Úvod > Aktuality > Nejveselejší svátek roku? Oslavte letošní Masopust v Praze!
Zážitky

Nejveselejší svátek roku? Oslavte letošní Masopust v Praze!

  • Vydáno25. ledna 2023
Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejrozvernějších svátků roku. Jeho oslavy v České republice jsou o to zajímavější, že se v nich odráží jak inspirace benátským karnevalem, tak osobité folklorní tradice. Jedno mají ale společné: před nekonečným půstem se lidé chtěli pořádně najíst a pobavit, a to s chutí děláme dnes stejně jako před několika staletími. Kam na masopustní oslavy v Praze?
Masopust označoval období od Tří králů až do Popeleční středy. Čas veselí a hodování vrcholil v poslední masopustní dny, těsně před čtyřicetidenním půstem před Velikonocemi. Protože bylo potřeba najíst se opravdu vydatně, na svátečním stole nesměly chybět koblihy, boží milosti, klobásky, slanina, zabijačové pochoutky i třeba pečené husy, pálenka a víno. Od toho vlastně vznikl název "masopust", což nenaznačuje půst od masa, ale naopak příkaz "masa popusť" čili "dej si maso".

Na stranu druhou ve slově karneval můžeme najít stopy původního italského carnevale, což je nejspíše zkomolenina spojení staroitalskýhch slov "carnem levāre" – odložit maso. Oblíbený lidový výklad však hledá spojení mezi slovy "carne" (potrava, maso) s pozdravem "vale" (sbohem). Výsledkem tohoto výkladu slova karneval je pak zvolání "sbohem, maso!" Ze všeho ale vyplývá fakt, že bujaré zábavy končily o půlnoci před Popeleční středou. Následující ráno ještě lidé naposledy pojedli mastné rohlíky nebo koblihy, oběd už byl ale přísně postní…
 

Masopustní veselí na Letné a Malé Straně

Letenský masopustV Praze se již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. V sobotu 18. února se jich bude konat nejvíce. Malostranský a hradčanský masopust představuje veselý průvod nejrůznějších masek, který se vydá z Loretánského náměstí přes Malou Stranu na Kampu, kde na příchozí čeká tradiční masopustní veselice. Nechybí ani zabijačové dobroty, slivovice, svařák a spousta dalších dobrot. Masopust Prahy 1 patří tradičně k největším oslavám ve městě.
 
Ovšem i na Praze 7 to umí jak se patří rozjet, důkazem toho bude ve stejný den Letenský masopust. Specifikou sedmičkového masopustního průvodu je „obchůzka“ maškar po kulturních institucích, kde je čeká „kulturní pohoštění“. Lidé v kostýmech budou mít volný vstup nejen do expozic Národního technického muzeaNárodního zemědělského muzea, Klubu Letka, Letenské vodárny, Galerie ScarabeusMuzea kávy, ale i na všechny masopustní akce. Nebude chybět tradiční masopustní pohoštění, jako jsou smažené koblihy, šišky, vepřové speciality, slanina i alkohol.

Malostranský masopustKarlínské náměstí ožije již podvácáté Karlínským masopustním veselím. Od pravého poledne až do 19:00 hodin pro vás budou na Karlínském náměstí otevřeny stánky s masopustními pochoutkami a mnoho dalšího, co k takové akci patří. Nebudou chybět zabijačkové speciality, sladké i slané koláče a spousty skvělého jídla a pití. Na své si přijdou jak milovníci klasické gastronomie, tak i té moderní. Ve 13:00 hodin začíná krátký program v Kaizlových sadech, kde na vás čeká několik vystoupení. Odkud se poté vydá masopustní průvod na Karlínské náměstí, kde bude od 14:00 hodin následovat další program. Těšit se můžete na Pohřební kapelu, Uraggan Andrew a kapelu Děda Mládek Illegal Band. Na závěr zhlédnete velkolepou fireshow Backout Paradox.
 

Užijte si masopustní veselí ve Kbelích a na Jižním Městě

Kbelský masopustI mimo centrum budou mít maškary volnou ruku – jednou z pražských čtvrtí, která pravidelně masopust drží jsou Kbely. Kbelský masopust se letos bude konat též 18. února a pro návštěvníky bude připraven bohatý program, soutěže i tvořivá dílna. Vytáhněte z almary nějakou tu rozpustilou maškaru, z gauče partnery a děti od počítače a přijďte v sobotu od 13:00 hodin na náves ve kbelském parku. Kromě celodenní zábavy se můžete těšit na slané i sladké dobroty a k tomu něco na zahřátí, které zajistí místní živnostníci v čele s Radkem Černým a jeho vyhlášenou zabíjačkou. Pozor, průvod doprovodí muzikanti! A každá maska bude odměněna jitrničkou! Vyvrcholením celodenní taškařice bude volba krále a královny Masopustu, soutěž o nejlepší buchtu, průvod maškar a nakonec pohřbívání kobyly.

Jihoměstský MasopustNeméně rozpustilý bude také Jihoměstský masopust 18. února 2023. Oslavy masopustu na Jižním Městě zpříjemňují nevlídné období zimy již několik let, a ten Jihoměstský se stal největší událostí svého druhu v jižní části Prahy. Průvodu maškar se každoročně účastní několik stovek lidí. Obdivuhodná je kreativita účastníků průvodu. Oblíbený průvod masek s kapelou vychází ve 14:00 hodin od metra Opatov směrem do Centrálního parku. Připojte se se svou maskou nebo bez a potkejte se s Masopustem, slaměným, kominíkem, bábou v nůši, nevěstou a ženichem a spoustou dalších originálních postav a postaviček. Na průvod navazuje program v KC Matky Terezy.


Kde se ještě zapojit do průvodu masek či si užít tučné sousto?

  • Tradiční velkou událostí je Roztocký masopust, ten letošní se bude konat 11. 2. 2023, zahájení proběhne u přívozu, kde bude velké šapitó – letošní zájkadna veškerého veselí a maškar.
  • Chybět nemůže ani Únětický masopust v pivovaru (ve stejný den)
  • Pod širým nebem se 25. 2. konat na Smíchovské náplavce Vepřobraní
  • Masopustní zabíjačkové hody na Farmářském trhu na Kubáni budou dne 25. 2. 2023

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.3. – 10.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den s T. G. M. v Lánech, Český lev – předávání výročních cen České filmové a televizní akademie, Halový pohár dračích lodí v Praze, Valkýra ve Státní opeře, Street food na Smíchovské náplavce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka (ČNB). Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.
Praha | Kultura

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda