Úvod > Aktuality > Největší a jediný astronomický dalekohled pod tmavou oblohou najdete v Beskydech

Největší a jediný astronomický dalekohled pod tmavou oblohou najdete v Beskydech

  • Vydáno1. března 2023
Astronomům, školám a návštěvníkům beskydského parku tmavé oblohy Dark Sky Beskydy je od konce února 2023 k dispozici nový velký astronomický dalekohled. V České republice se jedná o jediný a zároveň největší dalekohled pod tmavou oblohou daleko od svítících měst, který je přístupný každý večer za příznivé předpovědi počasí i laické veřejnosti. Sloužit bude nejen k výzkumu, ale také k vzdělávání a poznávání vesmíru.
dalekohlad v BeskydechNový dalekohled ukáže vesmírné objekty mnohem lépe, než dalekohledy, které astronomové v Beskydech používali doposud. Průměr zrcadlového objektivu je 406 mm, ohnisková délka přes 3 metry a zvětšení až 600násobné. Je vybaven moderními technologiemi, díky kterým se dokáže otáčet rychlostí až 50° za sekundu a být přitom absolutně tichý. Z jedné strany oblohy se na opačnou stranu otočí za pouhé 4 sekundy. To umožňuje rychlé zaměření cíle pouhým kliknutím na požadovaný objekt v mapě hvězdné oblohy. „Než se zvednete od řídícího počítače, dalekohled už míří na požadovaný objekt.

Řídit ho je možné i vzdáleně odkudkoliv, kde je přístup k internetu, takže astronomové mohou provádět odborná pozorování nebo fotografovat vesmírné objekty přímo ze svého domova, aniž by museli do Beskyd cestovat. Dalekohled se dokonce umí sám vrátit do původní polohy, pokud ho neopatrný návštěvník vychýlí z požadovaného směru. Díky přesným čidlům umí v reálném čase kompenzovat i menší nárazy větru, aniž by pozorovatel zaznamenal jakýkoliv nežádoucí pohyb nebo chvění sledovaného objektu.
 

Pozorování i fotografování vzácných vesmírných objektů

mlhovinaStejný řídící systém dalekohledu, jaký mají nyní astronomové v Beskydech, se používá na univerzitách po celém světě a také observatořemi v Chille. Pro výzkumnou činnost a fotografování vesmíru je dalekohled vybaven citlivou vědeckou kamerou s chlazeným snímačem. Ten je možné ochladit na teplotu téměř o 50°C nižší, než je teplota okolí. Tím se eliminuje nežádoucí tepelný šum, který by se negativně projevoval na snímcích i při výzkumné práci.

Novým dalekohledem astronomové pořídili už během zkušebního provozu několik fotografií vesmírných objektů, kterými dokumentují jejich rozmanitost a krásu a zprostředkovávají ji široké laické veřejnosti. Jsou na nich vidět mladé horké modře zářící hvězdy, staré chladné červené hvězdy, hvězdokupy obsahující statisíce hvězd, pozůstatky zanikajících hvězd, ze kterých vznikají překrásné mlhoviny, ale i desítky miliónů světelných let daleké galaxie. V Beskydech tak díky novému dalekohledu vznikají vlastní fotografie pro popularizační a vzdělávací účely.
 

Dark Sky Beskydy

oblast tmavé oblohy beskydyDark Sky Beskydy – Park tmavé oblohy se nachází v obci Staré Hamry na hřebeni Gruně, nad turistickou chatou Švarná Hanka v nadmořské výšce téměř 900 metrů. Od roku 2014 zde pod vedením astronoma Tomáše Hynka pravidelně probíhají komentované večerní prohlídky hvězdné oblohy. Návštěvníci se seznámí s některými fyzikálními zákonitostmi vesmíru a na vlastní oči se přesvědčí, jak důležité je chránit noční životní prostředí před světelným znečištěním. Dark Sky Beskydy – Park tmavé oblohy je jediným místem v celé České republice, kde se mohou návštěvníci každý večer za příznivé předpovědi počasí podívat do hlubin vesmíru velkými astronomickými dalekohledy daleko od svítících měst a přitom se poutavou formou vzdělávat.
Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Staré Hamry

Staré Hamry

Beskydská obec nebyla jen oblíbeným letoviskem, které zmizelo pod hladinou přehrady Šance. Staré Hamry existují dodnes; skládají se z bezmála šesti desítek malých osad a jejich území sahá od vrcholků Lysé hory a Smrku přes Bílý kříž a Gruň až po slovenské hranice.

Další aktuality

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.
Zážitky

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Nejlepší a největší čarodějnice – přehled kouzelných míst, kde si užijete letošní čarodějnice

Možná už přesně víte, kde si užijete letošní pálení čarodějnic, možná si necháte poradit. Portál Kudy z nudy je na poslední dubnovou noc řádně připravený a nápady se to u nás jen hemží. Pojďte se podívat na pár tipů, kde nebude o zábavu nouze. Některé akce se konají již o víkendu před čarodějnicemi.
Zážitky

Užijte si s dětmi zábavu pod střechou

Tropické vedro nebo naopak déle trvající déšť a chladno nemusí vždy znamenat konec zábavy pro vás nebo vaše děti. Pojďte se podívat na místa, kam můžete vyrazit během horkých letních dnů anebo naopak v průtrži mračen se svými dětmi, a užít si společně skvělý den!
Zážitky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl