Úvod > Aktuality > Nejveselejší svátek roku? Oslavte letošní Masopust v Praze!
Nejveselejší svátek roku? Oslavte letošní Masopust v Praze!
"> "> "> "> "> "> "> Práce v dole byla namáhavá a špinavá, ale hornický masopust vždy hýril barvami a veselím "> Nejveselejší svátek roku? Masopust! "> Masopust v Plzni bude ve znamení Smetanovských dní
Zážitky

Nejveselejší svátek roku? Oslavte letošní Masopust v Praze!

  • Vydáno20. ledna 2020
Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejbujařejších svátků roku. Jeho oslavy v České republice jsou o to zajímavější, že se v nich odráží jak inspirace benátským karnevalem, tak osobité folklorní tradice. Jedno mají ale společné: před nekonečným půstem se lidé chtěli pořádně najíst a pobavit, a to s chutí děláme dnes stejně jako před několika staletími. Kam na masopustní oslavy v Praze?
Masopust označoval období od Tří králů až do Popeleční středy. Čas veselí a hodování vrcholil v poslední masopustní dny, těsně před čtyřicetidenním půstem před Velikonocemi. Protože bylo potřeba najíst se opravdu vydatně, na svátečním stole nesměly chybět koblihy, boží milosti, klobásky, slanina, pálenka a víno.

Bujará zábava končila o půlnoci před Popeleční středou. Následující ráno ještě lidé naposledy pojedli mastné rohlíky nebo koblihy, oběd už byl ale přísně postní…
 

Masopustní veselí na Letné, Žižkově a Malé Straně

Letenský masopustJedním z prvních masopustů bude Letenský masopust před i v budově Národního zemědělského muzea. Letošní ročník je spojen s tradiční akcí Letenské prase. Vše se odehraje už v sobotu 25. ledna 2020 od 10:00 hodin. Ukázky tradičních postupů zpracování vepřového masa proběhnou v režii řeznického mistra, pana Františka Kšány ml., v 11 a 15 hodin. Průvod Letenského masopustu zavítá do muzea po 13. hodině a přinese s sebou muziku, divadelní představení, taneční vystoupení, ale především tradiční masopustní masky. O tom, jak to probíhalo v minulých ročnících, se můžete přesvědčit na výstavě fotografií. Nebude chybět ani tradiční program – odsouzení, symbolické zahubení a oplakávání Bakcha, české lidové tance, tahraje flašinetář, harmonikář i další muzikanti. Po celý den lze ochutnávat tradiční masopustní pokrmy a sladkosti.

Malostranský masopustK největším oslavám patří Malostranský masopust, kdy se maškary vydávají Malou Stranou na Kampu, kde na příchozí čeká tradiční masopustní veselice. Přijďte si 8. února 2020 vychutnat zabijačku, slivovici, svařák a mnoho dalších dobrot.

Karlínské náměstí v sobotu 15. února 2020 ožije již posedmnácté Karlínským masopustním veselím. Začíná se od 13:00 v Kaizlových sadech, odkud se po krátkém programu vydá masopustní průvod Křížíkovou ulicí na Karlínské náměstí. Od 14 hodin se na Karlínském náměstí můžete těšit na kapelu Zrní, Circus Brothers nebo fireshow od Blackout Paradox a velké množství stánků nejen masopustního charakteru.

TKarlínský masopustaké Žižkov rozveselí 25. února 2020 bujaré oslavy Žižkovského masopustu. Tradiční masopustní průvod vyrazí z náměstí Jiřího z Poděbrad přes Havlíčkovo náměstí až ke stadionu Viktoria Žižkov. Koňský kočár, hudebníci, chůdaři, umělci, obří loutky andělů nebo prasátek se opět vydají do ulic Vinohrad a Žižkova, aby si vyžádali na radnici klíč od Žižkova. Během trasy se účastníci budou moci posilnit dobrotami, které budou zadarmo k dostání všem, kteří se do průvodu zapojí.
 

Užijte si masopustní veselí ve Kbelích a Hlubočepích

Hlubočepský masopustObčanské sdružení Prokopovo a jeho kamarádi se snaží obnovit Masopust v Hlubočepích. Průvod plný maškar a strašidel, hudby a bubnování se 8. února tradičně vydá z nádraží na plácek před technickou památku Pražský Semmering (ulice K Dalejím). Po vydatném napojení a nakrmení účastníků se rej přesouvá ulicí Pod Útesy na náměstíčko před malovaným domečkem, kde dochází k přetahované lanem, ve kterém maškary prokazují svou sílu. Průvod dále stoupá ulicí Pod Žvahohem kolem žvahovské školy a potom opět dolů z kopce do zlíchovské sokolovny. Na její zahradě a v jejím sále se pak hoduje, opéká, slaví, tančí, hraje, volí nejlepší masky a nechybí ani tombola.

Kbelský masopustJedním z prvních pražských masopustů je Kbelský masopust. Letos se bude konat už 8. února a pro návštěvníky bude připraven bohatý program, soutěže i tvořivá dílna. Vytáhněte z almary nějakou tu rozpustilou maškaru, z gauče partnery a děti od počítače a přijďte v sobotu od 13:00 hodin na náves ve kbelském parku. Kromě celodenní zábavy se můžete těšit na slané i sladké dobroty a k tomu něco na zahřátí, které zajistí místní živnostníci v čele s Radkem Černým a jeho vyhlášenou zabíjačkou. Vyvrcholením celodenní taškařice bude volba krále a královny Masopustu, soutěž o nejlepší buchtu, průvod maškar a nakonec pohřbívání kobyly.


Velké průvody v Roztokách, Úněticích a v Suchdole

Roztocký masopustBujará nálada však nastane 15. února i na pražském severu, kde je největší událostí Roztocký masopust se spoustou veselých masek. Maškary se v poledne setkají na roztockém zámku, kde se spojí s Únětickými a Suchdolskými maskami tancem na pláni Holého vrchu a zakončí svou cestu zábavou v pravém a nefalšovaném vyhřívaném šapitó.

Na jih od Prahy, v Jílovém, se v sobotu 15. února bude konat tradiční zábavní akce pro celou rodinu. Na Masarykově náměstí se lidé pobaví připravenými soutěžemi, hrami a nebude chybět ani jarmark. Masky jsou nedílnou součástí této veselice, stejně jako dechovka. Masopustní průvod se odpoledne vydá do nejstarší částí města.

 
Posvícení na Smíchově, Břevnově a v dalších pražských čtvrtích

Břevnovský masopustOblíbené maškarní průvody se však objeví také na Jižním Městě (8. 2.) nebo v Malešicích (15. 2.), kde nebudou chybět vepřové hody. Neděle 16. února bude patřit maškarám na Chvalském zámku a ve Ctěnicích.

V úterý 25. února se koná Břevnovský masopust, v sobotu 29. února pak proběhne maškarní bál v hotelu Pyramida.

Už ve středu 26. února zavoní masopustní pochoutky pěší zónou na Andělu. Masopustní posvícení nabídne od 8 do 19 hodin na 30 stánků, kde si vybere opravdu každý. Budete možné ochutnat od teplých uzenin, jitrnic, pečeného selete, polévek či gulášů až po plněné buchty, koláče, štrůdly, svařené víno, horký grog nebo medovinu.