Úvod > Aktuality > Nikol Štíbrová: Dálný moravský východ
Nikol Štíbrová: Dálný moravský východ
"> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Nikol Štíbrová: Dálný moravský východ

  • Vydáno4. srpna 2020
Věřim, že nás je víc. Těch, kteří mají celkem projetou Itálii, byli v Řecku, Španělsku a Chorvatsku. Těch, pro které dovolená znamená sbalit si plavky a odfrčet k moři. Věřim, že nás je víc, kdo se zároveň trochu stydí za to, že některé kouty naší malé země prostě nezná, protože jim doteď nedal šanci.
Já to tak mám s Moravou. Jasně, byla jsem na ni několikrát, ale že bych na ni trávila delší čas a prozkoumávala ji hlouběji, to ne. Letos už jsem to chtěla konečně prolomit – nahrávaly mi k tomu i dvě skutečnosti – koronáč a můj chlapec. Moravák. Letos je prostě ten správný čas.
 
Když se rozhodnete pro dovolenou na Moravě, pravděpodobně vás to bude z nějakého důvodu táhnout na jih. Jih zní prostě dobře. Určitě tam bude teplo a určitě tam bude víno. No. A já vám říkám, ať jedete na východ. Kde je taky teplo, kde je taky víno, kde je pálenka, kde je kyselice, kde je krásná příroda, málo lidí a klid. Je tam všechno. A protože je tam všechno, bude se tam líbit všem. Já tam vzala celou rodinu, čímžto jsem pro vás tuhle destinaci náležitě otestovala.
 
Tak kam?
 Jedno z těch univerzálních míst, kde zabavíte hyperaktivní dítě a kde si odfrknou rodiče i prarodiče, je Skanzen Modrá u Velehradu. Tam bych směřovala jako první. Je to funglnově vybudované centrum slováckých tradic – najdete tu obrovský archeoskanzen, sladkovoodní expozici Živá voda, najdete tu ono skvělé víno i onu skvělou pálenku. Je tady toho k vidění i dělání mraky, takže ideální je se ubytovat přímo v hotelu Skanzen, ať nemusíte nikam pendlovat a celý areál si v klidu užijete. Až se vám zasteskne po nějaké “větší civilizaci”, vyražte do Uherského Hradiště. Okouzlí vás atmosférou, útulností, čistotou, přátelskýma lidma. Slibuji.
  
Architektonický skvost, čokoláda a kozy
 To je zámek Buchlovice. Další místo v regionu, kde si přijde na své každý. Nadšenec do historie, gastroturista i milovník zvířat. V areálu buchlovického zámku totiž krom pokladů z dob dávno minulých najdete i čokoládovnu (tu horkou tekutou fakt musíte ochutnat) a záchrannou zvířecí stanici. 
 
Jiný svět
 Pokud máte pocit, že do Luhačovic jezdí jen senioři s žaludečníma vředama, mýlíte se. A uděláte chybu, když se sem nepodíváte. Domov legendární Vincentky působí trochu jako jiný svět. “Já si tu připadám jak v nějakym Toskánsku,” pronesl můj tatínek na liduprázdné a sluncem prosvícené kolonádě. No, skoro, tati…
 
S tebou mě baví sklep
 Odjet z východní Moravy bez návštěvy vinného sklepa by byl hřích. Sázka na jistotu pro vás budou sklepy Mařatice, kousek od Uherského hradiště, kde zažijete to pravé Slovácko. Tyhle měšťanské vinné sklepy si oblíbily prý takové osobnosti našich dějin, jako byl Alois Jirásek či Mikoláš Aleš. Vydejte se po jejich stopách. A pokud se v místním sklepním labyrintu, který má délku 250 metrů, trochu zapomenete, můžete přespat v zcela nových pokojíčcích.
 
Ať už vás cesty po Východní Moravě zavedou kamkoli, určitě si tenhle kraj vychutnáte všemi smysly.
Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Krásnou přírodu plnou studánek, památek a zajímavých míst najdete v pohoří Chřiby. Jeho dominantou je hrad Buchlov. Stojí zato vydat se také na příběhy opředený hrad Cimburk a na nedalekou Kazatelnu, nejkrásnější skalní útvar v Chřibech. Úžasný výhled budete mít z rozhledny Brdo.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Zámecký park Buchlovice

Zámecký park Buchlovice

Areál zámeckého parku a zahrady v Buchlovicích patří k nejvýznamnějším a nejdochovanějším v Čechách a na Moravě. Vzácnost historické zahrady spočívá zejména v dochování prvků italské barokní zahrady a ve velmi citlivém napojení přírodně krajinářského parku na pravidelnou část zahrady.