Úvod > Aktuality > Nejtěžší činku na světě najdete v pražském Planetáriu – váží 726 kilogramů
Planetárium nemá prázdniny
"> Planetárium nemá prázdniny "> Od 15:30, 17:30 a 19 hodin uvádí planetárium porady pro nejširší verejnost "> V srpnu se v horkých letních dnech se mužete navíc ochladit na programu
Zážitky

Nejtěžší činku na světě najdete v pražském Planetáriu – váží 726 kilogramů

  • Vydáno26. června 2014
Činku svým tvarem připomíná největší opticko-mechanické planetárium na světě – Cosmorama. Bylo jich vyrobeno jenom pět kusů a Cosmorama je posledním "žijícím dinosaurem", kterého mohou návštěvníci spatřit v jeho přirozeném prostředí. Ostatní Cosmoramy (v Německu a v Kanadě) už dosloužily.

VesmírV pražském planetáriu byla instalována před 23 lety, posledních pět let se dělí o projekční kopuli s digitálním Planetáriem Skyskan Definiti. Ten bude během srpna modernizován a pražské planetárium tak bude mít největší rozlišení obrazu v Evropě.

Protože nový systém bude využívat více projektorů, stará Cosmorama by stínila projekci nového systému. V Planetáriu si ale váží starých zařízení a lidí, kteří je vymysleli a postavili, proto Cosmorama v sále zůstane i nadále, jenom budou její čtyři nohy vybaveny klouby tak, aby si mohla "kleknout" a "lehnout". Bude tak jediným velkým planetáriem na světě, které dokáže povely "sedni" a "lehni".

Planetárium nemá prázdniny

SpacePražské Planetárium je otevřeno i během prázdnin a nabízí programy pro děti i pro dospělé. V červenci bude otevřeno každý den kromě pátků vždy od 10:30 hodin. Provoz končí v pondělí a v neděli v 18 hodin, ostatní dny ve 20 hodin. V srpnu bude probíhat modernizace projekčního systému v sále Cosmorama tak, aby vás mohlo planetárium přivítat v září s největším rozlišením obrazu v Evropě. Sál Cosmorama bude uzavřen, ale zbytek Planetária zůstane v provozu.

V červenci se děti mohou těšit na Astronomické pohádky v 11 hodin, v úterý, čtvrtek a neděli ještě v 15:30 hodin. Jsou vhodné už pro děti od čtyř let a představují první seznámení s vesmírem a umělou oblohou Planetária.

VesmíremOd 15:30, 17:30 a 19 hodin uvádí planetárium pořady pro nejširší veřejnost. Pokud se chystáte na dovolenou do rovníkových oblastí, nenechte si ujít pořad "S jižním křížem nad hlavou", kde se dokonale seznámíte s jižní oblohou. "Nezvaní hosté z vesmíru", "Tajemný vesmír", "Kde začíná vesmír" nebo "Venuše kapitána Cooka" jsou další z nabídky letního programu Planetária Praha.

Pokud vám přijedou přátelé ze zahraničí, můžete je vzít na pořady "Astrologie a alchymie na dvoře Rudolfa II.", "Noční obloha" nebo "Poutníci prostorem a časem", které jsou jak v české – tak i v anglické verzi.

V srpnu se v horkých letních dnech se můžete navíc ochladit na programu "Antarktida" – cestovatel Martin Mykiska tam strávil rok na polární stanici. "Toulky sluneční soustavou", "Zářící náhrobky hvězd", "Svět bez tíže" nebo "Sedm divů vesmíru" jsou další z nabídky letního programu Planetária Praha.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!