Úvod > Aktuality > Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy
Zážitky

Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy

  • Vydáno21. ledna 2023
Hledáte inspiraci na víkend anebo lék na duši unavenou z šedivé zimy? Vydejte se ven, do přírody. K lepší náladě i kondici vám pomohou krátké i dlouhé procházky plné barev, světla, vůní a zvuků a měnících se přírodních scenérií. Na výletech, které vám tentokrát nabízíme, jich čeká skutečně spousta.
objetíInspirujte se v královských středních Čechách: zámky sice mají většinou zavřeno, ale pro zámecké parky a zahrady to většinou neplatí. To jsou místa, kde vám chlad a zima rozhodně vadit nebudou – a kdyby přece, využijte 21. leden jako Mezinárodní den objímání a pořádně se přitulte. Je vlastně jedno, koho budete cestou objímat, jestli svého milého či milou, kamarádku, maminku nebo babičku, děti nebo třeba domácího mazlíčka.
 

Než na jaře rozkvete: Průhonický park

průhoniceKdyž kvetou rododendrony, promění se Průhonický park ve frekventovanou pěší zónu. V zimních měsících je tu ale klid, a tak můžete prozkoumávat všechna jeho malebná zákoutí, průhledy a vyhlídky. Mimochodem, kdo by chtěl projít každou z cest, musel by si na to vyhradit celý den: dohromady totiž měří přibližně 23 kilometrů. To je samozřejmě nadsázka, ale i tak od hlavního vstupu až do nejzazší části za rybníkem Bořín to jsou necelé čtyři kilometry. Abyste se neztratili, pomůže vám průvodce: aplikace je volně ke stažení na internetových stránkách parku.
 

Pokličky, skály a strže: výlet na Kokořínsko

kokořínsko zimaCo byste řekli výletnímu okruhu do skal a roklí Kokořínska? Samotný hrad Kokořín tentokrát vynecháme, v zimě má zavřeno, ale zato Kokořínský důl a známé Kokořínské pokličky můžete vidět kdykoliv. Od rozcestí Pokličky se nechte vést modrou turistickou značkou a všímejte si nádherných zákoutí kolem sebe. Na konci údolí u pískovcových útvarů Obří hlava a Žába je čas obrátit se ke zpáteční cestě přes rokli Močidla, ale zajděte se podívat ještě k Průsečné skále, vozové cestě vytesané v pískovci. V romantické krajině plné skalních útvarů, jeskyní a vyhlídek se rozhodně nudit nebudete – zvlášť když se ještě zastavíte v nenápadné rokli Apatyka, království všech bylinkářů.
 

Císařova zahrádka aneb Brandýs nad Labem

brandýsChcete poznat místo, kde císař Rudolf II. pěstoval „…olivy, palmy, cedry, ovocné stromy všeho druhu, vzácné stromy cizokrajné, trávy, květiny vlašské, asijské i čínské…“ a sám je prý vlastní rukou sázel, plel i zaléval? Utajený skvost leží jen kousek za Prahou, a protože zámek v Brandýse nad Labem má otevřeno i během zimních víkendů, můžete nahlédnout do zámeckých interiérů. Do zahrady se můžete vypravit kdykoliv, je volně přístupná celý rok. Časy císaře Rudolfa II. dodnes připomíná pozdně renesanční stavba zvaná Rudolfinka, krytá chodba, která zámek spojovala se soukromou částí zahrady, oddělenou balustrádou. Dnes už zahrada rozdělená není, navíc přibylo několik altánů, dětské hřiště a také kozy, ovce a husy, které mají výběhy v zámeckém příkopu. Je-li pro vás procházka zahradou příliš krátká, stačí dojít na nábřeží, přejít po kamenném renesančním mostě a přes lesopark Ostrůvek se po Labské cyklostezce vydat dál podél Labe – třeba na východ do Lázní Toušeň (5 km) anebo opačným směrem do Kostelce nad Labem (necelých 10 km).
 

Pohádková zastavení aneb zámecký park Vlašim

Do Vlašimského zámeckého parku vedou tři brány jako vystřižené z pohádek: Domašínská, Znosimská a kousek od zámku ta hlavní, Vlašimská. Pohádkově si budete připadat i při procházce parkem. Můžete tu nachodit dlouhé kilometry a pořád bude co objevovat, kromě sítě cest, stezek, mostů a můstků například spousty panelů se zajímavými informacemi. Dozvíte se například, že střechu čínského letohrádku původně zdobily skleněné zvony, že se do něj vstupovalo po můstku ze sousední věže anebo že ve stráni pod romantickým Starým hradem stával takzvaný Dům noci. Zvenku vypadal jako dřevěná chata, ale uvnitř byl strop děrovaný ve tvaru hvězd, takže z bílého dne se dalo vejít rovnou do tmavé noci se zářící noční oblohou. V údolí Blanice pod Starým hradem zase býval Kanárčí ostrov s velkou voliérou, jejíž ptačí obyvatelé umocňovali zvukový zážitek z procházky parkem. Až vám začne být zima, ve Vlašimi se můžete zahřát v kavárnách a cukrárnách anebo v restauraci U Blanických rytířů přímo v zámku.
 

Romantické vyhlídky aneb hrad Křivoklát

Že hrad Křivoklát žádnou hradní zahradu nemá? To vůbec nevadí, místo ní je tu přece lesnický park Křivoklátsko se spoustou stezek a značených i neznačených cest. Nejkratší výlet vede od hradu kolem novogotického pomníku knížete Karla Egona II. FürstenberkaParaplíčku, altánu s překrásným výhledem do údolí Berounky. O něco delší je trasa, který kopíruje trasu naučné stezky Brdatka: vede z Křivoklátu vysoko nad údolím Berounky až do Zbečna, cestou objevíte třeba kapli sv. Eustacha a několik studánek. Trasa měří přibližně sedm kilometrů a lze ji prodloužit třeba ještě krátkou zastávkou na Masarykově vyhlídce nebo u studánky Rozárka. A pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte se zastavit na lesním zážitkovém hřišti. Ale pozor – samotý hrad bude otevřen až od února!
 

Za romantikou kolem zámku Konopiště

konopištěRybník, růžová zahrada se skleníkem, několik naučných stezek, obůrka s lesní zvěří, sochy, altány anebo restaurace Stará Myslivna: to všechno nabízí k objevování jeden z nejkrásnějších krajinářských parků u nás, zámecký park u zámku Konopiště. Růžová zahrada pochopitelně spí hlubokým zimním spánkem, ale určitě se zajděte podívat i sem: na žádném jiném zámku si totiž neprohlédnete altán postavený z kmenů korkového dubu s kůrou. Pochází z konce 19. století a podobných staveb prý existovalo přibližně patnáct, ale dochoval se zřejmě jediný, ten na Konopišti.
 

…a ještě pár dalších tipů

Se sněhovou nadílkou to sice letos v zimě vypadá všelijak, ale když přece jen nasněží, možná se vám budou hodit tipy na pohodové zimní procházky v ulicích několika měst anebo zimní procházky Prahou do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou.
Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Vypadá to, že letošní zima bude na sníh a s ním spojené aktivity skoupá. To však není důvod k tomu, zůstávat celé dny doma. Pojďte se vypravit do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou. Navíc se v zimním počasí nepotkáte s tolika turisty jako v létě. A pokud vás procházka zmůže a budete se cítit prokřehle, určitě nepohrdnete příjemným posezením v teple kavárny, či čajovny.

50 tipů na víkend z celého Česka

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 4. a 5. únor 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.

Neobjevená místa: s poutníky a oslíkem na Makovou horu

Neobjevená místa: s poutníky a oslíkem na Makovou horu

Poutní areál na Makové hoře, Šemanovický důl na Kokořínsku anebo kamenný železniční viadukt u Žampachu: to je jen výběr z řady krásných a přitom neobjevených míst ve středních Čechách. Na výlet k nim se můžete vydat kdykoliv – třeba právě teď, na podzim. Maková hora na vás bude tiše čekat obklopena barevnými listy a vůní podzimu.

100 tipů, kam se vydat na procházku v okolí Prahy

100 tipů, kam se vydat na procházku v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších zajímavostí, stačí si jen vybrat.

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Praha je jedním z nejkrásnějších měst světa. Vyplývá to z výsledků ankety magazínu TimeOut, kde Praha za sebou nechala New York, Paříž nebo Chicago. Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásné Prahy. Vydat se můžete i do okrajových částí města, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.

100 tipů pro romantické zážitky

100 tipů pro romantické zážitky

Romantika je podle Slovníku spisovného jazyka českého to, co v sobě má prvky nevšednosti, neobyčejnosti, fantastičnosti, dobrodružnosti a silného citového působení. Romantika je přesně to, co potřebujete! Máme pro vás vše, co by měl kvalitní romantický pobyt či žážitek nabídnout. Můžete si vybrat z tipů na první i sté rande: lahodné romantické večeře, procházky v přírodě, skvělé ubytování, trochu adrenalinu nebo relaxaci ve dvou. Udělejte radost své lásce, ať už je svátek svatého Valentýna nebo kterýkoliv jiný den v roce.

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byla v roce 2021 lanová dráha na Petřín, pražská a zlínská zoo. V oblíbených tipech najdete řadu dalších lákadel: například Aqualand Moravia, Safari park Dvůr Králové, Dolní Vítkovice, Stezku v oblacích Dolní Morava nebo Soutěsky Kamenice. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.

20 tipů na procházky a výlety se psy

20 tipů na procházky a výlety se psy

Inspirujte se našimi tipy na procházky a vyrazte se svým psem na výlet! K tomu aby se pes mohl realizovat a přirozeně se vyvíjet, a to jak fyzicky tak psychicky, potřebuje procházky, kde se potká s různými psy, lidmi a pachy. Základním pravidlem pro bezpečné venčení je držet psa na vodítku, pokud se nemůžete spolehnout na jeho poslušnost. Vyhlášky vydané městskými zastupitelstvy většinou striktně nařizují majitelům psů, aby měli při venčení psa na vodítku. Jsou sice také místa, kde to vyhláška nezakazuje, ale ve městech je jich poměrně málo.

Sedm výletů s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Sedm výletů s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Nevíte, co s načatým dnem? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které budou tentokrát lákat na výlet turisty z Ostravy a okolí. Snad nikde nenajdete tolik pozoruhodných technických památek jako v Ostravě – rozhlédněte se po nich třeba z haldy Ema nebo z vyhlídkové věže Nové radnice! Vedle dolu Michal a Hornického muzea v areálu Landek parku si zaslouží pozornost bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic. Kdo má raději procházky v přírodě ocení tipy na rozhledny, naučné stezky, přírodní zajímavosti a další místa.

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.

Připomeňte si 100 let Velké Prahy pěknou procházkou

Připomeňte si 100 let Velké Prahy pěknou procházkou

V lednu 2022 slaví hlavní město Praha stoleté výročí vytvoření tzv. Velké Prahy. Roku 1922 se k pražským čtvrtím Hradčany, Malá Strana Staré Město, Nové Město, Josefov, Vyšehrad a Holešovice-Bubny připojilo dalších 37 obcí širšího centra, mezi nimi třeba Dejvice, Karlín, Smíchov, Královské Vinohrady, Nusle nebo Žižkov. Udělejte si procházku k nejvýznamnějším místům Velké Prahy či k mnohdy ztraceným historickým jádrům původních pražských osad a obcí! Tipy, kam vyrazit vám přináší Kudy z nudy.

Poznejte pražské letiště zblízka během speciálních exkurzí

Poznejte pražské letiště zblízka během speciálních exkurzí

Letiště Václava Havla Praha zve své příznivce a zájemce o prohlídky jak interiérů, tak exteriérů letiště. Individuální prohlídky se konají vždy o víkendech, skupiny se mohou objednat na prohlídky i přes týden. Průvodce vás na exkurzi seznámí se současným provozem, novými i tradičními leteckými společnostmi a s různými typy letadel.

Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!

Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!

Ve středních Čechách je možné v těchto dnech navštívit několik hradů a zámků. Nalákají vás k návštěvě hrady Karlštejn, Český Šternberk či zámek Loučeň. Mníšek pod Brdy nebo Radim? Památky mívají otevřeno většinou o víkendech, některé jsou přístupné také v pátek.

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského, Pěnička a Paraplíčko nebo Vražda v hotelu Excelsior – to jsou filmy a seriály, v nichž nahlédnete do starých pražských šantánů a nevěstinců a také do slavné Jedové chýše. Podnik, který dodnes zařazují do procházek městem pražští průvodci, přitom už 80 let neexistuje. Vydejte se s námi po stopách hříšných lidí do spleti uliček Starého Města, které skýtalo útočiště pražské smetánce i pražské galerce.

Další aktuality

Ukrajinská jabloň nebo česká hrušeň? Soutěž Evropský strom roku začíná

Soutěž o nejkrásnější a nejzajímavější strom starého kontinentu začala od 1. února 2023. Milovníci přírody mohou volit Evropský strom roku, v online hlasování budou po celý měsíc vybírat z 16 finalistů. České barvy reprezentuje Hrušeň hnilička z Drásova u Příbrami – vítězka posledního národního kola. Rusko, které organizátoři z Nadace Partnerství vloni z důvodu válečné agrese organizátoři vyřadili, letos vystřídala Ukrajina. Ta do mezinárodního klání vyslala jiný ovocný strom: Jabloň z města Krolevets.
Středočeský kraj | Příroda

Divocí koně, zubři a pratuři se rychle stali součástí ochrany přírody v Česku

Stádo prvních čtrnácti divokých koní přijelo do České republiky dne 28. ledna 2015. Zvířata, která patří v Evropě, včetně České republiky, k původním živočišným druhům, byla na kontinentu vyhubena člověkem. Po opětovném vysazení se koním u nás začalo dařit – nyní po osmi letech je na našem území dvanáct dalších rezervací. A nejen koňských! Spolu s koňmi spásají invazivní druhy vegetace velcí kopytníci – pratuři a zubři.
Středočeský kraj | Příroda

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Český Šternberk láká na zimní prohlídky

Na prohlídku hradu či zámku nepotřebujete žádné speciální počasí, proto se na ni můžete vydat i v zimě. Jste-li již nedočkaví se na nějakou památku vypravit, využijte mimořádnou prohlídku o víkendu 28. a 29. ledna 2023 na hradě Český Šternberk. Prohlídka začíná vždy ve 12:00 a 14:00 hodin, a to v sobotu i v neděli. Prohlídku je třeba předem rezervovat či zakoupit on-line.
Středočeský kraj | Památky