Úvod > Aktuality > Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy
Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy
"> "> "> "> "> "> "> ">

Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy

Vydáno 20. ledna 2020 Zážitky
Hledáte inspiraci na víkend anebo lék na duši unavenou ze šedivé zimy? Vydejte se ven, do přírody. K lepší náladě i kondici vám pomohou krátké i dlouhé procházky plné barev, světla, vůní a zvuků a měnících se přírodních scenérií. Na výletech, které vám tentokrát nabízíme, jich čeká skutečně spousta.
Inspirujte se v královských středních Čechách: zámky sice mají většinou zavřeno, ale pro zámecké parky a zahrady to většinou neplatí. To jsou místa, kde vám chlad a zima rozhodně vadit nebudou – a kdyby přece, využijte 21. leden jako Mezinárodní den objímání a pořádně se přitulte. Je vlastně jedno, koho budete cestou objímat, jestli svého milého či milou, kamarádku, maminku nebo babičku, děti nebo třeba domácího mazlíčka.
 

Než na jaře rozkvete: Průhonický park

Když kvetou rododendrony, promění se Průhonický park ve frekventovanou pěší zónu. V zimních měsících je tu ale klid, a tak můžete prozkoumávat všechna jeho malebná zákoutí, průhledy a vyhlídky. Mimochodem, kdo by chtěl projít každou z cest, musel by si na to vyhradit celý den: dohromady totiž měří přibližně 23 kilometrů. To je samozřejmě nadsázka, ale i tak od hlavního vstupu až do nejzazší části za rybníkem Bořín to jsou necelé čtyři kilometry. Abyste se neztratili, pomůže vám průvodce: aplikace je volně ke stažení na internetových stránkách parku.
 

Pokličky, skály a strže: výlet na Kokořínsko

Co byste řekli výletnímu okruhu do skal a roklí Kokořínska? Samotný hrad Kokořín tentokrát vynecháme, v zimě má zavřeno, ale zato Kokořínský důl a známé Kokořínské pokličky můžete vidět kdykoliv. Od rozcestí Pokličky se nechte vést modrou turistickou značkou a všímejte si nádherných zákoutí kolem sebe. Na konci údolí u pískovcových útvarů Obří hlava a Žába je čas obrátit se ke zpáteční cestě přes rokli Močidla, ale zajděte se podívat ještě k Průsečné skále, vozové cestě vytesané v pískovci. V romantické krajině plné skalních útvarů, jeskyní a vyhlídek se rozhodně nudit nebudete – zvlášť když se ještě zastavíte v nenápadné rokli Apatyka, království všech bylinkářů.
 

Císařova zahrádka aneb Brandýs nad Labem

Chcete poznat místo, kde císař Rudolf II. pěstoval „…olivy, palmy, cedry, ovocné stromy všeho druhu, vzácné stromy cizokrajné, trávy, květiny vlašské, asijské i čínské…“ a sám je prý vlastní rukou sázel, plel i zaléval? Utajený skvost leží jen kousek za Prahou, a protože zámek v Brandýse nad Labem má otevřeno i během zimních víkendů, můžete nahlédnout do zámeckých interiérů. Do zahrady se můžete vypravit kdykoliv, je volně přístupná celý rok. Časy císaře Rudolfa II. dodnes připomíná pozdně renesanční stavba zvaná Rudolfinka, krytá chodba, která zámek spojovala se soukromou částí zahrady, oddělenou balustrádou. Dnes už zahrada rozdělená není, navíc přibylo několik altánů, dětské hřiště a také kozy, ovce a husy, které mají výběhy v zámeckém příkopu. Je-li pro vás procházka zahradou příliš krátká, stačí dojít na nábřeží, přejít po kamenném renesančním mostě a přes lesopark Ostrůvek se po Labské cyklostezce vydat dál podél Labe – třeba na východ do Lázní Toušeň (5 km) anebo opačným směrem do Kostelce nad Labem (necelých 10 km).
 

Pohádková zastavení aneb zámecký park Vlašim

Do Vlašimského zámeckého parku vedou tři brány jako vystřižené z pohádek: Domašínská, Znosimská a kousek od zámku ta hlavní, Vlašimská. Pohádkově si budete připadat i při procházce parkem. Můžete tu nachodit dlouhé kilometry a pořád bude co objevovat, kromě sítě cest, stezek, mostů a můstků například spousty panelů se zajímavými informacemi. Dozvíte se například, že střechu čínského letohrádku původně zdobily skleněné zvony, že se do něj vstupovalo po můstku ze sousední věže anebo že ve stráni pod romantickým Starým hradem stával takzvaný Dům noci. Zvenku vypadal jako dřevěná chata, ale uvnitř byl strop děrovaný ve tvaru hvězd, takže z bílého dne se dalo vejít rovnou do tmavé noci se zářící noční oblohou. V údolí Blanice pod Starým hradem zase býval Kanárčí ostrov s velkou voliérou, jejíž ptačí obyvatelé umocňovali zvukový zážitek z procházky parkem. Až vám začne být zima, ve Vlašimi se můžete zahřát v kavárnách a cukrárnách anebo v restauraci U Blanických rytířů přímo v zámku.
 

Romantické vyhlídky aneb hrad Křivoklát

Že hrad Křivoklát žádnou hradní zahradu nemá? To vůbec nevadí, místo ní je tu přece lesnický park Křivoklátsko se spoustou stezek a značených i neznačených cest. Nejkratší výlet vede od hradu kolem novogotického pomníku knížete Karla Egona II. FürstenberkaParaplíčku, altánu s překrásným výhledem do údolí Berounky. O něco delší je trasa, který kopíruje trasu naučné stezky Brdatka: vede z Křivoklátu vysoko nad údolím Berounky až do Zbečna, cestou objevíte třeba kapli sv. Eustacha a několik studánek. Trasa měří přibližně sedm kilometrů a lze ji prodloužit třeba ještě krátkou zastávkou na Masarykově vyhlídce nebo u studánky Rozárka. A pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte se zastavit na lesním zážitkovém hřišti.
 

Za romantikou kolem zámku Konopiště

Rybník, růžová zahrada se skleníkem, několik naučných stezek, obůrka s lesní zvěří, sochy, altány anebo restaurace Stará Myslivna: to všechno nabízí k objevování jeden z nejkrásnějších krajinářských parků u nás, zámecký park u zámku Konopiště. Růžová zahrada pochopitelně spí hlubokým zimním spánkem, ale určitě se zajděte podívat i sem: na žádném jiném zámku si totiž neprohlédnete altán postavený z kmenů korkového dubu s kůrou. Pochází z konce 19. století a podobných staveb prý existovalo přibližně patnáct, ale dochoval se zřejmě jediný, ten na Konopišti.
 

…a ještě pár dalších tipů

Se sněhovou nadílkou to sice letos v zimě vypadá všelijak, ale kdyby přece jen nasněžilo, možná se vám budou hodit tipy na pohodové zimní procházky v ulicích několika měst anebo zimní procházky Prahou do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou.
 
15 tipů na jarní procházku arboretem

15 tipů na jarní procházku arboretem

Jaro je konečně tady a s ním i záplava květů. Udělejte si procházku do některého z arboret či botanické zahrady a pokochejte se pohledem na kvetoucí keře, stromy i květiny. Na přelomu dubna a května určitě uvidíte kvést magnólie, sakury, mahónie, některé druhy třešní a pomalu i rané rododendrony. Z cibulovin potěší tulipány, hyacinty a narcisy, macešky, kamzičníky, vřesovce, blatouchy nebo hořce.

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského, Pěnička a Paraplíčko nebo Vražda v hotelu Excelsior – to jsou filmy a seriály, v nichž nahlédnete do starých pražských šantánů a nevěstinců a také do slavné Jedové chýše. Podnik, který dodnes zařazují do procházek městem pražští průvodci, přitom už 80 let neexistuje. Vydejte se s námi po stopách hříšných lidí do spleti uliček Starého Města, které skýtalo útočiště pražské smetánce i pražské galerce.

Osm výletů s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Osm výletů s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Zdá se, že nám podzimní počasí zatím přeje, a tam vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na srážedlech a jiných vozidlech.

15 tipů, kam za romantikou

15 tipů, kam za romantikou

Toužíte po něčem neopakovatelném? Romantika je přesně to, co potřebujete! Máme pro vás vše, co by měl kvalitní romantický pobyt nabídnout. Můžete se těšit na skvělé ubytování, lahodné romantické večeře, procházky v přírodě, relaxaci a jako zlatý hřeb třeba plavbu zimní Vltavou nebo projížďky na saních.

50 tipů, kam jít na procházku v Praze

50 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Jaro je tady a s ním přichází i ideální doba pro procházky po městě. Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásné Prahy. V této době navíc na frekventovaných místech Starého Města turisty nepotkáte, což dodá vaší výpravě po staré Praze jedinečnou atmosféru dávných časů... Ale vydat se můžete naopak i do okrajových částí města, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Nevíte, co s načatým dnem? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které budou tentokrát lákat na výlet turisty z Ostravy a okolí. K pěkným zážitkům pobízí otevřené venkovní prostory hradů a zámků (plně otevřeno budou mít od 25. května), kdo má radši procházky v přírodě ocení tipy na rozhledny, naučné stezky, přírodní zajímavosti a další místa.

20 tipů na procházky a výlety se psy

20 tipů na procházky a výlety se psy

Inspirujte se našimi tipy na procházky a vyražte se svým psem na výlet! K tomu aby se pes mohl realizovat a přirozeně se vyvíjet a to jak fyzicky tak psychicky, potřebuje procházky, kde se potká s různými psy, lidmi a pachy. Základním pravidlem pro bezpečné venčení je držet psa na vodítku, pokud se nemůžete spolehnout na jeho poslušnost. Vyhlášky vydané městskými zastupitelstvy většinou striktně nařizují majitelům psů, aby měli při venčení psa na vodítku. Jsou sice také místa, kde to vyhláška nezakazuje, ale ve městech je jich poměrně málo.

50 míst, kam se vydat na procházku v okolí Prahy

50 míst, kam se vydat na procházku v okolí Prahy

Slunné jaro přeje hezkým výletům. Tipy na výlety v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den inspiruje vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších zajímavostí, stačí si jen vybrat.

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým místem byl v roce 2019 již tradičně Pražský hrad, mezi nejlepší se však dostal například i Aqualand Moravia, Zoo Ostrava, Kostnice v Kutné Hoře nebo Soutěsky Kamenice. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.

50 tipů na víkend z celého Česka

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 6. - 7. 6. 2020. Inspirace na výlety a víkendové zážitky - za romantikou a poznáním, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Další možnosti pro výlety a slavnosti z kalendáře akcí snadno a rychle najdete v horním menu portálu Kudy z nudy.

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné

Jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás je otevřeno celoročně, za vstup přes zimu dospělí zaplatí téměř polovinu. Inspirovat se můžete našimi třemi tipy na pěší výlety v Adršpašských skalách a jejich okolí. Udělejte si romantický adventní pěší výlet skalními městy!