Úvod > Aktuality > Neznámá místa: jedna z deseti nejkrásnějších evropských tratí vede z lázní do lázní
Zážitky

Neznámá místa: jedna z deseti nejkrásnějších evropských tratí vede z lázní do lázní

  • Vydáno7. března 2020
Kdybyste měli vybrat nejkrásnější železniční trať v Česku, která by to byla? Volba serveru The Guardian.com vás možná překvapí: mezi deset nejkrásnějších železničních tratí starého kontinentu totiž zařadil celkem nenápadnou jednokolejku, která spojuje dvě vyhlášená lázeňská města, Karlovy Vary a Mariánské Lázně.
Ačkoli romantická trať spojuje Karlovy VaryMariánskými Lázněmi, nejčastěji se jí říká Tepelská dráha. Ostatně pověst karlovarských lázní se opírá právě o léčivé vody pramenů v údolí říčky Teplé a výlet vlakem z jednoho lázeňského města do druhého může mít podobné terapeutické účinky jako lázeňské vody. Vlak pomalu stoupá údolím a proplétá se mezi zalesněnými svahy přes Krásný JezBečovu nad Teplou, vystoupá k Teplé a přes Ovesné Kladruby dorazí do Mariánských Lázní. Posaďte se, uvolněte se a užijte si hodinu a čtvrt dlouhý zážitek plný krásných výhledů do krajiny západočeských lázní.
 

Na výlet s císařem

Na Tepelskou dráhu spojující tehdejší lázně Karlsbad / Karlovy Vary a Marienbad / Mariánské Lázně vyjel první vlak 17. prosince 1898. „Trať je dobrým příkladem důmyslnosti Habsburků,“ píše server The Guardian. Nejezdila tudy totiž jen regionální lokálka, ale i rychlíky do Vídně, hlavního města Rakousko-uherského mocnářství. A nijak se neloudaly: když jste do na Dolním nádraží v Karlových Varech nastoupili krátce před jedenáctou dopoledne, pohodlně jste ve Vídni stihli večeři. Tepelskou dráhu využil i sám císař František Josef I., který přijel dvorním vlakem na návštěvu Karlových Varů 17. srpna 1904.
Rychlíky na Tepelské dráze jezdily až do roku 1951, o něco déle tu vydržel parní provoz. Poslední pravidelný vlak tažený parní lokomotivou tudy projel v roce 1967, pak už páru vystřídaly motorové vozy a lokomotivy. Trať v jízdním řádu označená číslem 149 před několika lety prošla kompletní modernizací a dnes po ní jezdí moderní vlaky soukromé společnosti. Parní lokomotiva Všudybylka se sem ale pravidelně vrací při nostalgických jízdách a nejrůznějších železničních akcích.
 

Zámek s relikviářem, klášter a zaniklá trať

Vlastnímu lázeňskému centru Karlových VarůVřídelní kolonádou, Grandhotelem Pupp či hotelem Imperial se sice trať vyhýbá, ale zato pojedete místy, které je pro lázeňské hosty poněkud z ruky. Jde o vodní nádrž Březová v hlubokém údolí, na jejímž břehu možná zahlédnete hotel Retro Riverside. Přes Cihelny, Křely a Tepličku vlak dál pokračuje do stanice Krásný Jez. Odtud se dřív dalo pokračovat po další romantické trati s řadou mostů a tunelů přes Horní Slavkov do Lokte, ale od roku 1997 je na ní dlouhodobá výluka. V provozu zůstal jen krátký úsek trati do stanice Horní Slavkov-Kounice, na následujících osmi kilometrech už najdete jen zarůstající a zvolna mizející koleje.

Vraťme se do stanice Krásný Jez a pokračujme dalších pár kilometrů proti proudu říčky Teplé do Bečova nad Teplou. Ten je známý především díky hradu a zámku, kde byl v roce 1985 objeven legendární relikviář svatého Maura. Prohlédnout si můžete také Muzeum žehlení a praní, Muzeum historických motocyklů nebo botanickou zahradu.

Další zastávkou je Teplá, kousek za ní pak přes hladinu Pivovarského rybníka zahlédnete věže premonstrátského kláštera Teplá. Při prohlídce navštívíte nejenom románsko-gotický kostel Zvěstování Páně, ale i vzácnou knihovnu se 100 tisíci svazky anebo obrazárnu s portréty všech opatů, kteří klášter vedli od 12. až do 20. století.

