Úvod > Aktuality > Nejtypičtějším českým suvenýrem je slivovice
Nejtypictejším ceským suvenýrem je slivovice
Gurmánská turistika

Nejtypičtějším českým suvenýrem je slivovice

  • Vydáno7. června 2010
Nejtypičtějším českým suvenýrem je podle průzkumu agentury CzechTourism slivovice. Myslí si to více než třicet procent tuzemských turistů, kteří se zapojili do ankety na portálu Kudy z nudy. Moravská pálenka ze švestek tak porazila dosavadní symboly Česka, jakými jsou křišťálové sklo, bižuterie nebo hračky.
1. Slivovice (32 % hlasů): Slivovice je rozhodně černým koněm suvenýrové hitparády. Zahraniční návštěvníci ji zatím příliš neobjevili, zato Češi ji považují za svůj nejoriginálnější produkt. Slivovice má dokonce své muzeum. Fenomén domáckého pálení mapuje Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově, které je nově otevřeno od poloviny letošního května.
 
2. Křišťálové sklo (31 %): Křišťálové sklo patří mezi ikony České republiky a nechybí v žádném ze zahraničních průvodců jako typický český suvenýr, který si díky široké dostupnosti a rozumným cenám může dovolit každý. Oblíbenými turistickými atraktivitami jsou také sklárny, mezi nimi např. legendární Moser v Karlových Varech.
 
3. Český granát (15 %): Český granát je známý především díky preciznímu šperkařskému zpracování. Význam tohoto drahého kamene připomíná program slavností Kámen a šperk v Českém ráji, které začínají 3. a 4. 7. 2010 v Turnově. Při nich si návštěvnici sami budou moci zkusit rýžování granátů nebo výrobu vlastního šperku.
 
4. Becherovka (10 %): Becherovku je možné zakoupit kdekoli v Česku, ale poodhalit roušku tajemství výroby pověstného bylinného likéru mohou jen návštěvníci Muzea Jana Bechera v Karlových Varech.
 
5. Pivní suvenýry (5 %): České pivo je bezesporu světovým pojmem. Potenciál piva pro cestovní ruch dokazuje i rostoucí počet pivních lázní: kromě Chodovaru lákají na koupel v pěnivém moku také v Harrachově, v Štramberku nebo v Ostravě. Muzea piva je možné navštívit v Plzni,Krušovicích či v Železné Rudě. V Žatci se během roku 2010 otevírá další ambiciózní projekt spojený s pivem: chrám chmele a piva.
 
6. Dřevěné hračky (2 %): Dřevěné hračky a loutky s logem Made in Czech Republic jsou vděčným dárkem pro mnoho dětí i za našimi hranicemi. V Česku vyrůstá největší muzeum dřevěných hraček v Evropě. Nachází se v zámku v Kamenici nad Lipou, které mnozí znají díky festivalu Hračkobraní (letos proběhne od 14. do 18. 7.).
 
7. Bižuterie (2 %): Kouzelný svět lesklých ozdob láká kupující stejně jako turisty. Autoritou v tomto oboru je Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. V ateliéru firmy Kortan v Železném Brodě zase umožní zručným zájemcům výrobu ozdob podle vlastního návrhu.
  
Anketa na portálu www.kudyznudy.cz proběhla od 25. 5. do 4. 6. 2010 a vyplnilo ji 600 lidí. Mezi dalšími tipy na originální české suvenýry se objevily např. figurky ze šustí nebo krojované panenky.
Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Máte rádi Becherovku? Pak přijďte přivonět k historii a poodhalit tajemství tohoto bylinného alkoholického likéru do muzea. Dozvíte se tu mnoho o výrobě i skladování známého nápoje, mlsné návštěvníky potěší degustace v muzejním baru.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Hotel Grádl v Železné Rudě

Hotel Grádl v Železné Rudě

Hotel Grádl v Železné Rudě stojí na pohádkově klidném místě uprostřed zádumčivých šumavských lesů. Hotel Grádl je otevřen po celý rok a nabízí široké spektrum služeb a sportovního vyžití.

Zámecké pivní a vinné koupele Pikard v Ostravě

Zámecké pivní a vinné koupele Pikard v Ostravě

Zámek Zábřeh se nachází v Ostravě-Zábřehu a součástí jeho komplexu je pivovar Pikard. Zámecké pivní koupele Pikard nabízejí jedinečné spojení pivní lázně, uvolňujících masáží a kyslíkové terapie s prostředím středověkého sklepení. K dispozici jsou také vinné koupele.

Muzeum pivovarnictví Krušovice

Muzeum pivovarnictví Krušovice

Vaření vynikajícího piva má na Rakovnicku tradici stejně dlouhou jako pěstování toho nejlepšího chmele, onoho nenahraditelného koření piva, které dává pivu jeho nezaměnitelnou vůni a chuť. V minulosti vařily pivo na Rakovnicku téměř tři desítky pivovarů a modely některých z nich si můžete prohlédnout v unikátní expozici pivovarnictví, kterou najdete v budově Obecního úřadu v Krušovicích, vzdálené doslova jen pár kroků od zdejšího známého pivovaru.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika