Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít jarní komentované prohlídky pražské Novoměstské radnice

Nenechte si ujít jarní komentované prohlídky pražské Novoměstské radnice

Vydáno 14. dubna 2019 Památky
Novoměstská radnice je jednou z národních kulturních pražských památek, vznikla brzy po založení Nového Města králem Karlem IV. a vy můžete během komentované prohlídky několikrát do roka nahlédnout i do prostor, které nejsou veřejnosti pravidelně přístupné a díky poutavému poutavý výkladu sympatické průvodkyně si užijí a odkryje vám kus historie této památky. Jedna z nich se bude konat už ve středu 17. 4. 2019.
Novoměstská radniceDozvěděli byste se rádi, jakou funkci plnila věž od 15. století? Víte, co je to etalon? Tušíte, co je to palindrom a kde je vytesán? Kam byl zasazen český loket a kde ho můžete i dnes vidět? Víte, k čemu též dříve sloužila kaple? Kdo byl na radnici souzen? Že vyhořela a kdy byla zasáhnuta bleskem? Jak je spojeno s radnicí jméno Jana Sladkého - Koziny, legendárního loupežníka Václava Babinského, Aloise Rašína či Milady Horákové? Co zahlédli někteří lidé v prostoru radnice po půlnoci, až se jim tajil dech? To vše a ještě mnohem více se dozvíte během hodinové prohlídky poutavého vyprávění o životě této památky, jejíž základy oslavují 670 let právě v roce 2018. Všechna dějinná období radnice zde totiž zůstala navždy otištěná.

Novoměstská radniceUdálosti, zapsané navěky do našich dějin, nám dodnes zanechaly stopy svědectví zvláště ve vnitřních prostorách radnice, oslňujících svou rozmanitostí. Prostory, které nejsou běžně přístupné, si prohlédnete a po 221 schodech vystoupíte i na ochoz věže, dostavěné v roce 1456 a z ptačí perspektivy pohlédnete na věžičky, domy a dvory Nového města. Uvidíte ale ještě dál, až na Pražský hrad! Takový pohled se vám z jiné pražské věže nenaskytne.

Jarní komentovaná prohlídka se koná 17. 4. od 17:15 hodin. Na prohlídku je potřeba se přihlásit nejpozději 3 pracovní dny předem na e-mail. adrese pí Baďurové badurova@nrpraha.cz a vyčkat na její potvrzení. Podrobné informace o termínech prohlídek a  jak si prohlídku rezervovat, jsou uvedeny na webových stránkách Novoměstské radnice v programu. Komentované prohlídky jsou díky svému poutavému výkladu vhodné i pro děti. Vstupné je jednotné 100 Kč za prohlídku pro jednu osobu plus jedno dítě do 15 let bez poplatku. Vstupné se platí na místě před prohlídkou.
Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2019 (1)

Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2019

Chcete si poslechnout poutavý výklad historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.? Pak přijďte na komentovanou prohlídku Novoměstské radnice. Během prohlídky návštěvníci nahlédnou i do prostor, které nejsou veřejnosti běžně přístupné a vystoupí i na věž.

Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Karlovo náměstí v Praze - největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí v Praze - největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.