!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nejstarší sklářská škola v Evropě slaví 165 let
Nejstarší sklářská škola v Evropě slaví 165 let
"> "> "> "> ">
Kultura

Nejstarší sklářská škola v Evropě slaví 165 let

Vydáno 4. května 2021
Letos uplynulo přesně 165 let od založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, nejstarší sklářské školy v Evropě, která za dobu své existence vychovala řadu sklářských odborníků. Vznik školy iniciovali majitelé sklářských a lustrařských firem z oblasti kamenicko-šenovska, kteří vycítili potřebu kvalitního vzdělávání pro sklářské mistry a tovaryše.
kamenický šenov sklářská školaJe to již 165 let, kdy byla v roce 1856 založena v Kamenickém Šenově škola kreslení, malby a modelování. Na jejím základě stojí dnešní sklářská škola, která se snaží udržovat výjimečné vztahy s výrobci skla a svítidel z blízkého i vzdáleného okolí, tak jak bylo nastaveno v jejích začátcích. Mezi největší sociální partnery školy patří firmy Preciosa Lighting Kamenický Šenov, Moser Karlovy Vary, Crystalex Nový Bor, Pačínek Glass Kunratice a řada dalších výrobců a zušlechťovatelů skla. Vzdělává a vychovává budoucí zaměstnance těchto podniků a dbá na to, aby vzdělávací program obsahoval tradiční řemeslné dovednosti v oblasti broušení, malování, rytí skla a výroby svítidel, tak jako znalosti nových technologií a počítačových metod, které výrazně promlouvají do současného sklářského průmyslu.

Kamenický ŠenovŠkola patří k jedněm z nejlépe vybavených sklářských institucí na světě, také díky rozsáhlé rekonstrukci z roku 2019 a jejímu modernímu a profesionálnímu vybavení. Díky podpoře Libereckého kraje bylo otevřeno Centrum odborného vzdělávání uměleckoprůmyslové (COV) s nově vybavenými dílnami a ateliéry. COV slouží hlavně pro žáky naší školy a ostatní žáky uměleckých oborů. Prostory umožňují organizování workshopů a setkání studentů, pedagogů školy a veřejnosti, čímž se popularizuje sklářské řemeslo a umění.

U příležitosti 165. výročí plánuje škola, z důvodu pandemické situace, oslavy pro veřejnost zorganizovat v září 2021 přímo ve škole v Kamenickém Šenově. V plánu je tradiční sjezd absolventů a výstava v nově instalované Galerii sklářské školy. V červnu 2021 uspořádá Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově výstavu školních historických artefaktů ze sbírek muzea a školy.
Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Střední průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově - nejstarší sklářská škola v ČR i na světě

Střední průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově - nejstarší sklářská škola v ČR i na světě

V Kamenickém Šenově byla roku 1856 založena odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropěm která zajišťovala odbornou přípravu místních malířů a rytců skla.

Preciosa – Lustry Kamenický Šenov

Preciosa – Lustry Kamenický Šenov

Firma Preciosa – Lustry v Kamenickém Šenově vyrábí lustry z broušeného křišťálového skla. Firma neumožňuje exkurze pro širokou veřejnost, pouze jednou ročně organizuje Den otevřených dveří v rámci Mezinárodního sklářského sympozia IGS.

Další aktuality

1.5.
2021
Vzhůru k výškám aneb znáte rozhledny a vyhlídky Libereckého kraje?

Vzhůru k výškám aneb znáte rozhledny a vyhlídky Libereckého kraje?

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
29.4.
2021
15 tipů, kam na kole po Libereckém kraji

15 tipů, kam na kole po Libereckém kraji

Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty