Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít vánoční prohlídky hradu Kost
Památky

Nenechte si ujít vánoční prohlídky hradu Kost

  • Vydáno26. prosince 2022
V období od 26. do 31. 12. 2022 máte možnost navštívit hrad Kost a nechat se unést jedinečnou atmosférou středověkých Vánoc. Těšit se můžete na prohlídky hradních paláců obohacené o vyprávění toho, jak se slavily Vánoce ve středověku, jaké zvyky lidé v tomto období udržovali, kde se vzala tradice vánočního stromečku a jak vypadala štědrovečerní tabule. Hrad je otevřen vždy od 11:00 do 15:00 hodin. Prohlídky se konají každou hodinu.
hrad KostMálokterý hrad byl postaven na tak důmyslném místě jako hrad Kost. Je jedním z nejzachovalejších gotických hradů v Čechách a nikdy prý nebyl dobyt. Traduje se ale, že to nebylo proto, že by byl pevný jako kost, ale proto, že většina nepřátelských dobyvatelů ho zkrátka vůbec nenašla. Vypíná se totiž na nevysoké skále obklopené lesy.

A co se na hradě dělo dále? To vše se dozvíte, pokud hrad o Vánocích navštívíte. Průvodce vám poví, jak se slavily Vánoce ve středověku, jaké zvyky lidé tenkrát udržovali nebo jak vypadala štědrovečerní tabule. Prohlídky odchází každou hodinu, a to od 11:00 do 15:00 hodin. Vstupné je pro dospělé 190 Kč, 150 Kč zaplatí studenti a senioři, dětská vstupenka do 15 let vyjde na 100 Kč.
 

Vyberte si z lesních darů

zvěřinaNa hradě bude o Vánocích možné zakoupit vybrané produkty rodinné značky Dary z lesů a hospodářství Kinský dal Borgo, které nabízí lokální zvěřinu v odpovídající biokvalitě. Úctu k přírodě mají místní hradní páni v krvi a o její dary poctivě pečují už stovky let. Spojili tradiční i současné receptury s čerstvými surovinami ze svých lesů a hospodářství.

Daňci a mufloni žijí v oboře Kněžičky, která se rozkládá na více než 600 hektarech a je jednou z nejstarších obor v republice. Srnčí a černá zvěř žijí přirozeně ve volných honitbách na ploše přesahující 8 000 ha. Vybrat si bude možné například klobásy a salámy z daňčího masa či z divočáka anebo vakuově balené či zmrazené maso dančí, srnčí, z divočáka anebo bažanty. Nechybí ani paštiky či maso na hamburger.
Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Další aktuality

V Deštém se pojede Orlický maraton

První únorový víkend, tedy 4. až 5. 2. 2023 ožije okolí Deštné v Orlických horách již po 39. oblíbeným Orlickým maratonem. Členitý terén dává závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku. Ale právě podhorské louky zapadané sněhem a náročnější běžecké tratě jsou to, co závodníky nejvíce láká. Startuje se na trasu 40 km klasicky, či poloviční distance s menším převýšením klasicky i volně. Pro méně zdatné běžkaře je přichystána 10 km trasa.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Hrad a zámek Staré Hrady zve o pololetních prázdninách děti i dospělé na prohlídku

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady zve děti i dospělé na výlet do pohádky. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Otevřeno je v pátek, sobotu a neděli 3. – 5. 2. 2023 od 10.00 do 17.00 hod. Navštívit můžete hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, zámecké pohádkové sklepení, hradní pohádkovu půdu, Zdravosvět a Dračí království nebo čarodějnou Bestyjolu.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Běžkařský okruh v Orlickém Záhoří je v provozu

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Díky nynější sněhové nadílce je okruh všem milovníkům bílé stopy k dispozici. Večerní osvětlení probíhá od denně od setmění do 21 hodin. Běžkování i parkování v aréně je zcela zdarma.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Špindlerův Mlýn opět hostí světový pohár žen v alpském lyžování

Ve Špindlerově Mlýně se po čtyřech letech opět pojede světový pohár žen v alpském lyžování. Vrcholný závod sezóny proběhne na sjezdovce ve Svatém Petru v sobotu 27. a neděli 28. ledna 2023. Na černé sjezdovce změří své síly světová sjezdařská špička.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty