Úvod > Aktuality > Několik voňavých tipů, kam se vypravit na jablečné slavnosti

Několik voňavých tipů, kam se vypravit na jablečné slavnosti

Vydáno 13. září 2018 Gurmánská turistika
Slavností jídla není nikdy dost a fandí jim i nadcházející podzim. Portál Kudy z nudy vás proto zve na záplavy dobrot z jablek. Že podzim voní a chutná po jablkách se přesvědčíte hned na několika místech.
Čerstvě lisované jablečné mošty, pečené i nepečené jablečné dobroty a další pochoutky z jablek ochutnáte například na Jablkobraní, které se koná v sobotu 15. září v zámeckém areálu Ctěnice na okraji Prahy. Zámecká zahrada poskytne letošní úrodu tradičních českých jablečných odrůd z místní štěpnice, které můžete ochutnat, a to i ve formě čerstvě lisovaného moštu. Cukrářská řemeslná dílna nabídne zajímavý doprovodný program pro děti i dospělé návštěvníky. 

O týden později, v neděli 23. září, pořádá občanské sdružení Tradice Bílých Karpat a Ekologický institut Veronica Jablečnou slavnostHostětíně. Kromě řemeslného jarmarku a ochutnávek domácích jablečných moučníků a čerstvého moštu si nenechte ujít přehlídku regionálních odrůd ovoce a procházku ukázkovým sadem a zahradou. Obě akce, ve Ctěnicích a Hostětíně, jsou zdarma.

K oblíbeným událostem podzimu v Českém středohoří patří Ploskovické jablko. To letošní se bude konat od 19. do 27. září. Jedná se o prezentaci místních ovocnářů, jejichž výpěstky budou vystaveny v zámeckých grottách.

štrůdlPěkným tipem, kam se ještě vypravit za jablky, je Jablečný den na zámku Krásný Dvůr, který se koná v sobotu 6. října 2018. Návštěvníci se mohou těšit na jarmark na zámeckém nádvoří a mnoho hudebních a divadelních představení. Nebudou chybět ani tradiční soutěže o nejlepší jablečný produkt a jablečný štrůdl. Klasické prohlídky zámeckých interiérů doplní dětské prohlídky s komtesou Marií Gabrielou.

Ve stejný den se konají také Slavnosti jablek na Krasíkově, nedaleko Konstantinových Lázní. Na jarmarku se představí dvacet řemeslníků z okolí, kteří nabídnou šperky, dekorace a bytové doplňky, keramiku ale i ručně šité a pletené oděvy.
Farmářské trhy na Jiřáku 2019

Farmářské trhy na Jiřáku 2019

Trhy na Jiřáku budou nově bez plastů. Připojujeme se tak k celé řadě společností a organizací, které podobnými vymezeními reagují na současnou nadměrnou spotřebu plastů, zejména pak těch jednorázových, a pokouší se tento negativní trend zvrátit. Jak? Především nabídnutím alternativy.