Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo, zpívá se ve
filmové pohádce Tři veteráni. V roce 1983 ji natočil
režisér Oldřich Lipský a všichni určitě víte, jak ta písnička pokračuje:
Nemít prachy – nevadí, nemít srdce – vadí, zažít krachy – nevadí, zažít nudu – jó to vadí, to vadí. Skutečně to ale vadí tak moc?
Nuda jako dobrá kamarádka, ale špatná šéfová
Jako děti jsme nudu nesnášeli. To, co jsme dělat měli, jsme dělat nechtěli, a to, co jsme dělat chtěli, jsme dělat nemohli. Klasickým příkladem byla škola a nekonečné vyučování. Nic nás nebavilo, že všeho jsme byli otrávení, ale kudy z toho ven, to jsme nevěděli.
Jsme na tom lépe, když jme dospělí? Na internetu najdete
spousty tipů nejenom na to, jak s nudou zatočit, ale také rady, jak na to jdou ostatní. Z průzkumů životního stylu se například dozvíte, že lidé kolem nás na zahnání nudy nejčastěji používají
počítačové hry, hry v mobilu a sledování televize, v mnohem menší míře pak
četbu knih a časopisů, poslech hudby a telefonování. Na rovinu, moc to nepomáhá: když nás zkrátka nic nebaví, nudu nezažene vůbec nic. Jenže stejně jako se mluví o hodném a zlém cholesterolu, existuje nuda neškodná a pak zlá nuda, dlouhodobá a chronická. Ta je brzdou pro kreativitu a schopnost řešit problémy, a podle psychologů může vést k řadě psychických problémů včetně úzkosti a deprese. Je důležité včas rozpoznat její příznaky a zasáhnout pomocí smysluplných aktivit.
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!
Už jste tuhle hlášku někdy slyšeli, ale nevíte odkud se vzala? Na
Kudy z nudy to víme: říká ji
strýc Pepin ve
filmu Postřižiny, který natočil
režisér Jiří Menzel podle
stejnojmenného románu Bohumila Hrabala. Na stránkách knížky ovšem najdete vyprávění o medvídkovi mývalovi v nezkrácené podobě a v typicky hrabalovském stylu:
„Tak stréc Metud na Jezerech začal být takové divné, a tak četl v novinách: Nudíte se? Kupte si medvídka mývala. A že stréc Metud neměl děti, tak si napsal na ten inzerát a za týden přišel ten medvídek mýval v bedýnce. No to bylo něco! Jako dítě, s každým se kamarádil, ale akorát že co viděl, tak všecko uméval, a tak strécovi Metudovi umyl budíka a troje hodinky tak, že už je nikdo nedá dohromady. Pak umyl jednó všecko koření. A pak zase, když stréc Metud rozmontoval bicykl, tak medvídek mýval mu to chodil umévat do potoka a sousedé chodili a říkali: Strýcu Metku, nepotřebujete takové krám? Našli sme to v potoce!, a jak už přinesli několik sóčástí, tak Metud se jde podívat, a medvídek mýval mu roznosil skoro celé bicykl. Ty buchty só ale dobrý. A ten medvídek chodil na záchod jedině na almaru, tak celý stavení smrdělo tím záchodem, nakonec všecko museli před medvídkem zamykat, a dokonce museli si i šeptat. Ty buchty só dobrý, škoda že su tak maroda. Ale medvídek dával pozor, kam si dávajó klíč, a odemkl si, co před ním kde schovali. Ale nejhorší, že ten medvídek večer dával bacha, a jak stréc Metud dal tetičce hubičku, tak medvídek se sápal a chtěl taky, a tak stréc Metud musel chodit s tetičko Rozáró na rande do lesa, jako zasvobodna, a ještě pořád se otáčeli, jestli medvídek nestojí za nima. A tak se tedy nenudili, až jednó jeli na dva dny a medvídek se tak nudil o tom svatým Duchu, že rozházel ty veliký kachlový kamna v pokoji a doprasil tak nábytek a peřiny a prádlo v kostnu, že stréc Metud sedl a napsal do Moravské orlice inzerát: Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! A od tý doby je vyléčené z trudnomyslnosti.“
Pokud vás tedy trápí nuda ve větší než běžné míře, inspirujte se strýcem Metudem. Nepořizujte si medvídka mývala, ale obklopte se dostatkem podnětů, které se vám postarají o výplň volného času. Najděte si
zajímavé koníčky, u kterých vydržíte,
změňte zaměstnání, které vás ubíjí svou rutinou, a věnujte se něčemu smysluplnému. Kde můžete najít svého „medvídka mývala“? Začněte třeba
chodit na výlety (s
Kudy z nudy, samozřejmě) a fotografovat zajímavá místa kolem sebe. A když venku prší, můžete se
učit hrát na hudební nástroj, malovat, plést nebo vyšívat. Otvírá se před vámi nepřeberné množství možností!
Cesta do práce: báječný čas na nudu
Na nudě je nejhorší to že s sebou přináší
pocity rozmrzelosti, nespokojenosti, únavy a vlastní zbytečnosti. Nikdo vás nemá rád, nikdo si s vámi nechce hrát. Jasně, to si pamatujeme už z dětství. Jenže takové chvilky nudy vlastně nabízejí lákavou možnost na chvíli se
zastavit, odpočívat a relaxovat. Jako děti jsme to uměli: plácnout sebou do trávy, koukat do nebe a nudit se. Ruku na srdce: na takovou nudu jako dospělí nejenže nemáme čas, ale ještě nám ten všetečný hlásek někde vzadu v hlavě začne vyčítat, co všechno jsme nestihli a prošvihli. Takže vzato kolem a kolem, až se vám prožene hlavou ta kvílivá myšlenka, jak strašně moc se nudíte, jděte nudě trochu naproti. Pro lidi s každodenním nabitým programem a nekončícím vodopádem úkolů je
chvíle nudy vyloženě spásou. Může to být jen chvíle
čekání ve frontě nebo
cesta do práce, prostě kdekoliv a kdykoliv.
