!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít vánoční prohlídky hradu Kost
Nenechte si ujít vánoční prohlídky hradu Kost
"> "> "> "> "> ">
Památky

Nenechte si ujít vánoční prohlídky hradu Kost

  • Vydáno22. prosince 2021
V období od 26. do 31. 12. 2021 máte možnost navštívit hrad Kost a nechat se unést jedinečnou atmosférou středověkých Vánoc. Těšit se můžete na prohlídky hradních paláců obohacené o vyprávění toho, jak se slavily Vánoce ve středověku, jaké zvyky lidé v tomto období udržovali, kde se vzala tradice vánočního stromečku a jak vypadala štědrovečerní tabule. Hrad otevřen vždy od 11:00 do 15:00 hodin. Prohlídky se konají každou hodinu.
hrad KostMálokterý hrad byl postaven na tak důmyslném místě jako hrad Kost. Je jedním z nejzachovalejších gotických hradů v Čechách a nikdy prý nebyl dobyt. Traduje se ale, že to nebylo proto, že by byl pevný jako kost, ale proto, že většina nepřátelských dobyvatelů ho zkrátka vůbec nenašla. Vypíná se totiž na nevysoké skále obklopené lesy.

A co se na hradě dělo dále? To vše se dozvíte, pokud hrad o Vánocích navštívíte. Průvodce vám poví, jak se slavily Vánoce ve středověku, jaké zvyky lidé tenkrát udržovali nebo jak vypadala štědrovečerní tabule. Prohlídky odchází každou hodinu, a to od 11:00 do 15:00 hodin. Vstupné je pro dospělé 120 Kč, 80 Kč zaplatí studenti a děti, seniorská vstupenka vyjde na 90 Kč.
 

Co přinesla hradu dlouhá rekonstrukce?

hrad kostHrad Kost prošel mezi lety 2019 – 2021 rozsáhlou rekonstrukcí, největší v novodobé historii. Cílem byla stabilizace podloží pod hradem, odvodnění areálu a oprava parkánových zdí. Dále se doplnila dlažba, sanací prošly hradby i skalní masiv a doplnily se omítky. Navíc se ale během nutných zásahů podařilo objevit několik zajímavostí. Byla nalezena tajná chodba a podle archeologických nálezů bylo zjištěno, že hrad vznikl zhruba o 100 let dříve, než se doposud historici domnívali. Odborníci se také domnívají, že už ve 13. století šlo na svoji dobu o velký kamenný hrad se vstupní kamennou bránu a velkou obrannou věží, která mohla dosahovat výšky až 30 metrů. Podrobné závěry však budou známy až v roce 2022.

Návštěvník, který znal hrad před rekonstrukcí bude překvapen dlážděním na nádvoří a obnovenou omítkou hradních paláců. Podstatná část rekonstrukce se ovšem odehrála pod povrchem, takže není na první pohled vidět, ovšem zaručuje, že i další generace budou moci zhlédnout tuto dominantu Českého ráje. Zřetelnou novinkou bude pro turisty v příštím roce moderní expozice zřízená ve spodním patře Velké bílé věže. Ta bude zaměřena na stavební vývoj hradu, který její tvůrci přiblíží pomocí animace a modelu.
Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.