Úvod > Aktuality > Nejtypičtějším českým suvenýrem je slivovice
Gurmánská turistika

Nejtypičtějším českým suvenýrem je slivovice

Nejtypičtějším českým suvenýrem je podle průzkumu agentury CzechTourism slivovice. Myslí si to více než třicet procent tuzemských turistů, kteří se zapojili do ankety na portálu Kudy z nudy. Moravská pálenka ze švestek tak porazila dosavadní symboly Česka, jakými jsou křišťálové sklo, bižuterie nebo hračky.
1. Slivovice (32 % hlasů): Slivovice je rozhodně černým koněm suvenýrové hitparády. Zahraniční návštěvníci ji zatím příliš neobjevili, zato Češi ji považují za svůj nejoriginálnější produkt. Slivovice má dokonce své muzeum. Fenomén domáckého pálení mapuje Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově, které je nově otevřeno od poloviny letošního května.
 
2. Křišťálové sklo (31 %): Křišťálové sklo patří mezi ikony České republiky a nechybí v žádném ze zahraničních průvodců jako typický český suvenýr, který si díky široké dostupnosti a rozumným cenám může dovolit každý. Oblíbenými turistickými atraktivitami jsou také sklárny, mezi nimi např. legendární Moser v Karlových Varech.
 
3. Český granát (15 %): Český granát je známý především díky preciznímu šperkařskému zpracování. Význam tohoto drahého kamene připomíná program slavností Kámen a šperk v Českém ráji, které začínají 3. a 4. 7. 2010 v Turnově. Při nich si návštěvnici sami budou moci zkusit rýžování granátů nebo výrobu vlastního šperku.
 
4. Becherovka (10 %): Becherovku je možné zakoupit kdekoli v Česku, ale poodhalit roušku tajemství výroby pověstného bylinného likéru mohou jen návštěvníci Muzea Jana Bechera v Karlových Varech.
 
5. Pivní suvenýry (5 %): České pivo je bezesporu světovým pojmem. Potenciál piva pro cestovní ruch dokazuje i rostoucí počet pivních lázní: kromě Chodovaru lákají na koupel v pěnivém moku také v Harrachově, v Štramberku nebo v Ostravě. Muzea piva je možné navštívit v Plzni,Krušovicích či v Železné Rudě. V Žatci se během roku 2010 otevírá další ambiciózní projekt spojený s pivem: chrám chmele a piva.
 
6. Dřevěné hračky (2 %): Dřevěné hračky a loutky s logem Made in Czech Republic jsou vděčným dárkem pro mnoho dětí i za našimi hranicemi. V Česku vyrůstá největší muzeum dřevěných hraček v Evropě. Nachází se v zámku v Kamenici nad Lipou, které mnozí znají díky festivalu Hračkobraní (letos proběhne od 14. do 18. 7.).
 
7. Bižuterie (2 %): Kouzelný svět lesklých ozdob láká kupující stejně jako turisty. Autoritou v tomto oboru je Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. V ateliéru firmy Kortan v Železném Brodě zase umožní zručným zájemcům výrobu ozdob podle vlastního návrhu.
  
Anketa na portálu www.kudyznudy.cz proběhla od 25. 5. do 4. 6. 2010 a vyplnilo ji 600 lidí. Mezi dalšími tipy na originální české suvenýry se objevily např. figurky ze šustí nebo krojované panenky.
Hotel Grádl v Železné Rudě

Hotel Grádl v Železné Rudě

Hotel Grádl v Železné Rudě stojí na pohádkově klidném místě uprostřed zádumčivých šumavských lesů. Hotel Grádl je otevřen po celý rok a nabízí široké spektrum služeb a sportovního vyžití.

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Máte rádi Becherovku? Pak přijďte přivonět k historii a poodhalit tajemství tohoto bylinného alkoholického likéru do muzea. Dozvíte se tu mnoho o výrobě i skladování známého nápoje, mlsné návštěvníky potěší degustace v muzejním baru.

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Zámecké pivní a vinné koupele Pikard v Ostravě

Zámecké pivní a vinné koupele Pikard v Ostravě

Zámek Zábřeh se nachází v Ostravě-Zábřehu a součástí jeho komplexu je pivovar Pikard. Zámecké pivní koupele Pikard nabízejí jedinečné spojení pivní lázně, uvolňujících masáží a kyslíkové terapie s prostředím středověkého sklepení. K dispozici jsou také vinné koupele.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Muzeum pivovarnictví Krušovice

Muzeum pivovarnictví Krušovice

Vaření vynikajícího piva má na Rakovnicku tradici stejně dlouhou jako pěstování toho nejlepšího chmele, onoho nenahraditelného koření piva, které dává pivu jeho nezaměnitelnou vůni a chuť. V minulosti vařily pivo na Rakovnicku téměř tři desítky pivovarů a modely některých z nich si můžete prohlédnout v unikátní expozici pivovarnictví, kterou najdete v budově Obecního úřadu v Krušovicích, vzdálené doslova jen pár kroků od zdejšího známého pivovaru.