Úvod > Aktuality > Největší novinky turistické sezóny 2014
Nejvetší novinky turistické sezóny 2014
"> Nejvetší novinky turistické sezóny 2014 "> Spousta míst se však v letošní sezóne otevre vubec poprvé "> Letošní rok bude vstrícný zejména k zajímavostem ze sveta vedy a techniky
Památky

Největší novinky turistické sezóny 2014

  • Vydáno31. března 2014
Letošní turistická sezóna právě začíná! K návštěvě lákají kulturní památky i zábavní a sportovní centra. Spousta míst se však v letošní sezóně otevře vůbec poprvé – letošní rok bude vstřícný zejména k zajímavostem ze světa vědy a techniky. Portál Kudy z nudy vám proto přináší přehled těch nejžhavějších a nejzajímavějších novinek letošní sezóny, které byste si určitě neměli nechat ujít!

Za vědou do továrny i dělostřeleckého skladu

Kaleidoskopické kinoCentrum Prahy láká od března novou atrakcí – na Můstku bylo otevřeno Kaleidoskopické kino s bludištěm, které se chlubí jedním z největších zrcadlových labyrintů v České republice. Na příchozí tak čeká nevšední zážitek v podobě cesty bludištěm s více než 80 zrcadly, které je zakončeno netradičním uměleckým pojetím zpracování filmového materiálu podle Radúze Činčery.

Zbrusu nová, 3x větší! Taková je plzeňská Techmania již od 29. března. Čekají vás zde nové i klasické expozice, vědecké show, demonstrace i nejmodernější laboratoře v Plzeňském kraji. Kromě prvního 3D Planetária v ČR vám zde nabídnou hravě podanou vědu na 10 000 m2 hlavní expoziční haly. Zjistíte například kolik vody je v těle medúzy nebo jak přírodní zákony určují celý náš svět. Zbrusu novou expozicí jsou Trendy v moderní dopravě, určeny pro všechny milovníky technických novinek.

iQlandiaLiberci se všem zvídavým návštěvníkům, v bývalé továrně Desta, otevírá 29. března unikátní science centrum iQlandia, která si klade za cíl popularizovat vědu, techniku a přírodní vědy. Mimo to zde nahlédnete do útrob lidského těla a unikátem pak bude expozice Sexmise, přístupná dětem od 12 let. Na 40 exponátech se dozvědí návštěvníci všechno o sexu, jak se lidé rozmnožují a jaká jsou rizika sexuálního života.

Velkou raritou bude otevření science centra Velký svět techniky v Ostravě-Vítkovicích, který je součástí průmyslového areálu Dolu Hlubina a Vítkovických železáren. Přístupnou a zábavnou formou se zájemci na mnoha chytře vymyšlených exponátech dozví, jak fungují přírodní zákony i technické vymoženosti civilizace. Objekt je výjimečný také obří prosklenou fasádou, jejíž díly váží v součtu přes deset tisíc kilogramů a vytvářejí největší zrcadlový obraz na světě.

Nové interaktivní vědecké centrum Pevnost poznání vznikne ve druhé polovině roku 2014 v objektu bývalého dělostřeleckého skladu v areálu Korunní pevnůstky, přímo v srdci Olomouce. Stane se prvním centrem popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě. Vedle čtyř stálých interaktivních expozic z oblasti přírodních a humanitních věd nabídne laboratoře, dílny, ateliéry, studia a multifunkční Laudonův sál.

Kulturní vyžití pod širým nebem, podzemí i v ateliéru

Zahrady GASKuGalerie GASK v Kutné Hoře dokončila na podzim minulého roku rozsáhlou přestavbu severního křídla jezuitské koleje, včetně zahrad. Letos se tak návštěvníkům otevírají nové kulturní prostory. Zahrady jsou volně přístupné a budou se zde odehrávat kulturní a společenské akce. GASK počítá s výstavami, ale také s pikniky, kurátoři ale nezapomínají ani na umění pod širým nebem.

V Návštěvnickém centru v Novém Jičíně, kde je v současnosti expozice výroby klobouků, vznikne letos další stálá výstava. Ta se bude týkat generála Laudona, protože právě v tomto domě také roku 1790 zemřel. Expozice bude obsahovat neobyčejně rozsáhlou sbírku vojenských plánů, map a atlasů a knihovnu maršála Laudona, sbírky obrazů a grafik z majetku rodiny Laudonů. Prvním zvědavcům se otevře na podzim 2014.

