Úvod > Aktuality > Navštivte nejmladší mlýn v povodí řeky Úslavy
Navštivte nejmladší mlýn v povodí řeky Úslavy
"> ">
Památky

Navštivte nejmladší mlýn v povodí řeky Úslavy

  • Vydáno3. května 2019
Návštěvníci, kteří zavítají do Mešna na Rokycansku mají každou první sobotu v měsíci možnost si prohlédnout vodní mlýn, nejmladší z mlýnů v povodí řeky Úslavy, kterých je celkem 140. K vidění jsou zde mlecí stroje a původní vybavení ze začátku minulého století.
MlýnMešenský Pouskův mlýn byl postaven v roce 1879 a na začátku 20. století prošel modernizací. Beze změny technologie se tu pak mlelo až do konce roku 1958. Mlýn postavil Alexius Pouska, praděd současného majitele Jindřicha Pousky, který je také mlynářem a zasvěceně provede mlýnem všechny zájemce. Mlýn je přístupný veřejnosti od dubna do října každou první sobotu v měsíci, v 9.00, 11.00, 13.00 a 15.00 hodin. V květnu to tedy bude sobota 4. 5. 2019.

Ve mlýně se zachovalo původní dřevněné vodní kolo na svrchní vodu, dále jsou k vidění mlecí stroje, paleční kolo s různými řemenicemi a převody nebo válcové stolice z roku 1906. Ostatní vybavení včetně loupačky, šrotovací a žitné stolice pochází z první republiky. Průvodcem je vyučený mlynář, který poskytne během prohlídky odborný výklad, jak se dříve mlelo obilí. Mimo to je otevřena druhá prohlídková trasa expozice starých zemědělských strojů ve stodole na proti mlýnu.

Mlýn najdete v krásném malebnám údolí Mešenského- Kornatického potoka, pod obcí Mešno, nedaleko Mirošova na Rokycansku. Hromadné skupinky 6-10 lidí provede pan mlynář i v jiný den, po  telefonické domluvě na tel: 606 708 332.
Historický mlýn v Mešně

Historický mlýn v Mešně

Prohlédněte si skvěle zachovalý mlýn v obci Mešno nedaleko Plzně, ve kterém se mlelo až do roku 1958.