Úvod > Aktuality > Největší a jediný astronomický dalekohled pod tmavou oblohou najdete v Beskydech

Největší a jediný astronomický dalekohled pod tmavou oblohou najdete v Beskydech

  • Vydáno1. března 2023
Astronomům, školám a návštěvníkům beskydského parku tmavé oblohy Dark Sky Beskydy je od konce února 2023 k dispozici nový velký astronomický dalekohled. V České republice se jedná o jediný a zároveň největší dalekohled pod tmavou oblohou daleko od svítících měst, který je přístupný každý večer za příznivé předpovědi počasí i laické veřejnosti. Sloužit bude nejen k výzkumu, ale také k vzdělávání a poznávání vesmíru.
dalekohlad v BeskydechNový dalekohled ukáže vesmírné objekty mnohem lépe, než dalekohledy, které astronomové v Beskydech používali doposud. Průměr zrcadlového objektivu je 406 mm, ohnisková délka přes 3 metry a zvětšení až 600násobné. Je vybaven moderními technologiemi, díky kterým se dokáže otáčet rychlostí až 50° za sekundu a být přitom absolutně tichý. Z jedné strany oblohy se na opačnou stranu otočí za pouhé 4 sekundy. To umožňuje rychlé zaměření cíle pouhým kliknutím na požadovaný objekt v mapě hvězdné oblohy. „Než se zvednete od řídícího počítače, dalekohled už míří na požadovaný objekt.

Řídit ho je možné i vzdáleně odkudkoliv, kde je přístup k internetu, takže astronomové mohou provádět odborná pozorování nebo fotografovat vesmírné objekty přímo ze svého domova, aniž by museli do Beskyd cestovat. Dalekohled se dokonce umí sám vrátit do původní polohy, pokud ho neopatrný návštěvník vychýlí z požadovaného směru. Díky přesným čidlům umí v reálném čase kompenzovat i menší nárazy větru, aniž by pozorovatel zaznamenal jakýkoliv nežádoucí pohyb nebo chvění sledovaného objektu.
 

Pozorování i fotografování vzácných vesmírných objektů

mlhovinaStejný řídící systém dalekohledu, jaký mají nyní astronomové v Beskydech, se používá na univerzitách po celém světě a také observatořemi v Chille. Pro výzkumnou činnost a fotografování vesmíru je dalekohled vybaven citlivou vědeckou kamerou s chlazeným snímačem. Ten je možné ochladit na teplotu téměř o 50°C nižší, než je teplota okolí. Tím se eliminuje nežádoucí tepelný šum, který by se negativně projevoval na snímcích i při výzkumné práci.

Novým dalekohledem astronomové pořídili už během zkušebního provozu několik fotografií vesmírných objektů, kterými dokumentují jejich rozmanitost a krásu a zprostředkovávají ji široké laické veřejnosti. Jsou na nich vidět mladé horké modře zářící hvězdy, staré chladné červené hvězdy, hvězdokupy obsahující statisíce hvězd, pozůstatky zanikajících hvězd, ze kterých vznikají překrásné mlhoviny, ale i desítky miliónů světelných let daleké galaxie. V Beskydech tak díky novému dalekohledu vznikají vlastní fotografie pro popularizační a vzdělávací účely.
 

Dark Sky Beskydy

oblast tmavé oblohy beskydyDark Sky Beskydy – Park tmavé oblohy se nachází v obci Staré Hamry na hřebeni Gruně, nad turistickou chatou Švarná Hanka v nadmořské výšce téměř 900 metrů. Od roku 2014 zde pod vedením astronoma Tomáše Hynka pravidelně probíhají komentované večerní prohlídky hvězdné oblohy. Návštěvníci se seznámí s některými fyzikálními zákonitostmi vesmíru a na vlastní oči se přesvědčí, jak důležité je chránit noční životní prostředí před světelným znečištěním. Dark Sky Beskydy – Park tmavé oblohy je jediným místem v celé České republice, kde se mohou návštěvníci každý večer za příznivé předpovědi počasí podívat do hlubin vesmíru velkými astronomickými dalekohledy daleko od svítících měst a přitom se poutavou formou vzdělávat.
Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Staré Hamry

Staré Hamry

Beskydská obec nebyla jen oblíbeným letoviskem, které zmizelo pod hladinou přehrady Šance. Staré Hamry existují dodnes; skládají se z bezmála šesti desítek malých osad a jejich území sahá od vrcholků Lysé hory a Smrku přes Bílý kříž a Gruň až po slovenské hranice.

Další aktuality

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.
Letní sporty

20 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem

Také milujete tu nezaměnitelnou vůni česneku, která se na jaře line lužními lesy? Nejčastěji jej najdete právě ve vlhčích, spíše stinných místech kolem potoků a na úpatích svahů, kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Trhat jej rozhodně nedoporučujeme (nakoupíte jej na farmářských trzích a sazenice v zahradnictvích). Navíc vedle medvědího česneku často roste i prudce jedovatá konvalinka, která vypadá úplně stejně. Pokud byste si přeci jen chtěli bylinku natrhat, počínejte si ohleduplně a sbírejte jej pouze tam, kde neroste v chráněných lokalitách. A kam se za česnekem vydat? To vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Příroda

7 věcí, které nevíte o… glampingu

Kde se vzal, tu se vzal, najednou tu s námi byl: nejnovější trend dovolených s trochu tajemným jménem a ještě tajemnějším obsahem. Pro seznámení s glampingem je nejvyšší čas: blíží se vlídné jarní, letní a podzimní měsíce a nejhezčí glampingová místa budou záhy rozebraná a rezervovaná na dlouhou dobu dopředu. Takže si pospěšte, protože kdo zaváhá, ten si letos nezaglampuje.
Ubytování

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Také rádi barvíte na Velikonoce vajíčka? Zkuste to letos jinak – pomocí přírodních zdrojů, které znávaly i naše prababičky. Nemusíte se bát, že vaše vajíčka budou mít nevýrazné barvy, s přírodními zdroji lze dosáhnout široké palety pestrých odstínů! A když nakonec vajíčka vyleštíte kouskem slaniny, budou se navíc krásně lesknout. A co budete potřebovat? Stačí si připravit běžně dostupné suroviny, například červené zelí, cibuli, kurkumu nebo víno.
Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.
Památky

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďme se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
Památky