Jihlavské podzemíV kraji Vysočina jsou letos hitem podzemní prostory. V Jihlavském podzemí jsou od 1. dubna zpřístupněny dvě zcela nové expozice – na té první si prohlédnete minerály ze všech kontinentů a druhá se bude věnovat sanaci podzemí. Vůbec poprvé v historii se otevřou v letní sezóně kolektory – technické podzemí. Nová prohlídková trasa zavede zájemce rozlehlým prostorem, kudy vede kanalizace a kabely. Mimo to jsou zde v plánu kostýmované prohlídky pro dospělé i děti. Kromě Jihlavy se však na prohlídky podzemí letos poprvé chystá také renesanční město Telč. Podzemní chodby a sklepy se nacházejí ve dvou úrovních pod náměstím Zachariáše z Hradce a částečně také pod zámeckou zahradou. Prostory z přelomu 14. a 15. století sloužily v minulosti jako klasické skladovací prostory a částečně také jako kryty před nepřáteli. První turisty zde přivítají na začátku července 2014.

Svou první sezónu zahájí v květnu také malebný domek v Českém Krumlově, bývalý ateliér Egona Schieleho. K vidění je zde jednak jeho garsonka, kde si návštěvníci mohou posedět, vypít kávu, prolistovat katalogy a knihy, ale také mansardový ateliér, kde budou celou letní sezónu k vidění práce různých umělců. Návštěvníci budou mít k dispozici i jinak nepřístupné terasy, kde mohou za hezkého počasí posedět a prožít atmosféru místa.

Dalším zajímavým místem, které se otevře turistům od konce dubna 2014 je Památník krále Jiřího v Poděbradech. Úprava expozice nastala při příležitosti oslav 550. výročí mírových snah krále Jiřího z Poděbrad. Prezentovány zde budou dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.

Do zátoky rejnoků i širokými výhledy

RejnokMimořádně zajímavou expozici připravuje na letošní sezónu také Zoo Zlín. V polovině roku se zde stane velkoryse pojatá stavba s názvem Zátoka rejnoků domovem několika desítek mořských rejnoků druhu maran atlantský. V mnoha směrech se bude jednat o unikátní expozici, která nemá ve středoevropském regionu obdoby. Návštěvníci budou moci pozorovat rejnoky v bazénu o ploše 70 metrů čtverečních s průměrnou hloubkou vody zhruba metr. Pojetí stavby navíc umožní návštěvníkům možnost přímého kontaktu s těmito parybami.

Milovníci cyklistiky by si neměli nechat ujít otevření další části Labské cyklotrasy. Už 15. a 16. května se bude slavnostně otevírat důležitý úsek DěčínÚstí nad Labem, včetně několika nových přívozů.

Výhled z DlažovaTy, kdož mají rádi daleké výhledy, potěší zpráva o otevření dvou rozhleden – jedna se nachází na Šumavě, nedaleko obce Dlažov. Jedná se o rozhlednu na sv. Markétě, tyčící se do výšky 25 metrů a nabízí pohled na Domažlicko, Klatovsko i na vrcholky Šumavy. Turistům slouží teprve od 1. ledna 2014. Rozhledna na Kotli u Rokycan na své otevření teprve čeká. Slavnostní otevření 28 metrové rozhledny proběhne 10. května. Na vrcholu čeká návštěvníky slavnostní kulturní program a opékání špekáčků.

Rozhledna sv. Markéty u Dlažova

Rozhledna sv. Markéty u Dlažova

Rozhledna sv. Markéty u obce Dlažov mezi Klatovy a Kdyní se tyčí do výšky 25 metrů a nabízí pohled na Domažlicko, Klatovsko i na vrcholky Šumavy. Dřevěná konstrukce rozhledny je postavena na kamenném soklu. Vyhlídková plošina je ve výšce 19,2 metru a vede na ni 94 schodů.

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Areál bývalé jezuitské koleje je součástí městské památkové rezervace. Rozsáhlý prostor, do nedávné doby pokrytý asfaltem, je přeměněn na městský park s otevřenými travnatými plochami a bohatou výsadbou, kde naleznete nový mobiliář, vodní schody, místo na piknik i prostor pro kulturní akce.

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad byl znovuotevřen po náročné rekonstrukci. Prezentovány jsou tu nově dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Druhá největší galerie v České republice sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Galerie GASK se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Zahradní domek Egon Schiele v Českém Krumlově

Zahradní domek Egon Schiele v Českém Krumlově

Objevte kouzlo zahradního domku na terasách v jižním meandru řeky Vltavy, ve kterém v roce 1911 žil a tvořil světoznámý malíř Egon Schiele (1890-1918).

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. n. m.) se nachází nová rozhledna. Z výšky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni. Pokud budete mít opravdu štěstí, mohli byste spatřit i vrcholky Alp.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.