Úvod > Aktuality > Neznámá místa: jedna z deseti nejkrásnějších evropských tratí vede z lázní do lázní
Neznámá místa: jedna z deseti nejkrásnějších evropských tratí vede z lázní do lázní
"> "> "> "> ">

Neznámá místa: jedna z deseti nejkrásnějších evropských tratí vede z lázní do lázní

Vydáno 7. března 2020 Zážitky
Kdybyste měli vybrat nejkrásnější železniční trať v Česku, která by to byla? Volba serveru The Guardian.com vás možná překvapí: mezi deset nejkrásnějších železničních tratí starého kontinentu totiž zařadil celkem nenápadnou jednokolejku, která spojuje dvě vyhlášená lázeňská města, Karlovy Vary a Mariánské Lázně.
Ačkoli romantická trať spojuje Karlovy VaryMariánskými Lázněmi, nejčastěji se jí říká Tepelská dráha. Ostatně pověst karlovarských lázní se opírá právě o léčivé vody pramenů v údolí říčky Teplé a výlet vlakem z jednoho lázeňského města do druhého může mít podobné terapeutické účinky jako lázeňské vody. Vlak pomalu stoupá údolím a proplétá se mezi zalesněnými svahy přes Krásný JezBečovu nad Teplou, vystoupá k Teplé a přes Ovesné Kladruby dorazí do Mariánských Lázní. Posaďte se, uvolněte se a užijte si hodinu a čtvrt dlouhý zážitek plný krásných výhledů do krajiny západočeských lázní.
 

Na výlet s císařem

Na Tepelskou dráhu spojující tehdejší lázně Karlsbad / Karlovy Vary a Marienbad / Mariánské Lázně vyjel první vlak 17. prosince 1898. „Trať je dobrým příkladem důmyslnosti Habsburků,“ píše server The Guardian. Nejezdila tudy totiž jen regionální lokálka, ale i rychlíky do Vídně, hlavního města Rakousko-uherského mocnářství. A nijak se neloudaly: když jste do na Dolním nádraží v Karlových Varech nastoupili krátce před jedenáctou dopoledne, pohodlně jste ve Vídni stihli večeři. Tepelskou dráhu využil i sám císař František Josef I., který přijel dvorním vlakem na návštěvu Karlových Varů 17. srpna 1904.
Rychlíky na Tepelské dráze jezdily až do roku 1951, o něco déle tu vydržel parní provoz. Poslední pravidelný vlak tažený parní lokomotivou tudy projel v roce 1967, pak už páru vystřídaly motorové vozy a lokomotivy. Trať v jízdním řádu označená číslem 149 před několika lety prošla kompletní modernizací a dnes po ní jezdí moderní vlaky soukromé společnosti. Parní lokomotiva Všudybylka se sem ale pravidelně vrací při nostalgických jízdách a nejrůznějších železničních akcích.
 

Zámek s relikviářem, klášter a zaniklá trať

Vlastnímu lázeňskému centru Karlových VarůVřídelní kolonádou, Grandhotelem Pupp či hotelem Imperial se sice trať vyhýbá, ale zato pojedete místy, které je pro lázeňské hosty poněkud z ruky. Jde o vodní nádrž Březová v hlubokém údolí, na jejímž břehu možná zahlédnete hotel Retro Riverside. Přes Cihelny, Křely a Tepličku vlak dál pokračuje do stanice Krásný Jez. Odtud se dřív dalo pokračovat po další romantické trati s řadou mostů a tunelů přes Horní Slavkov do Lokte, ale od roku 1997 je na ní dlouhodobá výluka. V provozu zůstal jen krátký úsek trati do stanice Horní Slavkov-Kounice, na následujících osmi kilometrech už najdete jen zarůstající a zvolna mizející koleje.

Vraťme se do stanice Krásný Jez a pokračujme dalších pár kilometrů proti proudu říčky Teplé do Bečova nad Teplou. Ten je známý především díky hradu a zámku, kde byl v roce 1985 objeven legendární relikviář svatého Maura. Prohlédnout si můžete také Muzeum žehlení a praní, Muzeum historických motocyklů nebo botanickou zahradu.

Další zastávkou je Teplá, kousek za ní pak přes hladinu Pivovarského rybníka zahlédnete věže premonstrátského kláštera Teplá. Při prohlídce navštívíte nejenom románsko-gotický kostel Zvěstování Páně, ale i vzácnou knihovnu se 100 tisíci svazky anebo obrazárnu s portréty všech opatů, kteří klášter vedli od 12. až do 20. století.

