Úvod > Aktuality > Nejsilnější parní lokomotiva přijede na Den železnice do Jindřichova Hradce
Nejsilnější parní lokomotiva přijede na Den železnice do Jindřichova Hradce
"> "> ">
Zážitky

Nejsilnější parní lokomotiva přijede na Den železnice do Jindřichova Hradce

  • Vydáno10. září 2016
Příznivci světa na kolejích se mohou těšit na sobotu 17. září do Jindřichova Hradce. Pestrý kulturní program pro malé i velké obdivovatele vlaků a úzkých stříbrných rovnoběžek bude probíhat od 9 do 16 hodin v prostoru mezi oběma místními železničními nádražími.
Pestrý kulturní program Dne železnice bude probíhat od 9 do 16 hodin v prostoru mezi oběma místními železničními nádražími.

Připraveny jsou prohlídky jinak nepřístupných drážních objektů, ukázky práce na technicky unikátní podvalové jámě a výstava normálně i úzkorozchodných železničních vozidel. Jednoznačně největším lákadlem bude nejvýkonnější parní lokomotiva, která kdy jezdila po českých kolejích. Jediný dochovaný funkční exemplář řady 556.0, přezdívaný štokr, přijede v čele zvláštního vlaku z Českých Budějovic do Jindřichova Hradce krátce před desátou hodinou.

Tímto vlakem se během dne můžete vypravit do Českých Velenic nebo odpoledne zpátky do Českých Budějovic. Úzkorozchodné parní vlaky vás navíc dvakrát za den odvezou do Lovětína, kde se znovu veřejnosti otevře budova tamní stanice s výstavou místního železničního sběratele a depo vozidel JHMD. Parní vlak pojede také do Nové Bystřice. Cestou si cestující mohou prohlédnout železniční výstavu ve stanici Kunžak – Lomy a na konečné v Nové Bystřici stálou expozici Regionálního úzkokolejného muzea.

Příležitostí k nezvyklému svezení bude ale mnohem víc. Moderní souprava RegioNova bude jezdit po více jak 2 km dlouhém úseku jedinečné kolejové splítky, kde budou pro fotografy „pózovat“ parní lokomotivy normálního a úzkého rozchodu. Svézt se můžete také na plošině motorové drezíny nebo na sedadle historické šlapací drezíny. Milovníci miniatur ocení rozsáhlé funkční modelové kolejiště, které se od loňského roku opět o něco rozrostlo.

Na nádraží budou po celý den probíhat divadelní představení pro děti. K poslechu zahraje místní bluegrassová kapela Lovci mamutů nebo stařičký flašinet, který pohání statický parní stroj.
Z poklidného programu vás vytrhne jen simulovaný zásah hasičských a zdravotních záchranářů při autonehodě nebo střetnutí na přejezdu.

Oslavy Dne železnice skončí v 16 hodin.
Regionální úzkokolejné muzeum Nová Bystřice

Regionální úzkokolejné muzeum Nová Bystřice

Jindřichohradecké místní dráhy zřídily v železniční stanici Nová Bystřice Regionální muzeum úzkokolejné dráhy. Představuje se zde historie JHMD a drážní dopravy. Nechybí zde ani historické exponáty vážící se k úzkokolejné dopravě.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.