Úvod > Aktuality > Nepropásněte speciální prohlídky podzemí a vodního systému kláštera Plasy
Nepropásněte speciální prohlídky podzemí a vodního systému kláštera Plasy
"> "> Klášter Plasy "> ">
Památky

Nepropásněte speciální prohlídky podzemí a vodního systému kláštera Plasy

  • Vydáno10. července 2020
Chcete zajít na speciální prohlídku kláštera v Plasích na severním Plzeňsku? V sobotu 11. a v neděli 12. července 2020 máte jedinečnou šanci – budou se zde totiž konat speciální prohlídky vodního a podzemního vzdušného systému. Díky nim tak objevíte místa, kam se při běžné prohlídce jen tak nepodíváte.

Klášter PlasyKlášter v Plasích udivuje milovníky architektury i po třech staletích nejen svou krásou, ale také technickým řešením. Vděčí za to odvážnému architektovi Janu Blažeji Santinimu Aichelovi, který klášter vystavěl na nestabilním bažinatém podloží v povodí říčky Střely. A právě technická řešení budovy budou předmětem speciálních prohlídek kláštera.

Pod budovou se v podmáčené půdě nachází asi 5 100 dubových kůlů, na kterých je položen dubový rošt. Teprve na této dřevěné konstrukci spočívá základové zdivo konventu. Aby nedocházelo k poškozování dubové konstrukce, byla tato zakonzervovaná vodou, tím bylo zabráněno přístupu vzduchu.

Klášter PlasyVoda byla systémem kanálů do základů budovy přiváděna úmyslně, čímž se klášter v Plasích liší od mnoha historických budov stejné datace, kde byla voda primárně odváděna tak, aby základy byly co nejsušší. V budově se pod hlavními schodišti nachází dvě vodní zrcadla – dvě nádrže, kde je možné základový rošt pod vodní hladinou spatřit.

Pokud chcete proniknout do tajemství geniální stavby, zarezervujte si sobotní speciální prohlídku na čísle 373 322 174 co nejdříve. Jednotné vstupné na prohlídku činí 200 korun. Technické zázemí kláštera je přístupné starším 10 let, bez klaustrofobie a jen na předchozí objednávku (max. 15 odob na prohlídku). Prohlídky se konají od 9:00 do 17:00 hodin, vstupenka vyjde na 250 Kč. S sebou si vezměte pevnou obuv a baterku.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.