Úvod > Aktuality > Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Vydáno 6. března 2019 Příroda
Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahých lesů a hor jihovýchodní Asie? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit na výstavu orchidejí v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na některou výstavu kamélií do Kroměříže nebo Rájce nad Svitavou.
Mimo to vás určitě potěší výstava Předjaří v Královské zahradě na Pražském hradě anebo historické interiéry hradů a zámků vyzdobené záplavou květů, které nabízejí tradiční hradní a zámecké květinové výstavy na začátku jara.
 

Předjaří v Královské zahradě

TulipánySedmý ročník výstavy z cyklu Předjaří na Pražském hradě se koná v Empírovém skleníku v Královské zahradě od 1. do 10. března 2019. Jejím tématem je minulost a přítomnost Královské zahrady, tedy výstava po způsobu o zahradě na zahradě.

Návštěvníci se seznámí s proměnami zahrady ve stylu renesance, baroka a přírodně krajinářské úpravy. Vedle celé řady reprodukcí historických plánů jsou přiblíženy dobové způsoby výsadeb a pěstování venkovních i přenosných rostlin. A to vše ve spojení s květinovým korzem přirychlených cibulovin, z nichž počtem vynikají nejrůznější druhy tulipánů. Otevřeno bude denně od 10 do 16:30 hodin, vstupné je za 20 korun.
 

Krása orchidejí ve skleníku Fata Morgana

Vzácná orchidejFascinují vás orchideje? Nechte se okouzlit jejich křehkou krásou a rafinovanými tvary na nejočekávanější akci letošní sezony – výstavě tropických orchidejí v trojské botanické zahradě, která se ponese v duchu oslavy krásy rostlinného těla. Těšit se můžete jak na krásné zástupce vzácných přírodních druhů, tak i na nenáročné hybridy, jež dlouhodobě vládnou žebříčkům oblíbenosti pokojových rostlin.

Představí se vám řada druhů orchidejí z tropických oblastí naší planety, kterou doplní originální květinová aranžmá z dílny jedné z nejlepších českých floristek současnosti Kláry Franc Vavříkové. Výstava se koná od 8. do 31. března 2019, denně kromě pondělí od 9:00 do 19:00 hodin. Chybět nebude ani doprovodný program a prodej širokého sortimentu orchidejí.
 

Liberecké zimní květy a orchideje

OrchidejBotanická zahrada Liberec, vědoma si vzácnosti zeleně a květů v zimním období, nyní ve svých sklenících předvádí nejvzácnější tropické rostliny, zejména orchideje. Jejich sbírka je nejrozsáhlejší v České republice.

Za exkluzivní podívanou lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd pokvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné. T

řetím lákadlem je expozice bonsají pro interiéry, což je specialita botanické zahrady. Letos je vystaveba i nejkrásněji tvarovaná bonsaje ze sbírky, již 98 let stará oliva evropská. V botanické zahradě je otevřeno každý den od 8:00 do 16:00 hodin, vstupné stojí 140 korun.
 

Kamélie mezi živly v Kroměříži

KamélieCibuloviny a typické jarní květiny uvidíte také v Kroměříži, kde již v únoru začala výstava kamélií. Ta zde potrvá až do 31. března a jako každý rok i letos symbolicky zahajuje návštěvnickou sezonu v Květné zahradě.

V rámci výstavy si nenechejte ujít bohatý doprovodný program. Konají se divadelní i hudební představení, komentované prohlídky a na své si přijdou i děti, pro které jsou přichystány tvořivé dílny. Tak například v sobotu 9. března čeká na příchozí přednáška Čínské myšlení a teorie pěti prvků. V neděli 10. března se pak koná komentovaná prohlídka výstavou.

Při návštěvě Kroměříže ale můžete nahlédnout i do obnovené Holandské zahrady pod širým nebem. Právě v ní se kdysi vzácné cibulovité rostliny, dovezené z Holandska, pěstovaly. Dnes už narcisy, tulipány a hyacinty nejsou takovou vzácností jako ve druhé polovině 17. století, ale zahrada s Neptunovou fontánou, obnovenou podle starých rytin, rozhodně vzácná je.
 

Výstavy květin v Rájci, Třeboni i Karolinu

Zámek Rájec nad SvitavouKvetoucí kamélie si prohlédnete také na zámku v Rájci nad Svitavou, kde se od února do 31. března všem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevírají zámecké skleníky.

Od 8. do 17. března pak kvetoucí keře kamélií společně s dalšími květinami vyzdobí historické místnost soukromých a hostinských apartmánů prvního patra zámku. V období výstavy kamélií v zámeckých interiérech je možné navštívit i zámecké zahradnictví, kde je možné zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství. Do zahradnictví můžete nahlédnout denně kromě pondělí od 9 do 15 hodin a samozřejmě si tu můžete koupit i kamélie, od maličkých rostlinek až po urostlé keříky.

AmarylisDruhý ročník výstavy Florea v Karolinu, úspěšné výstavy řezaných růží, tentokrát rozšířený o tulipány se bude konat od 15. do 17. března. Tisíce čerstvých květin v historických prostorách pražského Karolina.

V dubnu se rozjedou jarní výstavy naplno, jednou z prvních je v sobotu 13. dubna výstava Amarylis na zámku Třeboň. Oblíbenou akci v Třeboni doplní v sobotu 20. dubna jednodenní květinové trhy s bohatým doprovodným programem, na prohlídku zámecké výstavy budete mít čas do 22. dubna 2019.
Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Královská zahrada Pražského hradu

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.