Úvod > Aktuality > Janáčkovo divadlo v Brně se znovu otevře na Noc divadel
Janáčkovo divadlo v Brně se znovu otevře na Noc divadel
"> "> ">
Kultura

Janáčkovo divadlo v Brně se znovu otevře na Noc divadel

  • Vydáno12. listopadu 2018
V letošním roce připadá termín Noci divadel na 17. listopadu 2018, kdy se po rekonstrukci opět otevře Janáčkovo divadlo! V 19:00 zde zazní premiéra opery Příhody lišky Bystroušky, která současně zahájí 6. mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno 2018, jehož program je věnován 100. výročí vzniku republiky.
Janáčkovo divadloPři celorepublikové akci Noc divadel 2018 bude otevřeno po delší rekonstrukci Janáčkovo divadlo v Brně. Uvedeno bude kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v inscenacích světových tvůrců, jakými jsou Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó nebo Alvis Hermanis. Za dirigentským pultem se objeví Tomáš Hanus, Tomáš Netopil či Marko Ivanović.

Všichni, na něž se nedostaly vstupenky na dávno vyprodanou ostře sledovanou premiéru, se mohou už od 18:00 na piazzettě Janáčkova divadla zúčastnit slavnostního ceremoniálu, jímž bude po významné rekonstrukci znovu otevřeno Janáčkovo divadlo, největší divadelní sál v Česku. Příležitost být přítomni v historické chvíli oslav 100. výročí republiky, 29. výročí sametové revoluce a zároveň historické chvíli pro město Brno a jeho současný kulturní život využijí čelní představitelé města.

Janáček BrnoA to ještě není všechno. K premiéře opery Příhody lišky Bystroušky je na tento den také symbolicky naplánován převoz vánočního stromu na náměstí Svobody, tentokrát povozem taženým koňmi. Ani letos se tak nepřeruší tradice, za kterou stojí novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který díky smutnému příběhu v lese odloženého nemluvněte přišel s nápadem, jak pomáhat opuštěným dětem. Uspořádal pod rozsvíceným stromem na brněnském náměstí charitativní sbírku. Díky ní byl vystavěn první dětský domov. Akce je součástí Brněnských Vánoc, za kterými organizačně stojí TIC Brno.
Převoz vánočního stromu z bílovického polesí, bude zahájen ve slavnostní den 17. 11. už v 9:30 a jeho předávání na náměstí Svobody, je plánováno na 16:00. Vánoční strom bude přivítán fanfárami z Libuše a vystoupí také sbor Janáčkovy opery NdB.
 

Prohlídky brněnských divadel

Mahenovo divadloNoc divadel dává příležitost zajít do oblíbeného divadla a podívat se přímo za oponu. Své brány otevírá například Divadlo Husa na provázku. Herci vás provedou po tajných koutech, které jsou plné tvůrčí energie, revolučního nadšení, zapomenutých postav, rekvizit, reálií, dějin, marginálií. Provázkovská kapela, vzpomínky, procházka po zákulisí, svíčky, alkohol. Divadelní prohlídky zákulisí se konají od 20:00 do 22:00, vždy po 15 minutách. Ve 23:00 se můžete těšit na koncert provázkovské kapely.

Městské divadlo Brno zve všechny zájemce na prohlídky zákulisí Hudební scény od 17:00 do 19:00 hodin. Kapacita skupin je však omezena, doporučujeme rezervaci na emailu brzobohata@mdb.cz. Vstupné se neplatí.
Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.

Brněnské Vánoce 2022

25.11.
23.12.
Brněnské Vánoce 2022

Poslední pátek před první adventní nedělí se tradičně rozsvěcuje vánoční strom na centrálním náměstí Svobody. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna.

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku je české experimentální divadlo založené v roce 1967. Prezentuje se neobvyklými autorskými inscenacemi a výjimečnými divadelními počiny. Pravidelně hostuje na českých a zahraničních scénách, účastní se festivalů a samo je pořádá.

Městské divadlo Brno s hudební a činoherní scénou

Městské divadlo Brno s hudební a činoherní scénou

Ve dvou divadelních domech Městského divadla Brno působí celkem tři divadelní soubory. Divadlo disponuje činoherní a hudební scénou.

Mahenovo divadlo v Brně

Mahenovo divadlo v Brně

Po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu roku 1870 bylo nutné postavit v Brně novou scénu, a tak byla v roce 1882 dokončena stavba nového německého Městského divadla Na hradbách – dnes Mahenova divadla.

Janáček Brno 2022

2.11.
20.11.
Janáček Brno 2022

8. ročník festivalu se odehraje v termínu 2. 11. – 20. 11. 2022. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program, jímž se prolíná téma „Quo vadis“.

Noc divadel 2022

19.11.
Noc divadel 2022

10. ročník Noci divadel se uskuteční třetí listopadovou sobotu.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika