Úvod > Aktuality > Největší skupinou želv obrovských si prohlédnete v ZOO Plzeň
Největší skupinou želv obrovských si prohlédnete v ZOO Plzeň
"> ">

Největší skupinou želv obrovských si prohlédnete v ZOO Plzeň

Vydáno 24. března 2011 Letní sporty
V plzeňské zoologické zahradě otevřeli expozici s největší skupinou želv obrovských v zoo v České republice. Od prosince prošly renovací dvě velké expozice. Úpravou výběhu v tropickém pavilonu vznikla expozice, kterou se 16 želvami sdílí také skupinka lemurů kata.
Plzeňská zoo chová od roku 2004 skupinu 16 želv obrovských, pořízených jako roční až dvouletá mláďata. Dosud žily víceméně mimo návštěvnickou trasu. Jediná tuzemská skupina dospělých obrovských želv žije v Zoo Praha, v minulosti se občas objevily i v dalších zoo. Tam však většinou dovezli dospělá zvířata, sledování růstu od mládí v Plzni je proto výjimečné.

Želvy obrovské patří mezi největší suchozemské želvy. Zoo zatím ukazuje návštěvníkům mláďata těchto dlouhověkých zvířat. Za sto let ale mohou největší exempláře vážit i 300 kilogramů a mít krunýř o délce 120 centimetrů. Tato zvířata pocházejí z ostrova Aldabra v blízkosti Seychel a dožívají se nejméně 120 let. V expozici jim chovatelé připravili ideální podmínky - vyhřívanou podlahu, bazén, písek a stálou teplotu mezi 33 až 36 stupni.

V plzeňské zoo se už rozmnožilo 15 druhů želv. Chovatelé proto doufají, že časem přibudou na seznam úspěšně se množících druhů i želvy obrovské. Ještě není jasné, kolik je ve skupině samců a kolik samic.

Kromě nově upravené expozice želv zoo představila také obnovené chovy několika druhů plazů a savců, např. lvíčků zlatohlavých a kosmanů zakrslých, nově s nimi žije ještě pásovec kulovitý. Nově si zde návštěvníci prohlédnou i aligátora mississippského. Z expozice Akva Tera v centru Plzně se do zoo přestěhoval také mladý pár vzácných komodských varanů, kteří se narodili v pražské zoo na podzim 2009. Obývají původní výběh, kde zoo chovala svůj první pár varanů. Získala ho jako první zahrada v Česku už v roce 1997.

Plzeňská zoo letos slaví 85. výročí založení a několik dalších výročí. Jako jeden z dárků připravila reprezentativní knihu, která shrnuje veškeré druhy chovaných zvířat a pěstovaných rostlin. Plzeňská zoo má po berlínské zoologické zahradě druhou nejbohatší kolekci chovaných druhů zvířat na světě. Žije zde přes 1200 druhů a poddruhů zvířat, v botanické části je kolem 9000 pojmenovaných druhů rostlin, některé další jsou zatím nepojmenované.

Zookoutek v plzeňské zoo

Zookoutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malé druhy koz, miniprasátka či koně plemene mini appaloosa.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí ZOO je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný Dinopark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Botanická zahrada v Plzni

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Další aktuality

30.7.
2020
12 tipů, kam k vodě na Plzeňsku

12 tipů, kam k vodě na Plzeňsku

Plzeňsko a Český les | Letní sporty