Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít Jízdu Saši Kolowrata – spanilou cestu veteránů
Zážitky

Nenechte si ujít Jízdu Saši Kolowrata – spanilou cestu veteránů

  • Vydáno23. června 2023
Přes sto dvacet kilometrů dlouhou trasu v západních Čechách i v Německu projedou historická vozidla v rámci Jízdy Saši Kolowrata. Letošní již 23. ročník startuje na zámečku Diana, nedaleko Přimdy u Tachova. Jízda se koná na počest Alexandera hraběte Kolowrat-Krakowského. Přehlídku veteránů pořádá Auto moto veterán klub Černý les, záštitu tradičně převzala rodina Kolowrat-Krakowských.
Veterán Praga Aerosobotu 24. června 2023 se okolím Rozvadova a hradu Přimda bude rozléhat burácení motorů dobových vozidel. Dopoledne totiž od zámečku Diana startuje 23. ročník mezinárodních závodů historických vozů – Jízda Saši Kolowrata.

Jízda dlouhá 122,4 km bude slavnostně zahájena v 11:00 hodin z parkoviště u budovy Správy Kolowratových lesů, avšak ještě před tím budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si všechny historické vozy a motocykly, které budou vystavené od 9 hodin. Automobily a motocykly se poté vydají na dlouhou jízdu Českým lesem a Bavorskem.

Retro motorkářiOd Diany pojedou veteráni do Rozvadova a následně do bavorských měst Weidhaus, Georgensberg, Waldthurn, Pleystein, Lohma, Pleystein, Eslarn. Na hranici mezi obcemi Eslarn a Železná proběhne retro hraniční pasová kontrola. V Třemešné se bude konat soutěž elegance a v Boru proběhne 30minutová přestávka. Cílem bude opět zámeček Diana poblíž Svaté Kateřiny.

Závodníci i diváci se mohou těšit na vozy hned v několika kategoriích. Na Přimdu přijedou automobily vyrobené do roku 1945, vojenská vozidla vyrobená do roku 1945, motocykly z let 1945-1960, automobily cabrio vyrobené v letech 1945-1948 nebo malé tří až čtyřkolové automobily vyrobené do roku 1980.
Přimda

Přimda

Tichým strážcem pohraničních hvozdů je už dlouhá staletí zdálky viditelný hrad Přimda. Pod ním leží stejnojmenné městečko; najdete tu malý aquapark a můžete se odtud vydat na výlety do tajuplného Českého lesa, třeba k zámečku Diana nebo zřícenině kostela sv. Apoleny.

Rozvadov

Rozvadov

Obec západně od Přimdy je známá především jako hraniční přechod mezi Českem a Německem. Leží v samém srdci magické krajiny Českého lesa, v kraji plném zaniklých osad, rašelinišť a zničených kostelů a zámků, ztracených v hlubokém lesním tichu.

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka

Původně středověkému vodnímu hradu pánů ze Švamberka dala určující podobu rozsáhlá romantická přestavba na pseudogotický zámek. Zámek se nachází v údolí Lužního potoka 14 km od Tachova.

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura