Úvod > Aktuality > Netradiční, industriální, denní i noční prohlídky elektráren a přehrad

Netradiční, industriální, denní i noční prohlídky elektráren a přehrad

Vydáno 11. července 2019 Zážitky
O prázdninách určitě najdete čas k návštěvě různých neobvyklých míst. Co byste řekli prohlídkám elektráren, přehradních hrází a jiných energetických a industriálních objektů? Anebo zkusíte kvůli unikátní vyhlídce zdolat nejvyšší českou rozhlednu?

Vyhlídka z elektrárny Ledvice

LedvicePokud máte o prázdninách namířeno do Krušných hor, v nejmodernější klasické elektrárně ve střední Evropě, v Elektrárně Ledvice na Teplicku, se můžete zastavit třeba cestou. Rozhledna se nachází na jedné ze dvou elektrárenských věží; říká se jim ledvická dvojčata a prosklená vyhlídka s přístupným ochozem je umístěná na té pravé ve výšce 144 metrů. V elektrárně je rovněž informační centrum, jako jediné a první svého druhu v Česku věnované klasické uhelné energetice, interaktivní a plné audiovizuálních technologií včetně 3D zobrazení či virtuální reality. Od něj se po speciální trase dostanete k výtahu, projedete 28 pater, vyjdete 46 schodů a pak vás už čeká unikátní výhled do okolí.

Shora uvidíte České středohoří s Milešovkou, Bílinu s vrchem Bořeň, hřebeny Krušných hor a dokonce i nejnižší místo u nás, dno lomu Bílina. Pozor, během zkušebního provozu na rozhlednu nepouští děti do šesti let (ovšem po prázdninách se to může změnit), u vstupu dostanete reflexní vestu a kromě toho musíte mít pevné uzavřené boty. Mimochodem, kdybyste měli na rozhlednu Elektrárny Ledvice vyšlapat bez výtahu a po svých, museli byste zdolat 773 schodů.
 

Komentované prohlídky vodní nádrže Švihov (Želivka)

ŽelivkaVodní dům Hulice nabízí všem zájemcům zajímavou prohlídku po hrázi vodního díla Švihov (Želivka). Exkurze vás zavedou na korunu hráze a provedou vás i historií vodního díla. Nebudou chybět ani zajímavosti o zvířecích obyvatelích vodní nádrže. Délka exkurze je cca 60 minut. Jednotná cena komentované prohlídky hráze je 80 Kč za 1 osobu.

Komentované prohlídky se konají v termínech: 9. - 12. 7., 16. - 17. 7., 19. 7. a 23. 7. Doporučujeme si rezervovat místo pomocí webového formuláře (vodni-dum.cz), protože kapacita exkurzí je omezená.
 

Noční prohlídky Orlíku

Přehrada OrlíkPodobně jako v minulých letech i letos můžete vyrazit na dobrodružné noční prohlídky vodní elektrárny Orlík. Lístky na ně je nutné rezervovat předem, konají se v pátek 26. 7., 16. 8. a 30. 8. vždy ve 20:00 nebo 21:30 hodin a podíváte se při nich jak desítky metrů pod hladinu do strojovny s Kaplanovými turbínami, tak do „vnitřností“ nejvyšší betonové hráze v Česku.

Kromě toho se na Orlíku chystají speciální exkurze, kdy se kromě prohlídky naší největší vodní elektrárny podíváte také do nedalekého protiatomového krytu, ukotveného v žulovém masivu ve skále. Nejbližší možnost máte v neděli 21. července a 4. srpna 2019 vždy ve 14 hodin. Infocentrum na Orlíku nemá otevřeno každý den, funguje jen při konání exkurzí nebo po objednávce, rezervovat si můžete i exkurze do strojovny a hráze. Prohlídka se dá spojit s výletní plavbou od zámku Orlík.
 

Prohlídka secesního Hučáku

Hučák HradecV secesní budově vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové sídlí infocentrum Obnovitelné zdroje, zaměřené na využití síly vody, větru, slunce a biomasy; dozvíte se také, jak pracuje tepelné čerpadlo a jak využít geotermální energii. Infocentrum je otevřeno pro veřejnost denně od 9:00 – 16:00 hodin.

Prohlídky malé vodní elektrárny se konají pravidelně každou sobotu a neděli ve 14 hodin v doprovodu průvodce. V červenci a srpnu navíc každou středu od 14:00 hodin.
 

Do Dalešic se předem objednejte

DalešiceDenně bývá otevřené také Infocentrum přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, prohlídky jsou rozdělené podle věku. Infocentrum je přístupné každý den včetně sobot a nedělí od 9:00 do 16:00 hodin, ale je vždy nutné se předem objednat (561 105 519). Návštěvníci nad 12 let se kromě infocentra podívají do strojovny, ke generátoru, turbínám a dalším technologiím, ti mladší nahlédnou do strojovny jen z balkonu. 

Individuálním návštěvníkům (skupiny do 8 osob) doporučujeme, aby si telefonicky ověřili cca den až dva před plánovanou návštěvou, zda je možné Infocentrum navštívit.
 

Legendární Dlouhé stráně musíte vidět

Dlouhé StráněProhlídky přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráněJeseníkách probíhají celoročně a denně po předchozím objednání. Začínají ve sportovním areálu Kouty v Koutech nad Desnou, odkud vás speciální autobus dopraví do areálu elektrárny. Tam společně navštívíte informační centrum a podzemí elektrárny, prohlídka pokračuje přesunem k dolní nádrži a návratem do lyžařského areálu Kouty.

Dvakrát denně exkurze zamíří k atraktivní horní nádrži, kam se ovšem snadno dostanete z lyžařského střediska lanovkou a pak pěšky, na kole nebo kyvadlovým autobusem.
 

Léto na Šumavě a elektrárny Lipno či Vydra

LipnoKdo tráví léto na Lipně, ten může do programu zařadit prohlídku Infocentra vodní elektrárny Lipno. V letní turistické sezoně je od 15. června do 15. září centrum otevřeno denně od 10 do 16 hodin. Vstup vždy v každou celou hodinu, poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Čekají vás filmy, pohled na funkční model elektrárny a odborný výklad.
 
V hlavní sezoně jsou denně otevřená také Infocentra malých vodních elektráren Vydra a Čeňkova Pila z roku 1912 na Šumavě. K vidění je rovněž expozice věnovaná šumavské energii a Vchynicko-Tetovskému plavebnímu kanálu.
 

Energie z jádra v Temelíně a Dukovanech

Na jadernou energetiku se zaměřuje Infocentrum jaderné elektrárny Temelín a Infocentrum jaderné elektrárny Dukovany; otevřeno mají každý den včetně sobot a nedělí.
Malá vodní elektrárna Vydra s expozicí Šumavská energie

Malá vodní elektrárna Vydra s expozicí Šumavská energie

Malá vodní elektrárna Vydra je situována poblíž soutoku řek Vydry a Křemelné mezi obcemi Rejštejn a Srní na Sušicku. Stavba byla dokončena v roce 1942. Najdete zde stálou expozici Šumavská energie o historii i současnosti využívání šumavských vodních zdrojů.

Rozhledna Elektrárny Ledvice - nejvyšší rozhledna v České republice

Rozhledna Elektrárny Ledvice - nejvyšší rozhledna v České republice

Nejvyšší rozhledna v ČR je součástí informačního centra elektrárny, které se snaží poutavou formou pomocí multimediální techniky přiblížit návštěvníkům svět energetiky, resp. uhlí.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě a nejrozsáhlejší vodní energetické dílo v České republice. Většina objektů se nachází pod zemí, stavby na povrchu jsou ohleduplně začleněny do okolní přírody a vytvářejí s ní harmonický celek.

Vodní elektrárna Lipno – návštěvnické centrum ČEZ

Vodní elektrárna Lipno – návštěvnické centrum ČEZ

Vodní elektrárna Lipno I je součástí vltavské kaskády. Její nádrž s rozlohou téměř 50 km2 představuje svou plochou naše největší umělé jezero. Obsah nádrže 309 mil. m3 vody je využíván pro víceleté řízení odtoku.

Exkurze do vodní elektrárny Orlík

Exkurze do vodní elektrárny Orlík

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi do strojovny a hráze. Exkurze je vhodná pro skupiny (max. do 50 osob) i jednotlivce, vždy však po předchozím objednání!

Elektrárna Ledvice - výprava za uhelnou energetikou

Elektrárna Ledvice - výprava za uhelnou energetikou

Informační centrum Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách. Expozice je zaměřená na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice.

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vedle parní elektrárny z roku 1910 vznikla v roce 1912 vodní průtočná elektrárna. Kromě elektrárny dnes v budově sídlí informační centrum, které pomocí interaktivních exponátů představuje rozmanité principy a možnosti využití energetických zdrojů – vody, větru, slunce nebo biomasy.

Čeňkova pila - funkční vodní elektrárna

Čeňkova pila - funkční vodní elektrárna

Na soutoku řek Vydry a Křemelné v CHKO Šumava na samém počátku naučné stezky Povydřím se nachází Čeňkova pila. Osada je pojmenovaná podle obchodníka se dřevem, Čeňka Bubeníčka, který zde v letech 1868-70 postavil skutečnou pilu na zpracování dřeva ze šumavských lesů.

Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? V bezprostřední blízkosti Jaderné elektrárny Temelín stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek. V jeho prostorách neuvidíte nic z toho, co se v zámcích obvykle nachází - je zde totiž umístěno informační centrum temelínské elektrárny.

Orlická přehrada

Orlická přehrada

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.