ÚvodAktualityNenechte si ujít Jízdu Saši Kolowrata – spanilou cestu veteránů
Zážitky

Nenechte si ujít Jízdu Saši Kolowrata – spanilou cestu veteránů

  • 23. června 2023
Přes sto dvacet kilometrů dlouhou trasu v západních Čechách i v Německu projedou historická vozidla v rámci Jízdy Saši Kolowrata. Letošní již 23. ročník startuje na zámečku Diana, nedaleko Přimdy u Tachova. Jízda se koná na počest Alexandera hraběte Kolowrat-Krakowského. Přehlídku veteránů pořádá Auto moto veterán klub Černý les, záštitu tradičně převzala rodina Kolowrat-Krakowských.
Veterán Praga Aerosobotu 24. června 2023 se okolím Rozvadova a hradu Přimda bude rozléhat burácení motorů dobových vozidel. Dopoledne totiž od zámečku Diana startuje 23. ročník mezinárodních závodů historických vozů – Jízda Saši Kolowrata.

Jízda dlouhá 122,4 km bude slavnostně zahájena v 11:00 hodin z parkoviště u budovy Správy Kolowratových lesů, avšak ještě před tím budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si všechny historické vozy a motocykly, které budou vystavené od 9 hodin. Automobily a motocykly se poté vydají na dlouhou jízdu Českým lesem a Bavorskem.

Retro motorkářiOd Diany pojedou veteráni do Rozvadova a následně do bavorských měst Weidhaus, Georgensberg, Waldthurn, Pleystein, Lohma, Pleystein, Eslarn. Na hranici mezi obcemi Eslarn a Železná proběhne retro hraniční pasová kontrola. V Třemešné se bude konat soutěž elegance a v Boru proběhne 30minutová přestávka. Cílem bude opět zámeček Diana poblíž Svaté Kateřiny.

Závodníci i diváci se mohou těšit na vozy hned v několika kategoriích. Na Přimdu přijedou automobily vyrobené do roku 1945, vojenská vozidla vyrobená do roku 1945, motocykly z let 1945-1960, automobily cabrio vyrobené v letech 1945-1948 nebo malé tří až čtyřkolové automobily vyrobené do roku 1980.
Přimda

Přimda

Tichým strážcem pohraničních hvozdů je už dlouhá staletí zdálky viditelný hrad Přimda. Pod ním leží stejnojmenné městečko; najdete tu malý aquapark a můžete se odtud vydat na výlety do tajuplného Českého lesa, třeba k zámečku Diana nebo zřícenině kostela sv. Apoleny.

Rozvadov

Rozvadov

Obec západně od Přimdy je známá především jako hraniční přechod mezi Českem a Německem. Leží v samém srdci magické krajiny Českého lesa, v kraji plném zaniklých osad, rašelinišť a zničených kostelů a zámků, ztracených v hlubokém lesním tichu.

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka Památky

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka

Původně středověkému vodnímu hradu pánů ze Švamberka dala určující podobu rozsáhlá romantická přestavba na pseudogotický zámek. Zámek se nachází v údolí Lužního potoka 14 km od Tachova.

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova Památky

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.

Další aktuality

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
11. červenec 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
9. červenec 2024 10:30
Letní sporty, Plzeňský kraj

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

Boutique hotel Nebespán nabízí od 5. do 7. července a 24. až 25. srpna mimořádný kulinářský zážitek – zdejší francouzský šéfkuchař Mikael Rassineux vám těchto dnech připraví nejlepší úpravy mušlí: Moules marinières, Moules à la crème a Soupe dieppoise. Kromě vynikající kuchyně si v Nebespánu můžete dopřát skvělý odpočinek.
4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
4. červenec 2024 6:16
Památky, Plzeňský kraj

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.
3. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Po třech letech se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Ve dnech 5. až 7. července 2024 se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu, kde mohou startovat i jezdci bez licence.
2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 14. července 2024, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
30. červen 2024 18:54
Životní styl, Plzeňský kraj

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná již od 28. června, a potrvá určitě alespoň do 14. července 2024.
27. červen 2024 14:00
Příroda, Plzeňský kraj