Úvod > Aktuality > Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena s Masarykem i císařpánem

Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena s Masarykem i císařpánem

Vydáno 5. prosince 2017 Památky
Na živé a obří vyřezávané betlémy na Vánočních trzích aneb slaměný betlém, který bývá od konce listopadu až do začátku února k vidění v pražském Muzeu Karlova mostu, jsme si už zvykli a máloco nás překvapí. Přesto existují betlémy zvláštní, nečekané, exotické a málokdo je zná. Zveme vás na přehlídku betlemářských kuriozit!

Kde se betlémy každý rok rozrůstají?

Město Loštice proslavilo muzeum olomouckých tvarůžků, tvarůžková cukrárna a betlém Jaroslava Beneše; až do 6. ledna jej můžete vidět přímo v řezbářově ateliéru. Kromě tradičních postav v něm najdete figurky přátel, kamarádů a skutečných obyvatel Loštic i populárních osobností; objevíte tu například písničkáře Karla Kryla, malíře Alfonse Muchu anebo Jiřího Kajínka. Na pozadí jsou totiž vymalovány hrady Bouzov, Úsov a Mírov, který slouží jako věznice; z jeho okénka vede lano, po kterém vězeň do betléma slezl. Dílo se líbí i milovníkům koček; mezi několika stovkami figurek je těch kočičích nebývale mnoho.

Každoročně se o nové postavičky rozrůstá také skříňový betlém v Kašperských Horách; radnice šumavského města spolu s autory představí nové přírůstky v sobotu 16. prosince při znovuotevření betléma. Také tady se kromě svaté rodiny, pastýřů, koledníků a tří králů mezi postavičkami objevují zástupci krajových řemesel, činností i podobizny místních osobností. Kulisou na pozadí jsou historické Kašperské Hory s kostely, radnicí i hradem Kašperk, počítá se i s mechanicky oživeným zlatým dolem a sklářskou hutí, náměstíčko ožije scénou řemeslného trhu.
 

Každý rok jiný: betlém z másla

Když přijde řeč na opravdu netradiční betlémy, určitě si někdo kolem vás vzpomene na betlém z másla, který bývá až do začátku února vystavený v Muzeu másla v Máslovicích u Prahy. Ten první vznikl v roce 2003 a jeho vyřezávání se stalo tradicí. Každý rok je jiný, protože vzniká koncem listopadu při setkání dobrovolníků z různých koutů Čech. Kdo dorazí, dostane kostku másla, špachtli nebo nůž a může začít tvořit. Hotové figurky se uloží do mrazáku a pak se vystaví v muzeu; na hotový betlém se můžete přijít podívat vždy o víkendech, ve všedních dnech jen na objednání.
 

Betlémy opravdu obří

Postavy v životní velikosti objevíte v řadě betlémů na Vánočních trzích a také jinde, třeba v malovaném Jírově betlému v Kryštofově Údolí. Obří betlém ze sena se každý rok staví v Čenkově poblíž Hořovic; záhy byl tak populární, že se dočkal zápisu do České knihy rekordů a kuriozit jako největší betlém ze sena v životní velikosti s oděnými postavami. Letos se na návsi nachází 53 figur lidí a zvířat včetně mahárádži na slonovi a velblouda, vezoucího Ježíškovi dary.

Další jesličky v nadživotní velikosti mají v Jinočanech; zatím jde jen o figury Josefa, Marie a Ježíška v jesličkách, které z lip pokácených kvůli rekonstrukci sokolovny vyřezali tři řezbáři. Z pražských betlémů jsou patrně největší barokní jesličky na Hradčanech v kostele Panny Marie Andělské v historickém areálu kláštera kapucínů poblíž Lorety. Soubor bezmála padesáti figur v životní velikosti je téměř tři sta let starý.
 

Betlémy kuriózní

Od běžných pražských betlémů se výrazně odlišují i další, byť ne svou velikostí: třeba v kostele sv. Antonína Paduánského na Strossmayerově náměstíHolešovicích mají slovanský betlém plný figurek v chodských krojích. Na pozadí jsou vymalované Domažlice a postupně se na scéně objevily další figurky v krojích slovanských národů.

Unikátní betlém s více než 600 fotografiemi farníků a místních domů si prohlédnete v kostele sv. Jakuba Staršího v Praze-Petrovicích. V kostele sv. MatějeDejvicích mají jesličky upečené z perníku a v kostele sv. Václava v Bohnicích si prohlédnete keramický betlém, který pro tento kostel vyrobili pacienti místní psychiatrické nemocnice. A nezapomeňte ani na výstavu betlémů v domácnostechTřešti!
 

Betlémy, které vám neutečou

  • Další kuriozity – například českobudějovický učitelský betlém nebo betlém hudební, nazvaný Pocta J. J. Rybovi, betlém na choroši, v pivním soudku, v lahvích nebo pod skleněným poklopem – jsou k vidění v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích na vánoční výstavě řezbáře Zdeňka Manna.
  • Betlémy opravdu velmi exotické a v našich zeměpisných šířkách a délkách nevídané můžete vidět v kostele Panny Marie VítěznéPraze na Malé Straně; Pražskému Jezulátku je sem vozí lidé ze všech koutů světa.
  • Betlémy z cukru, chleba a také Karlštejnský královský betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků jsou vystavené v celoročně otevřeném Muzeu betlémů v Karlštejně. Čeká vás barvitá podívaná: v královském betlémě se na pozadí zvedá hrad Karlštejn s okolím, scénu zaplňují půlmetrové loutky v historických kostýmech. Vinař veze z karlštejnských vinic do betléma obří hrozen, Karel IV. přináší model hradu, Rudolf II. astronomický přístroj, Marie Terezie šperky. Ve frontě pokorně čeká i císař František Josef I. a poslední v řadě stojí T. G. Masaryk s mapou České republiky.            
Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Jedinečný Metelkův mechanický betlém obsahuje 142 pohyblivých figurek, přitom veškerý pohyb je převeden na jediný stroj poháněný pouze jediným závažím. Půvab kvalitní řezby a neobyčejně přirozeného pohybu umocňuje zcela ojedinělý zvukový program.

