Úvod > Aktuality > Nízká hladina přehrady Orlík láká k vycházkám podél jindy zatopených úseků Vltavy
Nízká hladina přehrady Orlík láká k vycházkám podél jindy zatopených úseků Vltavy
"> "> ">
Příroda

Nízká hladina přehrady Orlík láká k vycházkám podél jindy zatopených úseků Vltavy

  • Vydáno11. listopadu 2019
Přehrada Orlík uměle snížila svou hladinu o sedm metrů, protože probíhá modernizace lodního výtahu pro malá sportovní plavidla na hrázi tohoto vodního díla. Ta bude probíhat po celou zimní sezonu, to znamená do konce března. Díky tomu se však mohou zvídaví turisté podívat na odhalené části koryta spodní Otavy a střední Vltavy. Díky poklesu hladiny řeky na Orlíku a v jeho okolí, se objevily například základy původních domů, zbytky starých lodí a další předměty, jindy schované v hlubinách vltavských vod.
Orlík na suchuUnikátní pohled se nabízí od začátku listopadu 2019 až do konce března 2020 na přehradě Orlík, kde v důsledku rekonstrukce zdvihadla lodí došlo k poklesu vodní hladiny o 7 metrů, normálně je nádrž hluboká 74 metrů. V Orlické přehradě se tak nyní objevují základy původních domů, špičky věží zatopených kostelů, zbytky starých lodí a další předměty, jindy schované hluboko v řece.

Stavba a následné napuštění Orlické přehrady v roce 1961 smazaly z mapy 14 mlýnů, bezpočet pil a 650 obydlí. Většina z těchto staveb je nenávratně poškozena, nicméně zatopené peřeje a torza historických staveb se tento podzim odhalují zvídavým dobrodruhům. Díky tomu se můžete vydat na pěší nebo i vodácký výlet a prohlédnout si koryta řek, která se na jaře na další desítky let opět zahalí do temné vody.


Kam se vydat v okolí Orlíka na výlet?

most PodolskoJednou z dominant středního Povltaví je Podolský most mezi obcemi Temešvár a Podolí I. Běžně jsou k vidění jeho pilíře, nyní však dohlédnete až na dno koryta řeky. V nejbližším okolí mostu se objevily základy domů a zbytky zdí, kamenné i asfaltové cesty, můstky i zbytky lodí... Nedaleko Podolského mostu se při nízkém stavu vody objevuje také jednoobloukový kamenný most z 19. století, který zde zůstal spolu se silnicí vedoucí k původnímu Podolskému řetězovému mostu.

hladná pokles hladinyHladné u Albrechtic nad Vltavou najdete historický unikát: vojenský bunkr z období mobilizace, jeden z Vltavské linie, který Němci nevyhodili za druhé světové války do povětří. Naproti bunkru se nacházejí zbytky levobřežních pilířů mostu, který se zde měl postavit na počátku 40. let. Železná konstrukce, původně určená pro stavbu železničního mostu na Zakarpatské Ukrajině (obsazená v roce 1939 Maďarskem) již byla složena na místě. Stavba byla ale nakonec Němci zastavena, což se jim na konci války vymstilo, neboť most již byl zanesen v mapách, takže na pravém břehu Vltavy na Němce prchající před Rusy k Američanům čekalo nemilé překvapení, a přes vodu se s technikou nedostali.

Pod obcí Hladná nedaleko Albrechtic jsou výjimečně vidět také poměrně zachovalé zbytky Novomlýnské elektrárny, která byla nejdřív vodním mlýnem, jenž byl později přestavený na vodní elektrárnu pro místní pivovar. Hned vedle ní je také jeden z několika odkrytých jezů.
 

Zvíkov, Orlík, Kamýk

zvíkovNeobvyklý pohled se z hladiny nabízí i na hrad Zvíkov a zámek Orlík. Hrady s poklesem vody "povyrostly" a ční nad řekou ještě majestátněji. U zámku Orlík jsou dobře patrné staré pařezy po pokácených stromech, které nyní "obývají" odhalenou pláž.

Také v Kamýku nad Vltavou vodní hladina značně poklesla a vltavské koryto odhaluje na svém dně množství černých kamenů. Místní legenda povídá, že před zatopením přehrady stála na břehu Vltavy vesnička Břeha, jejíž chloubou byl místní kostel. Když je prý mimořádně průzračná voda, lze spatřit špičku kostelní věže pod hladinou. Při letošním poklesu hladiny by mohla být špička kostela vidět ještě zřetelněji. Je to však možné zjistit pouze z lodi.

Situace se bude opakovat zase na podzim příštího roku. Výtah pro lodě má být hotový v dubnu 2022. Cílem prací je prodloužení kolejové dráhy výtahu, aby mohl fungovat při nižších stavech vody.
Zdvihadlo Orlík – výtah pro lodě na Orlické přehradě

Zdvihadlo Orlík – výtah pro lodě na Orlické přehradě

Unikátní výtah pro lodě funguje na přehradě Orlík. Díky němu lze během několika minut i s plavidlem zdolat výškový rozdíl kolem sedmdesáti metrů. Pro každou posádku malého plavidla je jízda orlickým výtahem nezapomenutelným zážitkem. Proplavbu je nutno předem objednat.

Orlická přehrada neboli Orlík

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Přehrada Kamýk nad Vltavou

Přehrada Kamýk nad Vltavou

Na Vltavě na konci vzdutí Slapského jezera bylo vystavěno vodní dílo Kamýk, které slouží k vyrovnávání špičkových odtoků z hydrocentrály Orlík, ale současně je rovněž využito k výrobě elektrické energie.

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Most v Podolsku – brána do nebe

Most v Podolsku – brána do nebe

Hlavní silnice z Písku do Tábora překonává hluboké vltavské údolí Podolským mostem. Na obou koncích se nachází parkoviště a na levém břehu je navíc upravena vyhlídka. Ve době svého vzniku patřil Podolský most k největším mostům v Evropě.

Vltavská cyklostezka – ze Šumavy k Mělníku

Vltavská cyklostezka – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Plavba lodí Orlík – Zvíkov

Plavba lodí Orlík – Zvíkov

Využijte k výletům pravidelnou i nepravidelnou lodní dopravu na Orlické přehradě. Během plavby se můžete těšit na krásné přírodní scenérie středního Povltaví.

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Roku 1967 překlenul Žďákovský most vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou. V době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku.