Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít posvícení v Babiččině údolí
Rudruv mlýn rozezní posvícenecké leckdy rozverné písne
"> Rudruv mlýn rozezní posvícenecké leckdy rozverné písne "> Nenechte si ujít posvícení v Babiccine údolí "> K ochutnání budou posvícenské koláce
Zážitky

Nenechte si ujít posvícení v Babiččině údolí

  • Vydáno22. září 2015
Již tradičně patří konec září posvícení v Babiččině údolí v Ratibořicích. 28. 9. můžete navštívit slavnou dožínkovou mši v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici. Pak se procesí přesune do hospody (Rudrův mlýn v Babiččině údolí). Tam za zvuku muziky pokračuje oslava ukončení sklizně hostinou. Letos posvícenecké leckdy rozverné písně a tance doplní zbožná píseň „při Stole“, jak ji najdeme v českých kancionálech.

Babiččino údolíOslava ukončení sklizně začne v 9:30 slavnou mší v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici s krásnou barokní muzikou.

Asi v 10:30 účinkující procesím za zpěvu poutnických písní přejdou do hospody (Rudrův mlýn v Ratibořicích).

Tam za zvuku muziky pokračuje oslava hostinou s posvícenskými leckdy rozvernými písněmi a bujarými tanci. K ochutnání budou posvícenské koláče, hnětynky a určitě i něco od masa! Každá paňmáma se může pochlubit svými koláčky.
Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Místo připomíná dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové – Rudrův mlýn a Vodní mandl.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.