Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít Dny evropského filmu
Kultura

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

  • Vydáno4. dubna 2019
Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy. Snímky zařazené do tradičních i zcela nových programových sekcí reflektují témata běžného života: sport, příroda, erotika i láska, hudba nebo možnost volby. Festivalovou dramaturgií tak chtějí jít DEF svému divákovi více naproti. Chybět nebudou semináře pro kinaře, filmové projekce pro děti i seniory, debaty a speciální hosté. DEF zvou ale především na kvalitní evropský film!
Film Edmond26. ročník Dnů evropského filmu zahájí francouzský film Edmond. Skvělé kostýmní komediální drama s francouzským šarmem vypráví příběh básníka a spisovatele Edmonda Rostanda, který jako chudý umělec dostane šanci svého života – napsat divadelní hru. Snímek o zrodu jedné z nejkrásnějších a nejhranějších divadelních her, Cyrana z Bergeracu, ukazuje Rostandovu inspiraci v reálném životě. Film byl natáčen také v České republice a diváci tak mohou v záběrech poznat Stavovské divadlo a další lokace. Edmond je v distribuci ve 26 zemích a jenom ve Francii jej od lednové premiéry zhlédlo na 700 000 diváků.

film SněžíZ české produkce uvedou DEF v předpremiéře slibný debut Kristiny Nedvědové Sněží! s Petrou Nesvačilovou, Vandou Hybnerovou, Hanou Vágnerovou a Alenou Mihulovou v hlavních rolích. Do nové sekce Matka příroda je zařazen jeden z nejúspěšnějších českých dokumentů Planeta Česko. V tradiční sekci Evropské komise, letos zaměřené na volební rok, se představí snímek Mimořádná zpráva režiséra Tomáše Bojara. Sekce Eurosport nabídne King Skate Šimona Šafránka. Projekce všech těchto českých filmů budou provázeny debaty s tvůrci.


Dny evropského filmu nabídnou 45 snímků v 7 sekcích

TranzitBest of – výběr toho nejzajímavějšího, co vzešlo v horizontu posledních dvou let z kinematografie jednotlivých evropských zemí.

Media: Láska bez hranic - Láska prochází filmem! A právě snímky této sekce ukážou různé podoby lásky, flirtu a erotického napětí ve vztazích mezi dvěma (a více) lidmi.

Film & Music – letošní DEF bude opět v rytmu hudby! V již tradiční sekci představí filmy s hudební tematikou – od dokumentů o hudebních hvězdách, přes záznamy opery až po hrané hudební filmy.

Planeta ČeskoMatka příroda – může jednotlivec pomoci přírodě? Umí se představitelé státu domluvit na odvrácení klimatické změny? Víme, jak se chovat ke zvířatům? Témata nové sekce, jejímž centrem zájmu je planeta Země.

Eurosport - nová sekce se zaměřuje na filmy se sportovní tematikou. Nabídne úžasné příběhy vrcholových sportovců a v dokumentech ukáže, jak lze díky sportu uniknout z každodenní šedé reality.

LUX Film Prize - sekce představuje cenu Evropského parlamentu LUX Film Prize a její tři finalisty včetně vítězného snímku.

K věci: Možnost volby – tradiční sekce Evropské komise "K věci" se letos zaměřuje na téma voleb a mediálního obrazu politického dění. Festival pro vás vybral dokumenty i hrané filmy, které reflektují dynamicky se měnící mediální a online svět, v němž je možné upravovat odraz reality a také výsledky voleb.
 

Ozvěny festivalu se odehrají v těchto městech a termínech:

Hradec Králové (15. – 17. 4.), Červený Kostelec (16. 4.), Boskovice (15. – 16. 4.),
Hodonín (16. – 17. 4.), Jablonec nad Nisou (19. – 21. 4.).
Kino Pilotů ve Vršovicích

Kino Pilotů ve Vršovicích

Obnovené vršovické kino, jehož historie se začala psát už na začátku 20. století.

Kino Světozor v Praze

Kino Světozor v Praze

Kino Světozor, které bylo vystavěno roku 1918, se nachází pod stejnojmennou pražskou pasáží. Několik let po první projekci bylo kino přestavěno na kabaret, ale k původní funkci se vrátilo v roce 1957. Od roku 2004 se Světozor stal artovým premiérovým kinem.

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.

Další aktuality

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci v pražské Botanické zahradě

Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do tropického pralesa a prožijte nezapomenutelný valentýnský večer. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z vinice sv. Kláry a dáma obdrží růži. Na tuto akci, která se koná v úterý 14. února, platí zvláštní vstupné a místa je nutné rezervovat předem.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zoo Praha láká k návštěvě i během zimy

Novozélandské papoušky, slůňata, vlky nebo plameňáky – nejen tyto zvířata mohou návštěvníci stále pozorovat ve venkovních výbězích pražské zoo. Velké části z nich se totiž zazimování netýká a k vidění jsou venku i během zimních měsíců.
Praha | Příroda