Úvod > Aktuality > Nejvíce turistů v roce 2019 zamířilo na zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká
Nejvíce turistů v roce 2019 zamířilo na zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká
"> "> ">
Památky

Nejvíce turistů v roce 2019 zamířilo na zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká

  • Vydáno30. ledna 2020
Na hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v loňském roce dorazilo přes 5 milionů návštěvníků. Největšímu zájmu turistů se v roce 2019 těšil jihomoravský zámek Lednice, kam zamířilo téměř 389 tisíc lidí. Po něm následuje hrad a zámek Český Krumlov a zámek Hluboká nad Vltavou.
zimní zámek LednicePamátky ve správě Národního památkového ústavu se i v minulém roce těšily mimořádně velké oblibě. Od ledna do prosince 2019 je navštívilo přes 5 milionů lidí, podařilo se tak navázat na velmi úspěšné sezony z předchozích let. Nejsilnějším měsícem v roce 2019 byl srpen, v němž si památky přišlo prohlédnout 1,2 milionu zájemců, 200 tisíc návštěvníků poté přilákaly speciální programy v rámci Hradozámeckého adventu, které se konaly v listopadu a prosinci.

Třemi nejnavštěvovanějšími objekty byly zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká. Lednický areál si prohlédlo přes 389 tisíc lidí, hrad a zámek v Českém Krumlově 386 tisíc návštěvníků a téměř 300 tisíc lidí zavítalo na Hlubokou.

Český KrumlovTéměř shodný počet návětěvníků přivítali vloni na zámku Valtice (212 460) a Karlštejně (212 410). K hranici 200 000 návštěvníků se přiblížil zámek Kroměříž (178 000) o padesát tisíc turostů dorazilo na zámek Konopiště (147 000). Hranici 100 tisíc návštěvníků ročně překonaly rovněž další památkové objekty: Trosky, Křivoklát a Bouzov.

Přestože většina kastelánů má nyní zimní prázdniny, některé z památek nabízí program i mimo sezonu. Například je otevřen hrad Karlštejn, Křivoklát, Lednice, Hluboká, Sychrov, Kynžvart, Valtice, Chebský hrad nebo Rožmberk.
Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zimní prohlídky zámku Kynžvart

1.11.
30.11.
Zimní prohlídky zámku Kynžvart

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. V únoru a březnu bude otevřeno vždy v úterý a čtvrtek, kdy budou připraveny zimní prohlídky oběma okruhy.