Právě
dojíždění do zaměstnání, které se na první pohled jeví jako ztráta času a něco, čemu bychom se rádi vyhnuli, je podle jednoho z moderních průzkumů skvělou příležitostí, kdy můžete být chvilku jen sami se sebou – a třeba se i trochu nudit. Přeřadit z pracovního zatížení na domácí režim, psychicky se zotavit a přeorientovat se na příjezd domů. Velkou roli přitom hraje to, zda do práce chodíte pěšky, dojíždíte autobusem nebo vlakem anebo jezdíte autem. Ti první to mají nejjednodušší, ti druzí musí pamatovat jen na to, aby měli jízdenku a vystoupili včas. Cestou ale mohou přemýšlet o věcech, na které jindy nezbývá čas, rozhýbat svou kreativitu a třeba plánovat, čemu by se chtěli věnovat večer, zítra nebo o víkendu. Cesta uteče jako voda a nudy bude brzy konec. Ti třetí ale musí řídit a za volantem být nepřetržitě ve střehu. Takže co dělat, pokud vás cesta do práce stresuje a nudí? Nejlepší rada je vyrazit do dopravní zácpy jako řidič, protože při řízení auta na nudu opravdu nebudete mít čas.
Pět nápadů od Kudy z nudy, až se budete nudit
- Už jste viděli filmovou komedii Nuda v Brně? Film režiséra Vladimíra Morávka získal pět Českých lvů, což je záruka kvality. Až se budete nudit, podívejte se na něj.
- Poslechněte si Pokáčovu písničku o tom, jak se ukrutně nudil v lese.
- Nudíte se v práci? Francouz Fréderic Desnard na nudě vydělal: pracoval jako manažer farmaceutické firmy s ročním platem v přepočtu 2,1 milionu korun, prací však netrávil víc než dvacet až čtyřicet minut denně. Zbytek času se nudil, což mu podle žaloby způsobilo utrpení a nervové zhroucení. Musel si vzít na sedm měsíců zdravotní volno, a nakonec byl propuštěn. Desnard zaměstnavatele zažaloval a za podlomené zdraví vysoudil kompenzaci 50 tisíc eur.
- Podívejte se, co o nudě říkají slavné osobnosti a filozofové. Například podle německého filozofa Arthura Schopenhauera má lidské štěstí dva nepřátele, utrpení a nudu. Jiný německý filozof, psycholog a zakladatel pedagogiky jako akademické disciplíny Friedrich Herbart se nechal slyšet, že nuda je smrtelný hřích učitele. Básník a dramatik Christian Friedrich Hebbel prohlásil, že nuda je čekáním na smrt, a kolumbijský spisovatel Gabriel García Márquez, nositel Nobelovy ceny za literaturu, zase tvrdí, že zatímco hlavní věcí v životě je zvládat strach, hlavní věc v manželství je učit se zvládat nudu.
- Můžete také hádat, co vedlo vědce k výzkumům oceněným Ig Nobelovou cenou. Nebyla za nimi náhodou také nuda?
Portál Kudy z nudy nabízí různé tipy a rady, jak se zbavit nudy, například prostřednictvím zapojení do smysluplných aktivit, najít si zajímavé koníčky, změnit zaměstnání, nebo se věnovat tvoření a relaxaci.
Dlouhodobá a chronická nuda může být brzdou pro kreativitu a schopnost řešit problémy. Podle psychologů může vést k různým psychickým problémům, včetně úzkosti a deprese.
Pokud trpíte nadměrnou nudou, měli byste se obklopit podněty, které vás zajímají a zabaví. Potřebujete najít aktivnosti, které vás uspokojí a zabraňují pocitům nudě, jako je například vyfotografování zajímavých míst nebo učení nových dovedností jako hraní na hudební nástroj nebo malování.
Nuda během cesty do práce může být příležitostí být chvilku sami se sebou, přeřadit z pracovního zatížení na domácí režim, psychicky se zotavit a přemýšlet o věcech, na které jindy nezbývá čas. Pomáhá organizovat osobní myšlenky a plánovat další aktivity.
Podle německého filozofa Arthura Schopenhauera má lidské štěstí dva nepřátele, utrpení a nudu, což naznačuje, že nuda může negativně ovlivnit pocit štěstí člověka.
Návštěvníci mohou za pomocí Kudy z nudy navštívit různá zajímavá místa, fotografovat je, naučit se hrát na hudební nástroje, malovat nebo se věnovat jiným tvořivým aktivitám, což může být cenný zážitek proti nudě.
Příběh o medvídku mývalovi v komedii Postřižiny nás učí, že nové zvířecí společníky a zážitky mohou být zdrojem zabavení a můžou pomoci překonat pocit nudy, ikdyž také může přinést neočekávané situace a výzvy.
Pokud cestujete do práce autem a nudíte se, nejlepší rada je přijmout dopravní zácpy s klidem, protože při řízení auta byste neměli mít čas se nudit a měli byste se soustředit na situaci na silnici.
Příběh Francouze Frédérica Desnarda ukazuje, že i nuda v práci může vést k zajímavým příležitostem, jako je soudní spor a výhra finančního odškodnění za trpění způsobené nudou na pracovišti.
Když se náhle a silně nudíte, je dobré zvolit aktivitu, která vás mentálně odvádí od pocitu nudy, například focení, učení se novým dovednostem, sledování filmů nebo poslech hudby, aby se předešlo takové nudy, která může vést k větším psychickým problémům.