Mohelnický betlém

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.

Muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích

Muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích

Muzeum Františka Skopalíka se nachází v bývalém Obecním domě v Záhlinicích u Hulína, naproti kostela. Příznivci cykloturistiky si návštěvou muzea mohou spestřit výlet k Přírodnímu parku Záhlinické rybníky, vzdálenému necelý kilometr.

Pohyblivý sušický betlém

Pohyblivý sušický betlém

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Rudický betlém

Rudický betlém

Autorem celodřevěného mechanického betlému je amatérský řezbář pan Jan Vysloužil, který žije v malebné vesnici Rudice u Uherského Brodu. Rudický betlém je ručně vyřezávaný a k jeho výrobě bylo použito převážně dřevo lipové. Celý betlém včetně mechaniky se rozkládá na ploše bezmála tří metrů.

Mechanický betlém Horní Lideč

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Stálá expozice betlémů v Třešti

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V muzeu si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba.

Dřevěný betlém Fr. Pešána

Dřevěný betlém Fr. Pešána

Betlém k vidění v zámeckém parku v Sale Terreně.

Betlém z másla v Máslovicích

Betlém z másla v Máslovicích

Přijďte se podívat na betlém z opravdového másla! 24. listopadu se uskuteční dílna pro všechny, kdo si chtějí vyzkoušet tvoření z másla.

Betlémy 2018 - kostel sv. Václava v psychiatrické léčebně Bohnice

Betlémy 2018 - kostel sv. Václava v psychiatrické léčebně Bohnice

Betlém pro kostel sv. Václava vyrobili pacienti Psychiatrické nemocnice Bohnice (PNB) pod vedením arteterapeutky paní Evženie Tomkové Towen v devadesátých letech 20. století.

Betlémy 2018 - katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava

Betlémy 2018 - katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava

Dnešní betlém v počtu 25 figur z polychromované keramiky z konce 20. stol., který měl být pouhým provizoriem, nakonec pro svou líbeznost zdomácněl. Velmi osobitě působí zejména netradiční ztvárnění klečící Panny Marie objímající děťátko v jeslích, které se dočkalo četných kopií.

Betlémy 2018 - Loreta: kostel Panny Marie Andělské

Betlémy 2018 - Loreta: kostel Panny Marie Andělské

Odhaduje se, že nejstarší postavy betlému mohly vzniknout už ve 2. čtvrtině 18. století, zřejmě zásluhou jednoho bratra kapucína. Ten údajně betlém vytvářel 10 let. Lze předpokládat, že soubor byl zhotoven v českém prostředí autorem dobře obeznámeným s tradicí neapolských kašírovaných betlémů.

Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné (2)

Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné

Výstavy betlémů patří o vánočním čase k tradicím. Betlém klub pořádá již po devatenácté v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice.

Písecké betlémy

Písecké betlémy

Od první adventní neděle až do Tří králů budou na několika místech v Písku k vidění venkovní betlémy. Přijeďte se i vy na ně podívat!

Třešťské betlémy v Jindřišské věži

Třešťské betlémy v Jindřišské věži

V pražské Jindřišské věži uvidíte opět jedinečnou výstavu betlémů z Třeště. Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů mohou návštěvníci obdivovat do 2. února 2012 v Jindřišské věži v Praze. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v ČR.

Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše

Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše

Stejně jako loni i letos bude pro veřejnost k vidění tvz. Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše. K vidění je v ateliéru Jaroslava Beneše.

Jírův betlém v Kryštofově Údolí

Jírův betlém v Kryštofově Údolí

Malebná obec na Liberecku, kde je po celý rok pestrý výběr aktivit, láká k návštěvě i v předvánočním čase. Již pošestnácté zde vyrostl rozměrný betlém vytvořený akademickým malířem Josefem Jírou. Slavnostní nasvícení proběhne 1. prosince v 16:45 hodin.

Vánoční prohlídky zámeckých interiérů Sychrova

Vánoční prohlídky zámeckých interiérů Sychrova

Prohlídky vánočně vyzdobených sychrovských zámeckých interiérů, doplněné o původní historické betlémy a vánoční stromečky s originálními ručně malovanými ozdobami, se konají od 2ý. do 31. prosince 201á.

Muzeum Jindřichohradecka - Krýzovy jesličky, Emma Destinová a další expozice

Muzeum Jindřichohradecka - Krýzovy jesličky, Emma Destinová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Další aktuality

3.12.
2018
Zámek Jánský vrch otevře své brány při tradiční vánoční akci

Zámek Jánský vrch otevře své brány při tradiční vánoční akci

Střední Morava a Jeseníky | Památky
10.12.
2018
Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!

Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!

Střední Morava a Jeseníky | Památky
4.12.
2018
Zámek Plumlov zve o víkendu na speciální adventní prohlídky

Zámek Plumlov zve o víkendu na speciální adventní prohlídky

Střední Morava a Jeseníky | Památky
26.11.
2018
Zámek Jánský Vrch ožije adventem

Zámek Jánský Vrch ožije adventem

Střední Morava a Jeseníky | Památky