Úvod > Aktuality > Nejtěžší činku na světě najdete v pražském Planetáriu – váží 726 kilogramů
Planetárium nemá prázdniny
Zážitky

Nejtěžší činku na světě najdete v pražském Planetáriu – váží 726 kilogramů

  • Vydáno26. června 2014
Činku svým tvarem připomíná největší opticko-mechanické planetárium na světě – Cosmorama. Bylo jich vyrobeno jenom pět kusů a Cosmorama je posledním "žijícím dinosaurem", kterého mohou návštěvníci spatřit v jeho přirozeném prostředí. Ostatní Cosmoramy (v Německu a v Kanadě) už dosloužily.

VesmírV pražském planetáriu byla instalována před 23 lety, posledních pět let se dělí o projekční kopuli s digitálním Planetáriem Skyskan Definiti. Ten bude během srpna modernizován a pražské planetárium tak bude mít největší rozlišení obrazu v Evropě.

Protože nový systém bude využívat více projektorů, stará Cosmorama by stínila projekci nového systému. V Planetáriu si ale váží starých zařízení a lidí, kteří je vymysleli a postavili, proto Cosmorama v sále zůstane i nadále, jenom budou její čtyři nohy vybaveny klouby tak, aby si mohla "kleknout" a "lehnout". Bude tak jediným velkým planetáriem na světě, které dokáže povely "sedni" a "lehni".

Planetárium nemá prázdniny

SpacePražské Planetárium je otevřeno i během prázdnin a nabízí programy pro děti i pro dospělé. V červenci bude otevřeno každý den kromě pátků vždy od 10:30 hodin. Provoz končí v pondělí a v neděli v 18 hodin, ostatní dny ve 20 hodin. V srpnu bude probíhat modernizace projekčního systému v sále Cosmorama tak, aby vás mohlo planetárium přivítat v září s největším rozlišením obrazu v Evropě. Sál Cosmorama bude uzavřen, ale zbytek Planetária zůstane v provozu.

V červenci se děti mohou těšit na Astronomické pohádky v 11 hodin, v úterý, čtvrtek a neděli ještě v 15:30 hodin. Jsou vhodné už pro děti od čtyř let a představují první seznámení s vesmírem a umělou oblohou Planetária.

VesmíremOd 15:30, 17:30 a 19 hodin uvádí planetárium pořady pro nejširší veřejnost. Pokud se chystáte na dovolenou do rovníkových oblastí, nenechte si ujít pořad "S jižním křížem nad hlavou", kde se dokonale seznámíte s jižní oblohou. "Nezvaní hosté z vesmíru", "Tajemný vesmír", "Kde začíná vesmír" nebo "Venuše kapitána Cooka" jsou další z nabídky letního programu Planetária Praha.

Pokud vám přijedou přátelé ze zahraničí, můžete je vzít na pořady "Astrologie a alchymie na dvoře Rudolfa II.", "Noční obloha" nebo "Poutníci prostorem a časem", které jsou jak v české – tak i v anglické verzi.

V srpnu se v horkých letních dnech se můžete navíc ochladit na programu "Antarktida" – cestovatel Martin Mykiska tam strávil rok na polární stanici. "Toulky sluneční soustavou", "Zářící náhrobky hvězd", "Svět bez tíže" nebo "Sedm divů vesmíru" jsou další z nabídky letního programu Planetária Praha.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Další aktuality

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.
Praha | Životní styl

Národní galerie Praha zahajuje Openingem 2023 novou sezónu

Ve čtvrtek 21. září 2023 spustí Národní galerie Praha podzimní uměleckou sezónu. Opening 2023 NPG otevřený široké veřejnosti zahájí výstavy Akvarel mezi Prahou a Vídní a Fotograf Festival Hypertension23. Součástí Openingu 2023 bude také oficiální zahájení festivalu Prague Art Week.
Praha | Kultura

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 23. a 24. září na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 23. a 24. září 2023.
Praha | Zážitky

Závodišti v Chuchli je 117 let a do konce sezony chystá dostihové i parkurové závody

Skoro se tomu nechce věřit, ale na dostihy do Velké Chuchle chodíme už 117 let. Právě tolik let totiž, 28. září, uplyne od prvních závodů, které se v roce 1906 pořádaly na tehdy zbrusu novém okruhu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy do historie závodu a i na akce, které se ještě v Chuchli do konce roku budou konat. Víte, kde jinde po republice najdete další závodiště?
Praha | Letní sporty

Ve středu začíná Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha

Již šedesát let nabízí návštěvníkům festival Zlatá Praha možnost vidět v historickém centru Prahy ty nejlepší dokumenty z tanečního, divadelního a hudebního prostředí a záznamy koncertů a inscenací, ale také se přímo setkat s režiséry, producenty a samozřejmě oblíbenými herci, zpěváky a tanečníky. Letošní 60. ročník se koná od středy 20. do soboty 23. září v Nové budově Národního divadla. Přinese očekávané premiéry i přehlídku osmaosmdesáti snímků.
Praha | Kultura

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!

V pořadí už poosmnácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 16. a 17. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
Praha | Gurmánská turistika