Pak už zbývá jen posledních pár kilometrů a vlak zastaví v Mariánských Lázních. Ani tady samozřejmě nebudete projíždět přímo centrem lázní, ale z nádraží k hlavní kolonádě vás podobně jako v Karlových Varech čeká příjemná cesta lázeňskými sady a parky.
 

Pár dalších železničních zajímavostí

  • Na 56 kilometrů dlouhé trati napočítáte několik desítek mostů a viaduktů, sedm tunelů a jednadvacet stanic. V příštím roce k nim přibude dvaadvacátá u karlovarské KV Areny.
  • Z Karlových Varů v nadmořské výšce 375 metrů vlaky musí vystoupat o více než 300 metrů výš. Z nejvýše položené stanice Ovesné Kladruby (705 m) pak sjíždí opět o 150 metrů níž do Mariánských Lázní v nadmořské výšce 565 metrů.
  • Trať v nádherné kopcovité krajině kolem říčky Teplá má ve výčtu serveru The Guardian velmi důstojnou společnost. Mezi deset nejkrásnějších evropských železničních tratí se řadí například železnice mezi městy Martigny a Chamonix na švýcarsko-francouzském pomezí, trať z irského Limerick Junction do Waterfordu anebo německá trať, která se klikatí pohořím Harz z Wernigerode do městečka Brocken.
Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Trať Karlovy Vary – Mariánské Lázně

Trať Karlovy Vary – Mariánské Lázně

Romantická trať z Karlových Varů do Mariánských Lázní slouží veřejnosti už od roku 1898. Trať označená v jízdním řádu číslem 149 je dlouhá 53 kilometrů a vede z velké části chráněnou oblastí Slavkovský les.

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Pozemní lanová dráha Diana v Karlových Varech, vystavěna v letech 1911 až 1912, byla v době zprovoznění nejdelší lanovkou v Rakousko-Uhersku. Je dlouhá 417 metrů, během cesty dosáhne převýšení 167 m při maximální rychlosti 2,04 m/s za 6 minut. Kapacita vozu činí 46 osob, vypravovány jsou dva vozy.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Zajímá vás příroda a lezení po skalách? Pak musíte navštívit botanickou zahradu v Bečově na Teplou. Nově vybudovaná ferrata v areálu láká na hezkou vyhlídku, rostliny ve skalách a krásné okolí.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Kabinková lanová dráha Mariánské Lázně

Kabinková lanová dráha Mariánské Lázně

Kabinková lanová dráha Koliba-Krakonoš v Mariánských Lázních je nejstarší provozovanou kabinkovou lanovou dráhou v Čechách se speciálním pulzním systémem přepravy. Nachází se v ulici Dusíkova vedle hotelu KOLIBA.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Statek Bernard

Statek Bernard

Statek Bernard v Královském Poříčí leží uprostřed světoznámého lázeňského trojúhelníku, pouhých 10 minut autem od Karlových Varů. Najdete zde mini zookoutek, herničku kostičku pro děti, muzeum řemesel, masážní studio a samozřejmě restauraci a penzion.

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Přehled o geologické stavbě a rostlinných společenstvích Slavkovského lesa nabízí naučná stezka Geologický park na okraji Mariánských Lázní. Na 30 informačních panelech přibližně 1,5 km dlouhé lesní stezky se můžete seznámit s geologickou historií Karlovarského kraje a mnoha zajímavými informacemi.

Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Burgenstrasse je jednou z nejslavnějších evropských historických tras. Nachází se na ní několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst, především ve středním Německu, ale i poblíž našich hranic. Celá trasa měří 1200 km a vede z Mannheimu až do Prahy.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Osada Úterý byla založena v 11. století německými horníky. V okolí osady bylo naleziště zlata. Na náměstí najdeme radnici s hrázděným patrem a vysokou sedlovou střechou.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Karlovarský kraj | Příroda

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, jak si užít výlet do Chebu a okolí

Na řece Ohři, nedaleko hranic s Německem, stojí starobylé město Cheb. První písemná zmínka pochází až z roku 1061, ovšem název města se odvozuje od z keltského názvu řeky Ohře – Agara, který se později změnil na latinské Egire a germánský Eger. Český název Cheb se objevuje v časném středověku a je odvozen od "ohbí řeky" Ohře, která obtéká skalní ostroh v severní části města. Ve městě bohatém na historické události a jeho okolí je mnoho unikátních památek – od románského hradu přes legendární Špalíček, kostel sv. Mikuláše až k poutnímu areálu Maria Loreto. Nechybí ani přírodní zajímavosti, jako jsou sopky Komorní a Železná hůrka či vodní nádrž Jesenice.
Karlovarský kraj | Památky