Úvod > Aktuality > Nekoledujte si a zkontrolujte si kolo

Nekoledujte si a zkontrolujte si kolo

  • Vydáno1. dubna 2010
Jízdní kolo je nejen sportovní náčiní, ale i dopravní prostředek. Cyklisté nejenže musí dodržovat dopravní předpisy, ale zodpovídají také za stav svého bicyklu. Proto vám dáme několik rad, jak o svoje kolo pečovat.
Kdy je čas na kontrolu?
Zkontrolovat svoje kolo byste měli vždy předtím, než se někam vydáte. Obětujte těch deset minut a překontrolujte, že je vše v pořádku. Bohatě se vám to vyplatí. Kolo pochopitelně kontrolujeme i po návratu. To je také vhodná chvíle na umytí kola od nečistot, které jste cestou nabrali.
 
Jak kontrolovat kolo?
Zvedněte kolo do výšky cca 10 cm nad zem a pusťte je. Tak zjistíte, jestli jsou všechny části správně dotažené. Následuje kontrola kol a plášťů (zda jsou vycentrovaná, není-li povolený výplet, zda drží šrouby v nábojích a jestli je tlak v pláštích dostatečný). Nezapomeňte, že pokud je vzorek sjetý, je dobré pláště vyměnit.
 
Nezapomněli jste na brzdy?
Bez brzd to nejde. Před cestou je obě stiskněte a podívejte se, zda se brzdové špalíky dotýkají ráfků. Páky se přitom nesmějí dotýkat řídítek. Pak kolo zatlačte. Pokud se kola neprotáčejí, je vše v pořádku. Pro jistotu zkontrolujte i to, zda se vám netřepí brzdová lanka.
 
Co s poškozeným rámem?
Pokud má kolo poškozený nebo prasklý rám, určitě to poznáte. V takovém případě se nesnažte o opravu svépomocí a vezměte jej na konzultaci k odborníkům. Nasednout na takové kolo se dá klasifikovat jako pokus o sebevraždu.
 
Jak na řetěz a převody?
Pokud vám v přehazovačce něco rachtá a převody nenaskakují, jak mají, je čas na seřízení měniče s přesmykačem. To pro jistotu také nechte odborníkům. Prevenci ale zvládnete i sami. Udržujte řetěz i přesmýkací zařízení v čistotě a vždy namazané. K tomu používejte prostředky, které vám poradí v každém obchodě se sportovními potřebami. Dnes se vyrábějí dokonce i přípravky šetrné k životnímu prostředí, tak se nemusíte bát kolo pořádně máznout!
 
Nakonec ještě nezapomeňte na sedlo. Zkontrolujte, zda je dostatečně vysoko a vy pohodlně dosáhnete na pedály. Obě kolena by měla být mírně pokrčená, když je šlapka pedálu v dolní poloze. Nezapomeňte se taky ujistit, že je sedlo pevně utaženo a není vysunuto příliš (k tomu slouží ryska, která při dostatečném zasunutí není vidět). Pak už můžete směle nasednout a vyrazit. Pokud tedy víte, jaká platí na silnicích a stezkách pravidla!