výstav a projekcí zaměřených na české divadlo a prezentaci svých dalších činností. V improvizovaném knihkupectví a antikvariátu bude možné zakoupit publikace o divadle a umění za speciální ceny.

Snahou projektu je nabídnout českému divákovi srovnatelný kulturní zážitek jako během projektů se stejnou myšlenkou, jako jsou například Noc literatury či Festival muzejních nocí. Hlavním cílem Noci divadel je nejen zviditelnit jednotlivé divadelní scény, ale také přilákat diváky všech věkových kategorií a podpořit české divadlo jako takové.

Úplný výčet akcí, včetně cen vstupného, naleznete na webových stránkách projektu, či na stránkách vašeho oblíbeného divadla. Vstupné program Noc divadel je buď symbolické, nebo zdarma.
Divadlo Archa – scéna pro současné umění

Divadlo Archa – scéna pro současné umění

Divadlo Archa bylo otevřeno v roce 1994. Svou výjimečnou dramaturgií, inovativními projekty přesahující umělecké žánry i nadstandardním technickým zázemím si Archa nejen v České republice získala pověst významné progresivní scény.

Divadlo Minor – divadlo pro celou rodinu

Divadlo Minor – divadlo pro celou rodinu

Divadlo Minor se snaží hrát nikoli jen pro děti, ale přilákat spolu s dětmi i dospělého diváka, čili celou rodinu. Tomuto cíli se přizpůsobuje jak dramaturgie, tak také hrací časy. Společným jmenovatelem všech inscenací je především originální výtvarná a hudební složka.

Divadlo U Hasičů

Divadlo U Hasičů

Neseďte doma a užijte si jedinečný kulturní zážitek! Zajděte na komedii do divadla U Hasičů. Populární herci v čele s Petrem Nárožným, Uršulou Klukovou, Květou Fialovou a dalšími se postarají o výbornou zábavu.

Divadlo Sklep

Divadlo Sklep

Divadlo Sklep je jedno z pražských divadel, které bylo založeno v roce 1971 Davidem Vávrou a Milanem Šteindlerem. V současné době sídlí v divadle Dobeška v Praze 4. Divadlo se dosud vyznačuje osobitým zpracováním divadelních her.

Divadlo Bez zábradlí

Divadlo Bez zábradlí

Divadlo Bez zábradlí bylo založeno roku 1990 Karlem Heřmánkem, ředitelem divadla. Divadlo měnilo své sídlo až si nakonec stálou scénu našlo v paláci Adria. Žánrové spektrum divadla se pohybuje od komedií, přes muzikál až k dramatu, pravidelně se konají divadelní představení a koncerty hostů.

Divadlo Kalich

Divadlo Kalich

Divadlo Kalich, jedna z nejvýraznějších pražských scén, zahájilo svůj každodenní provoz v samotném centru města 1. listopadu roku 1999. Divadlo Kalich je dle oficiálních statistik nejnavštěvovanějším soukromým divadlem v ČR.

Divadlo Na Vinohradech

Divadlo Na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech je jedna z hlavních činoherních scén v Praze, které bylo slavnostně otevřeno 24. listopadu 1907. Prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva. Divadlo patří k prestižním pražským scénám a jeho soubor tvoří přední čeští herci.

Noc divadel 2022

19.11.
Noc divadel 2022

10. ročník Noci divadel se uskuteční třetí listopadovou sobotu.