Úvod > Aktuality > Nejsilnější parní lokomotiva přijede na Den železnice do Jindřichova Hradce
Zážitky

Nejsilnější parní lokomotiva přijede na Den železnice do Jindřichova Hradce

  • Vydáno10. září 2016
Příznivci světa na kolejích se mohou těšit na sobotu 17. září do Jindřichova Hradce. Pestrý kulturní program pro malé i velké obdivovatele vlaků a úzkých stříbrných rovnoběžek bude probíhat od 9 do 16 hodin v prostoru mezi oběma místními železničními nádražími.
Pestrý kulturní program Dne železnice bude probíhat od 9 do 16 hodin v prostoru mezi oběma místními železničními nádražími.

Připraveny jsou prohlídky jinak nepřístupných drážních objektů, ukázky práce na technicky unikátní podvalové jámě a výstava normálně i úzkorozchodných železničních vozidel. Jednoznačně největším lákadlem bude nejvýkonnější parní lokomotiva, která kdy jezdila po českých kolejích. Jediný dochovaný funkční exemplář řady 556.0, přezdívaný štokr, přijede v čele zvláštního vlaku z Českých Budějovic do Jindřichova Hradce krátce před desátou hodinou.

Tímto vlakem se během dne můžete vypravit do Českých Velenic nebo odpoledne zpátky do Českých Budějovic. Úzkorozchodné parní vlaky vás navíc dvakrát za den odvezou do Lovětína, kde se znovu veřejnosti otevře budova tamní stanice s výstavou místního železničního sběratele a depo vozidel JHMD. Parní vlak pojede také do Nové Bystřice. Cestou si cestující mohou prohlédnout železniční výstavu ve stanici Kunžak – Lomy a na konečné v Nové Bystřici stálou expozici Regionálního úzkokolejného muzea.

Příležitostí k nezvyklému svezení bude ale mnohem víc. Moderní souprava RegioNova bude jezdit po více jak 2 km dlouhém úseku jedinečné kolejové splítky, kde budou pro fotografy „pózovat“ parní lokomotivy normálního a úzkého rozchodu. Svézt se můžete také na plošině motorové drezíny nebo na sedadle historické šlapací drezíny. Milovníci miniatur ocení rozsáhlé funkční modelové kolejiště, které se od loňského roku opět o něco rozrostlo.

Na nádraží budou po celý den probíhat divadelní představení pro děti. K poslechu zahraje místní bluegrassová kapela Lovci mamutů nebo stařičký flašinet, který pohání statický parní stroj.
Z poklidného programu vás vytrhne jen simulovaný zásah hasičských a zdravotních záchranářů při autonehodě nebo střetnutí na přejezdu.

Oslavy Dne železnice skončí v 16 hodin.
Železniční stanice Nová Bystřice

Železniční stanice Nová Bystřice

Nádraží se nachází ve východní části města, bylo uvedeno do provozu v roce 1897, a je konečnou stanicí jindřichohradecké úzkokolejky (od roku 2022 mimo provoz). Bývalo zde také Regionální muzeum úzkokolejné dráhy.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Další aktuality

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky

Český Krumlov ovládne Masopust

Ve dnech 10. až 18. února 2024 ovládne Český Krumlov masopustní rej. Veselí si tak můžete do sytosti užívat více než týden. Čeká na vás masopustní zábava, dobré jídlo a pití, ale i skvělá podívaná na pestrobarevné procesí masek a mnoho dalšího.
Jihočeský kraj | Zážitky

Hrad Nové Hrady zve k návštěvě zimní prohlídkové trasy

K zpřístupněným památkám v zimním období patří také hrad Nové Hrady. Zimní prohlídková trasa vás zavede do Bytu panského úředníka. Místnosti jsou vybavené autentickým nábytkem z pozůstalosti místního lékárníka, ale ukazují mimo jiné i sbírku impresionistických krajin z přelomu 19. a 20. století.
Jihočeský kraj | Památky