Úvod > Aktuality > Největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava je La Pampa – podpořte ji v soutěži Stavba roku 2021
Největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava je La Pampa – podpořte ji v soutěži Stavba roku 2021
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava je La Pampa – podpořte ji v soutěži Stavba roku 2021

Vydáno 31. července 2021
Voliéra La Pampa v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava je součástí chovatelsko-expozičního zařízení Jižní Amerika, které vzniklo úpravou expozice malých šelem. Své jméno dostala podle stejnojmenné provincie v centrální Argentině. Projekční kancelář, která připravovala architektonický návrh, přihlásila voliéru do soutěže Stavba roku 2021. Momentálně probíhá hlasování na internetu, do kterého se můžete zapojit.
zoo ostrava voliéraNová voliéra v Zoo Ostrava dostala jméno La Pampa. Je z průchozích expozic v zoo vůbec nejprostornější. Byla dokončena v letních měsících minulého roku a její stavba trvala šedesát týdnů. Se slavnostním představením zoo čekalo na vhodnou dobu, kdy si svůj domov ve voliéře najdou její noví obyvatelé a zabydlí se.

Obyvateli voliéry jsou zástupci jihoamerické fauny – šest druhů ptáků a jeden druh savce. Nepřehlédnutelné je zejména hejno kondorů havranovitých tvořených sedmi samci a také tři páry ibisů šedokřídlých. Tito středně velcí ptáci posedávají na větvích a čas od času proletí nad hlavami návštěvníků. Na zemi a často i ve vodě se zdržují zástupci vrubozobých ptáků – ostralky žlutozobé, kachny bronzovokřídlé a čírky modrozobé. Posledním ptačím zástupcem je pisila americká, která je nápadná nepoměrně dlouhými nohami ke svému drobnému tělu. Jediným zástupcem savců je pak morče divoké.

voliéraVoliéra dostala jméno podle provincie La Pampa v centrální Argentině, kde se všechny chované druhy vyskytují. Výsadba a vybavení imitují přirozené prostředí původní domoviny – travnaté pampy, trnitou buš či mokřady. Návštěvníci mohou do voliéry vejít ze dvou stran a projít se po klikaté cestičce, kterou lemuje bohatá zeleň, kamenná návrší a jezírko s vodopádem. Stavba je zcela bezbariérová, tedy vhodná pro osoby se sníženou pohyblivostí i rodiny s dětmi. Nově se k ní lidé dostanou přímo od voliéry pro supy bělohlavé. V rámci projektu totiž došlo k vybudování chodníku, který propojil poněkud bokem situovanou expozici malých šelem s hlavní návštěvnickou trasou.
 

In situ projekt pomáhá kardinálovcům

korálovec zelenýDruhovou skladbu voliéry v blízké budoucnosti doplní i zástupce pěvců – kardinálovec zelený. Tento příbuzný našich strnadů bude nejvzácnějším obyvatelem La Pampy. V Červeném seznamu (IUCN) je zařazen v kategorii Endangered (ohrožený). Velikost divoké populace je odhadována na pouhých 1000–2000 dospělých jedinců. Největší hrozbou pro tyto ptáky představuje úbytek přirozeného prostředí (odlesňování pro zakládání eukalyptových plantáží a chov dobytka) a nelegální odchyt ptáků a jejich prodej pro klecový chov.

Zoo Ostrava se proto zapojila do dalšího in situ projektu, jehož cílem je ochrana kardinálovců přímo v místě jejich výskytu, a to prostřednictvím programu „Dvě koruny ze vstupu“.


Stane se La Pampa Stavou roku 2021?

Projekční kancelář, která připravovala architektonický návrh, přihlásila voliéru La Pampa do soutěže Stavba roku 2021. Momentálně probíhá hlasování veřejnosti na internetu, do kterého se může zapojit i každý z vás, a to na webu stavbaroku.cz.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích.

Letní sezona v Safari Zoo Ostrava

20.5.
30.9.
Letní sezona v Safari Zoo Ostrava

Po zimním období se v ostravské zoologické zahradě opět otevřelo safari. Zájemci se mohou safari expresem projet třemi rozlehlými výběhy s téměř stovkou afrických a asijských zvířat. Je mezi nimi i deset letošních mláďat a každým dnem přibydou další.

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Další aktuality

17.9.
2021
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
15.9.
2021
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty
14.9.
2021
Garden Food Festival se letos koná v Ostravě

Garden Food Festival se letos koná v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Gurmánská turistika
12.9.
2021
Vydejte se do bylinných lázniček v Komorní Lhotce za harmonií těla i duše

Vydejte se do bylinných lázniček v Komorní Lhotce za harmonií těla i duše

Severní Morava a Slezsko | Lázně a wellness