Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu
Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu
"> "> ">
Kultura

Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu

  • Vydáno3. prosince 2019
Druhá adventní sobota bude v Kouřimi již tradičně ve znamení Svatomikulášských obchůzek, které jsou v letošním roce připravené ve 12:00 a v 15:00 hodin. Během celého dne budou skanzenem procházet další tajemné adventní postavy, Barborky a Ambrož.
KouřimO první adventní neděli přijde do kouřimského skanzenu svatý Mikuláš. Ten bude vesničkou chodit ve 12:00 a v 15:00 hodin. 

V 11:30, 13:30 a 14:30 hodin budete mít možnost se blíže seznámit se svatou Barborou, a to v rámci představení "Legenda o svaté Barboře aneb tyjátr převelice poučný o ctnostném životě a přeukrutném konci svaté panny Barbory", které vám předvede Malá divadelní kumpanie Kraje kouřimského.


Po celý den se můžete těšit na obchůzky Barborek a Ambrože, povídání o lidových obyčejích v době adventu a Vánoc nebo besedu "Lidová postní strava v adventním čase" s Olgou Kaderovou s ukázkami pokrmů. V chalupách se bude péct vánoční cukroví, jedlý figurální perník, nebo vyrábět mikulášské drobnosti ze sušeného ovoce. Své řemeslo vám předvede kovář Zdeněk Grausam, tkadlec Jan Lima nebo přadlena Lenka Limová. Nebude chybět ani bylinkářka Jana Hunalová
 
Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda