Úvod > Aktuality > Nejvyšší českou rozhlednu najdete ve věži tepelné elektrárny
Nejvyšší českou rozhlednu najdete ve věži tepelné elektrárny
">
Památky

Nejvyšší českou rozhlednu najdete ve věži tepelné elektrárny

  • Vydáno1. května 2018
V elektrárně Ledvice u Bíliny na Teplicku byla zpřístupněna nejvyšší oficiální rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s přístupným ochozem se nachází na pravé věži kotelny nového zdroje. Dvě betonové věže známé také jako ledvická dvojčata jsou vysoké 144 metrů. Cesta na vrchol vede výtahem přes 28 pater a zdolat je nutné ještě 44 schodů.
Elektrárna LedviceNa elektrárně Ledvice na Teplicku najdete netypickou rozhlednu. Z nejvyšší budovy v Česku uvidíte na Krušné hory, ale taky do nejníže položeného místa v zemi – dno uhelného lomu Bílina. Rozhledna je otevřena pro veřejnost až do konce srpna ve zkušebním provozu a to od úterý do soboty, vždy v 8, 10, 12 a 14 hodin. Vše je zdarma a objednat se můžete na telefonním čísle 411 102 313.

Prosklená rozhledna se nachází na jedné ze dvou betonových věží elektrárny. Ty jsou známé jako „ledvická dvojčata“ a mají podpůrnou funkci pro 140 metrů vysokou kotelnu. Na rozhlednu se však dostanou jen ti, kteří absolvují krátké proškolení a budou se řídit pokyny pověřené osoby elektrárny. Přístup na věž je umožněn pouze s průvodcem a maximálně deseti lidem ve skupině. Děti musí být starší šesti let a do patnácti let mohou nahoru jen v doprovodu dospělého.

Skupina ČEZ v elektrárně už před časem zprovoznila informační centrum, které je jako jediné v Česku věnované klasické energetice. Od něj je až k výtahu vytyčena speciální trasa vedoucí mimo výrobní a provozní technologie.
 

Rozhled do široka a daleka

České středohoříObří kotelna ledvické elektrárny, na které je i nová rozhledna, měří 144 metrů. Je tak skoro 2,5krát vyšší než rozhledna na Petříně, a skoro o třetinu vyšší než brněnský AZ Tower. Pokud budete mít štěstí na pěkné počasí, spatříte z věže prakticky celé Krušnohoří a jednotlivé kopce Českého středohoří. Dohlédnout se dá až k Litvínovu či zámku Jezeří, do Kostomlat pod Milešovkou, Horní Krupky a na Komáří vížku a dále všemi směry. Zatím tam ještě nejsou, ale časem by měly na rozhlednu přibýt větrná růžice a mapa, aby každý věděl, co kde se nachází a na co se zrovna dívá.
Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.