Pak už zbývá jen posledních pár kilometrů a vlak zastaví v Mariánských Lázních. Ani tady samozřejmě nebudete projíždět přímo centrem lázní, ale z nádraží k hlavní kolonádě vás podobně jako v Karlových Varech čeká příjemná cesta lázeňskými sady a parky.
 

Pár dalších železničních zajímavostí

  • Na 56 kilometrů dlouhé trati napočítáte několik desítek mostů a viaduktů, sedm tunelů a jednadvacet stanic. V příštím roce k nim přibude dvaadvacátá u karlovarské KV Areny.
  • Z Karlových Varů v nadmořské výšce 375 metrů vlaky musí vystoupat o více než 300 metrů výš. Z nejvýše položené stanice Ovesné Kladruby (705 m) pak sjíždí opět o 150 metrů níž do Mariánských Lázní v nadmořské výšce 565 metrů.
  • Trať v nádherné kopcovité krajině kolem říčky Teplá má ve výčtu serveru The Guardian velmi důstojnou společnost. Mezi deset nejkrásnějších evropských železničních tratí se řadí například železnice mezi městy Martigny a Chamonix na švýcarsko-francouzském pomezí, trať z irského Limerick Junction do Waterfordu anebo německá trať, která se klikatí pohořím Harz z Wernigerode do městečka Brocken.
Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Trať Karlovy Vary - Mariánské Lázně

Trať Karlovy Vary - Mariánské Lázně

Romantická trať z Karlových Varů do Mariánských Lázní slouží veřejnosti už od roku 1898. Trať označená v jízdním řádu číslem 149 je dlouhá 53 kilometrů a vede z velké části chráněnou oblastí Slavkovský les.

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Pozemní lanová dráha Diana v Karlových Varech, vystavěna v letech 1911 až 1912, byla v době zprovoznění nejdelší lanovkou v Rakousko-Uhersku. Je dlouhá 417 metrů, během cesty dosáhne převýšení 167 m při maximální rychlosti 2,04 m/s za 6 minut. Kapacita vozu činí 46 osob, vypravovány jsou dva vozy.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Bioferrata v Bečově nad Teplou - unikátní skalní stezka

Bioferrata v Bečově nad Teplou - unikátní skalní stezka

Zajímá vás příroda a lezení po skalách? Pak musíte navštívit botanickou zahradu v Bečově na Teplou. Nově vybudovaná ferrata v areálu láká na hezkou vyhlídku, rostliny ve skalách a krásné okolí.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou - odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou - odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu - relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Kabinková lanová dráha Mariánské Lázně

Kabinková lanová dráha Mariánské Lázně

Kabinková lanová dráha Koliba-Krakonoš v Mariánských Lázních je nejstarší provozovanou kabinkovou lanovou dráhou v Čechách se speciálním pulzním systémem přepravy. Nachází se pod Parkem Boheminium, v ulici Dusíkova.

Česko-bavorský geopark Egeria - vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria - vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt - Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Statek Bernard - centrum řemesel a zábavně naučné centrum řeky Ohře

Statek Bernard - centrum řemesel a zábavně naučné centrum řeky Ohře

Statek Bernard v Královském Poříčí leží uprostřed světoznámého lázeňského trojúhelníku, pouhých 10 minut autem od Karlových Varů. Najdete zde Centrum tradičních řemesel a zábavně naučné centrum řeky Ohře.

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Přehled o geologické stavbě a rostlinných společenstvích Slavkovského lesa nabízí naučná stezka Geologický park na okraji Mariánských Lázní. Na 30 informačních panelech přibližně 1,5 km dlouhé lesní stezky se můžete seznámit s geologickou historií Karlovarského kraje a mnoha zajímavými informacemi.

Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Burgenstrasse je jednou z nejslavnějších evropských historických tras. Nachází se na ní několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst, především ve středním Německu, ale i poblíž našich hranic. Celá trasa měří 1200 km a vede z Mannheimu až do Prahy.

Dům přírody na Kladské - informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské - informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti CHKO Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte zajímavosti o minerálních pramenech, rašeliništích a zjistíte, co je hadec a jak s ním souvisejí mokřadní louky.

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Osada Úterý byla založena v 11. století německými horníky. V okolí osady bylo naleziště zlata. Na náměstí najdeme radnici s hrázděným patrem a vysokou sedlovou střechou.