Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít prohlídky sklepení Muzea Českého ráje v Turnově
Turnovské Muzeum Ceského ráje na cas zprístupnilo historické podzemí domu c. p. 70 „U Bažanta“
"> Turnovské Muzeum Ceského ráje na cas zprístupnilo historické podzemí domu c. p. 70 „U Bažanta“ "> Vystavené exponátu jsou doplneny o další predmety, napríklad o stredoveké keramické nádoby "> K videní jsou také kovové predmety, napr. zbrane, podkovy, nože, srpy, z vojenského ležení z roku 1440 pod hradem Valdštejnem
Památky

Nenechte si ujít prohlídky sklepení Muzea Českého ráje v Turnově

  • Vydáno8. listopadu 2013
Využijte jedinečné možnosti zhlédnout soustavu chodeb a místností ve sklepení domu U Bažanta čp. 71, kde je nainstalována časově omezená výstava Muzea Českého ráje tvořená z nejnovějších nálezů z archeologických výzkumů v regionu.
Muzeum Českého rájeTurnovské Muzeum Českého ráje na čas zpřístupnilo historické podzemí domu č. p. 70 „U Bažanta“ ve Skálově ulici. V sklepení, jehož počátky lze hledat již na přelomu 15. a 16. století, budou představeny návštěvníkům sbírkové předměty z nových archeologických výzkumů nejenom v historickém jádru města Turnova.

Návštěvníci zhlédnou kolekci středověkých kachlů z výzkumu studny v Hluboké ulici nebo nádoby související s výrobou sýrů z kozího mléka, nalezené při záchranné akci v roce 2012 v Dvořákově ulici. Vystavené exponátů jsou doplněny o další předměty, například o středověké keramické nádoby z „přírodní ledničky“ dřevařů či pastevců na Kozákově nebo z archeologické nálezy z hradů Valdštejna a Kumburku.

K vidění jsou také kovové předměty, např. zbraně, podkovy, nože, srpy, z vojenského ležení z roku 1440 pod hradem Valdštejnem, které v letošním roce prošly nákladnou konzervací. Nově jsou do expozice zařazeny také archeologické nálezy z hradu Kumburku. Jde například o garnituru železných pout z hradní hladomorny nebo o restaurované kachle ze strážnice u první brány.

Historické podzemí domu "U Bažanta" bude přístupné v rámci prohlídky turnovského muzea až do prosince letošního roku. Prohlídky probíhají vždy v 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hodin.
Hrad Kumburk u Nové Paky s vyhlídkovou věží

Hrad Kumburk u Nové Paky s vyhlídkovou věží

Nad jičínskou kotlinou se ze severu tyčí dva dominantní kopce a na jednom z nich byl vystavěn hrad Kumburk. Původní majestátní hrad poničila až v 17. století císařská armáda. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Další aktuality