Úvod > Aktuality > Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy
Zážitky

Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy

Poslechněte si audio verzi článku
Hledáte inspiraci na hezký výlet anebo lék na duši unavenou z šedivé zimy? Vydejte se ven, do přírody. K lepší náladě i kondici vám pomohou krátké i dlouhé procházky plné barev, světla, vůní a zvuků a měnících se přírodních scenérií. Na výletech, které vám tentokrát nabízíme, jich čeká skutečně spousta. Užijte si hezkou procházku a oslavte výletem Mezinárodní den objímání, který připadá na 21. leden!
objetíInspirujte se v královských středních Čechách: zámky sice mají většinou zavřeno, ale pro zámecké parky a zahrady to většinou neplatí. To jsou místa, kde vám chlad a zima rozhodně vadit nebudou – a kdyby přece, využijte 21. leden jako Mezinárodní den objímání a pořádně se přitulte. Je vlastně jedno, koho budete cestou objímat, jestli svého milého či milou, kamarádku, maminku nebo babičku, děti nebo třeba domácího mazlíčka.
 

Než na jaře rozkvete: Průhonický park

průhoniceKdyž kvetou rododendrony, promění se Průhonický park ve frekventovanou pěší zónu. V zimních měsících je tu ale klid, a tak můžete prozkoumávat všechna jeho malebná zákoutí, průhledy a vyhlídky. Mimochodem, kdo by chtěl projít každou z cest, musel by si na to vyhradit celý den: dohromady totiž měří přibližně 23 kilometrů. To je samozřejmě nadsázka, ale i tak od hlavního vstupu až do nejzazší části za rybníkem Bořín to jsou necelé čtyři kilometry. Abyste se neztratili, pomůže vám průvodce: aplikace je volně ke stažení na internetových stránkách parku.
 

Pokličky, skály a strže: výlet na Kokořínsko

kokořínsko zimaCo byste řekli výletnímu okruhu do skal a roklí Kokořínska? Samotný hrad Kokořín tentokrát vynecháme, v zimě má zavřeno, ale zato Kokořínský důl a známé Kokořínské pokličky můžete vidět kdykoliv. Od rozcestí Pokličky se nechte vést modrou turistickou značkou a všímejte si nádherných zákoutí kolem sebe. Na konci údolí u pískovcových útvarů Obří hlava a Žába je čas obrátit se ke zpáteční cestě přes rokli Močidla, ale zajděte se podívat ještě k Průsečné skále, vozové cestě vytesané v pískovci. V romantické krajině plné skalních útvarů, jeskyní a vyhlídek se rozhodně nudit nebudete – zvlášť když se ještě zastavíte v nenápadné rokli Apatyka, království všech bylinkářů.
 

Císařova zahrádka aneb Brandýs nad Labem

brandýsChcete poznat místo, kde císař Rudolf II. pěstoval „…olivy, palmy, cedry, ovocné stromy všeho druhu, vzácné stromy cizokrajné, trávy, květiny vlašské, asijské i čínské…“ a sám je prý vlastní rukou sázel, plel i zaléval?

Utajený skvost leží jen kousek za Prahou, a protože zámek v Brandýse nad Labem má otevřeno i během zimních víkendů, můžete nahlédnout do zámeckých interiérů. Do zahrady se můžete vypravit kdykoliv, je volně přístupná celý rok. Časy císaře Rudolfa II. dodnes připomíná pozdně renesanční stavba zvaná Rudolfinka, krytá chodba, která zámek spojovala se soukromou částí zahrady, oddělenou balustrádou. Dnes už zahrada rozdělená není, navíc přibylo několik altánů, dětské hřiště a také kozy, ovce a husy, které mají výběhy v zámeckém příkopu. Je-li pro vás procházka zahradou příliš krátká, stačí dojít na nábřeží, přejít po kamenném renesančním mostě a přes lesopark Ostrůvek se po Labské cyklostezce vydat dál podél Labe – třeba na východ do Lázní Toušeň (5 km) anebo opačným směrem do Kostelce nad Labem (necelých 10 km).
 

Pohádková zastavení aneb zámecký park Vlašim

Do Vlašimského zámeckého parku vedou tři brány jako vystřižené z pohádek: Domašínská, Znosimská a kousek od zámku ta hlavní, Vlašimská. Pohádkově si budete připadat i při procházce parkem. Můžete tu nachodit dlouhé kilometry a pořád bude co objevovat, kromě sítě cest, stezek, mostů a můstků například spousty panelů se zajímavými informacemi. Dozvíte se například, že střechu čínského letohrádku původně zdobily skleněné zvony, že se do něj vstupovalo po můstku ze sousední věže anebo že ve stráni pod romantickým Starým hradem stával takzvaný Dům noci. Zvenku vypadal jako dřevěná chata, ale uvnitř byl strop děrovaný ve tvaru hvězd, takže z bílého dne se dalo vejít rovnou do tmavé noci se zářící noční oblohou. V údolí Blanice pod Starým hradem zase býval Kanárčí ostrov s velkou voliérou, jejíž ptačí obyvatelé umocňovali zvukový zážitek z procházky parkem. Až vám začne být zima, ve Vlašimi se můžete zahřát v kavárnách a cukrárnách anebo v restauraci U Blanických rytířů přímo v zámku.
 

Romantické vyhlídky aneb hrad Křivoklát

Že hrad Křivoklát žádnou hradní zahradu nemá? To vůbec nevadí, místo ní je tu přece lesnický park Křivoklátsko se spoustou stezek a značených i neznačených cest. Nejkratší výlet vede od hradu kolem novogotického pomníku knížete Karla Egona II. FürstenberkaParaplíčku, altánu s překrásným výhledem do údolí Berounky. O něco delší je trasa, který kopíruje trasu naučné stezky Brdatka: vede z Křivoklátu vysoko nad údolím Berounky až do Zbečna, cestou objevíte třeba kapli sv. Eustacha a několik studánek. Trasa měří přibližně sedm kilometrů a lze ji prodloužit třeba ještě krátkou zastávkou na Masarykově vyhlídce nebo u studánky Rozárka. A pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte se zastavit na lesním zážitkovém hřišti. Ale pozor – samotý hrad bude otevřen až od února!
 

Za romantikou kolem zámku Konopiště

konopištěRybník, růžová zahrada se skleníkem, několik naučných stezek, obůrka s lesní zvěří, sochy, altány anebo restaurace Stará Myslivna: to všechno nabízí k objevování jeden z nejkrásnějších krajinářských parků u nás, zámecký park u zámku Konopiště. Růžová zahrada pochopitelně spí hlubokým zimním spánkem, ale určitě se zajděte podívat i sem: na žádném jiném zámku si totiž neprohlédnete altán postavený z kmenů korkového dubu s kůrou. Pochází z konce 19. století a podobných staveb prý existovalo přibližně patnáct, ale dochoval se zřejmě jediný, ten na Konopišti.
 

…a ještě pár dalších tipů

Pro zimní pohodu se vám budou hoditi  tipy na pohodové zimní procházky v ulicích několika měst anebo zimní procházky Prahou do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou.
50 tipů na víkend z celého Česka

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.3. – 3.3.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Brūstok: Pivně-kulturní festival v Plzni 2024, Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!, Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byla v roce 2022 lanová dráha na Petřín, pražská a zlínská zoo. V oblíbených tipech najdete řadu dalších lákadel: například Adršpašské skály, Aqualand Moravia, Safari park Dvůr Králové, Dolní Vítkovice, Sky Bridge 721 a Stezku v oblacích Dolní Morava nebo hrad Špilberk. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.

Kam na výlet se psem? Vyberte si z tipů na procházky a výlety se psy z celého Česka

Kam na výlet se psem? Vyberte si z tipů na procházky a výlety se psy z celého Česka

Inspirujte se našimi tipy na procházky a vyrazte se svým psem na výlet! K tomu aby se pes mohl realizovat a přirozeně se vyvíjet, a to jak fyzicky tak psychicky, potřebuje procházky, kde se potká s různými psy, lidmi a pachy. Základním pravidlem pro bezpečné venčení je držet psa na vodítku, pokud se nemůžete spolehnout na jeho poslušnost. Vyhlášky vydané městskými zastupitelstvy většinou striktně nařizují majitelům psů, aby měli při venčení psa na vodítku. Jsou sice také místa, kde to vyhláška nezakazuje, ale ve městech je jich poměrně málo.

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Nevíte, co s načatým dnem? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které budou tentokrát lákat na výlet turisty z Ostravy a okolí. Snad nikde nenajdete tolik pozoruhodných technických památek jako v Ostravě – rozhlédněte se po nich třeba z haldy Ema nebo z vyhlídkové věže Nové radnice! Vedle dolu Michal a Hornického muzea v areálu Landek parku si zaslouží pozornost bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic. Kdo má raději procházky v přírodě ocení tipy na rozhledny, naučné stezky, přírodní zajímavosti a další místa.

100 tipů pro romantické zážitky

100 tipů pro romantické zážitky

Romantika je podle Slovníku spisovného jazyka českého to, co v sobě má prvky nevšednosti, neobyčejnosti, fantastičnosti, dobrodružnosti a silného citového působení. Romantika je přesně to, co potřebujete! Máme pro vás vše, co by měl kvalitní romantický pobyt či zážitek nabídnout. Můžete si vybrat z tipů na první i sté rande: lahodné romantické večeře, procházky v přírodě, skvělé ubytování, trochu adrenalinu nebo relaxaci ve dvou. Udělejte radost své lásce, ať už je svátek svatého Valentýna, 1. máj nebo kterýkoliv jiný den v roce.

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Procházka Prahou barokní

Procházka Prahou barokní

V době baroka byla Praha jedno obrovské staveniště. Město se proměnilo téměř k nepoznání. Potkávali se tu nejslavnější architekti z celé Evropy, rostly kostely, paláce se zahradami, měšťanské domy i brány, byly přestavovány kláštery, vše nádherně zdobeno sochami… Dodnes se dá bez nadsázky říci, že Praha je barokním srdcem Evropy.

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského, Pěnička a Paraplíčko nebo Vražda v hotelu Excelsior – to jsou filmy a seriály, v nichž nahlédnete do starých pražských šantánů a nevěstinců a také do slavné Jedové chýše. Podnik, který dodnes zařazují do procházek městem pražští průvodci, přitom už 80 let neexistuje. Vydejte se s námi po stopách hříšných lidí do spleti uliček Starého Města, které skýtalo útočiště pražské smetánce i pražské galerce.

S osobností na procházku: Prahou za architektonickými stíny Jana Kaplického

S osobností na procházku: Prahou za architektonickými stíny Jana Kaplického

Lord's Media Centre, tiskové centrum na londýnském kriketovém stadionu, oceněné cenou Stirling Prize, obchodní dům Selfridges v Birminghamu, který získal nominaci na cenu Miese van der Rohe, či Muzeum Enza Ferrariho v Modeně – to je trojlístek nejznámějších staveb architekta Jana Kaplického.

S osobností na procházku: Prahou z Vysočan na Vinohrady s Emilem Kolbenem

S osobností na procházku: Prahou z Vysočan na Vinohrady s Emilem Kolbenem

Praha a městská čtvrť Vysočany, jedna ze starých usedlostí Flajšnerka, náměstí Organizace svobodných národů, stanice metra Kolbenova, nová rezidenční čtvrť, umělecký prostor Pragovka Art District a také Vinohrady: to jsou místa, kam se vydáme na procházku s Emilem Kolbenem, vynálezcem, jehož jméno dodnes žije v názvu strojírenského koncernu ČKD – Českomoravské-Kolben-Daněk. Pojďte se seznámit s osudy jednoho z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.

Praha očima Samotářů – procházka Prahou po stopách kultovního filmu

Praha očima Samotářů – procházka Prahou po stopách kultovního filmu

Totální kultovkou je bezpochyby snímek Davida Ondříčka Samotáři. Skočte do kecek a vydejte se po stopách Jitky Schneiderové, Ivana Trojana či nezapomenutelně „zhuleného“ Jirky Macháčka. Pro navození atfosféry připomínáme jeho slavný výrok: „Koukám na ty baráky, ty jo. Jsou super baráky, ne? Co je to za město, ty jo? To je Dubrovník?“ Užijte si vycházku Prahou očima Samotářů!

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

Ulice Na Hrázi, Náměstí Bohumila Hrabala, stará synagoga, divadlo anebo Automat Svět: tam všude narazíte na stopy Bohumila Hrabala (1914–1997), spisovatele s osobitým a nezaměnitelným vypravěčským stylem. Jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků a už za svého života byl vedle Milana Kundery a Jaroslava Haška světově nejznámějším českým prozaikem. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na procházku Hrabalovskou Prahou.

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

Když před časem pořadatelé prestižní literární ceny Magnesia Litera vyhlásili soutěž o Knihu století, u odborné poroty zvítězil román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, ale veřejnost hlasovala pro Jirotkova Saturnina. Není divu, román je oblíbený napříč generacemi a pár úryvků z knížky nebo hlášek z filmu zná téměř každý.

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Žižkov je snad nejlegendárnější pražskou čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti jeho převážně dělnické obyvatelstvo, veselý život místních hospůdek a kabaretů i kopcovitý terén pod Vítkovem společně vytvořily neodolatelnou auru, které propadl kdekterý aspirující umělec. Vycházka vás nejprve přivede do čtvrti Královské Vinohrady. Nesou své jméno po skutečných vinicích, jež se ve středověku rozkládaly na zdejších svazích. Dnes vinice vystřídaly nádherně zdobené domy, které doplňuje strohá moderna překvapivých tvarů i barev. Klikatá cesta žižkovskými ulicemi vás zavede i do blízkosti televizního vysílače.

Poznejte pověstné pražské baroko

Poznejte pověstné pražské baroko

Pražské baroko je skutečný pojem. Objevíte je téměř všude, nechalo svůj otisk na fasádách kostelů, paláců i měšťanských domů na Malé Straně a na Starém Městě. Barokní architekti vtiskli městu nad Vltavou neopakovatelný styl a jedinečnou krásu, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

S osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

S osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), německy píšící pražský spisovatel a autor románů Proces, Zámek a Nezvěstný, patří k nejvýznamnějším osobnostem světové literatury 20. století. Pojďte se projít po místech, která Kafku inspirovala k mnoha povídkám i románům, spletí uliček historického centra i pitoreskních zákoutí, kde tento spisovatel žil a psal.

Kubistická procházka Prahou

Kubistická procházka Prahou

V pražské architektuře má unikátní zastoupení kubismus, umělecký sloh, který se především uplatnil v sochařství a malířství. Skvostem mezi pražskými kubistickými domy je Dům U Černé Matky Boží na nároží Celetné ulice a Ovocného trhu, dílo architekta Josefa Gočára z let 1911–1912.

Centrum Prahy kilometry za Prahou aneb výlet do Průhonic

Centrum Prahy kilometry za Prahou aneb výlet do Průhonic

Rok 2010 přinesl Průhonicím velkou poctu: Centrum světového dědictví UNESCO se po letech zmatků konečně usneslo, že zámek s parkem zapíše na prestižní seznam. Trochu překvapivě jej však zařadili k historickému centru Prahy.

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších míst, stačí si jen vybrat.

Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!

Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!

Ve středních Čechách je možné v těchto dnech navštívit několik hradů a zámků. Nalákají vás k návštěvě hrady Karlštejn, Český Šternberk či zámek Loučeň. Mníšek pod Brdy nebo Radim? Památky mívají otevřeno většinou o víkendech, některé jsou přístupné také v pátek.

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Letošní zima rozhodně není na mráz i sníh skoupá. To však není důvod k tomu, zůstávat celé dny doma. Pojďte se vypravit do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou. Navíc se v zimním počasí nepotkáte s tolika turisty jako v létě. A pokud vás procházka zmůže a budete se cítit prokřehle, určitě nepohrdnete příjemným posezením v teple kavárny, či čajovny.

Neobjevená místa: s poutníky a oslíkem na Makovou horu

Neobjevená místa: s poutníky a oslíkem na Makovou horu

Poutní areál na Makové hoře, Šemanovický důl na Kokořínsku anebo kamenný železniční viadukt u Žampachu: to je jen výběr z řady krásných a přitom neobjevených míst ve středních Čechách. Na výlet k nim se můžete vydat kdykoliv – třeba právě teď, na podzim. Maková hora na vás bude tiše čekat obklopena barevnými listy a vůní podzimu.

Sedm výletů s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Sedm výletů s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".

Připomeňte si 100 let Velké Prahy pěknou procházkou

Připomeňte si 100 let Velké Prahy pěknou procházkou

V lednu 2022 slaví hlavní město Praha stoleté výročí vytvoření tzv. Velké Prahy. Roku 1922 se k pražským čtvrtím Hradčany, Malá Strana Staré Město, Nové Město, Josefov, Vyšehrad a Holešovice-Bubny připojilo dalších 37 obcí širšího centra, mezi nimi třeba Dejvice, Karlín, Smíchov, Královské Vinohrady, Nusle nebo Žižkov. Udělejte si procházku k nejvýznamnějším místům Velké Prahy či k mnohdy ztraceným historickým jádrům původních pražských osad a obcí! Tipy, kam vyrazit vám přináší Kudy z nudy.

Poznejte pražské letiště zblízka během speciálních exkurzí

Poznejte pražské letiště zblízka během speciálních exkurzí

Letiště Václava Havla Praha zve své příznivce a zájemce o prohlídky jak interiérů, tak exteriérů letiště. Individuální prohlídky se konají vždy o víkendech, skupiny se mohou objednat na prohlídky i přes týden. Průvodce vás na exkurzi seznámí se současným provozem, novými i tradičními leteckými společnostmi a s různými typy letadel.

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov se nachází na jihovýchodě Prahy. Byl zřízen roku 1968 a předmětem ochrany jsou především nivy podél meandrujícího Botiče a Pitkovického potoka včetně Milíčovského lesa s rybníky. Spolu s PP Říčanka je nejstarším pražským přírodním parkem.

Další aktuality

Zámek Konopiště chystá speciální prohlídku na počest vévodkyně Žofie

Na výročí narozenin vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové je připravena mimořádná prohlídka západního křídla zámku Konopiště, kde se nalézaly její soukromé pokoje. Tato část zámku není jindy přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este k české hraběnce. Prohlídka proběhne 1. března 2024 od 18:00 hodin a je na ni nutná předchozí rezervace.
Středočeský kraj | Památky

U Jankova na Benešovsku se bude bojovat – bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války

V sobotu 2. března 2024 si na Benešovsku připomenou 379. výročí bitvy u Jankova, nejkrvavější střetnutí třicetileté války, kdy proti sobě 6. března 1645 stály švédská s císařskou armádou. Bitva skončila porážkou císařských, na 4000 mužů v boji zemřelo a stejný počet byl zajat.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Dobříš otevře na Velikonoce novou multimediální expozici

Impozantní budova zámku Dobříš je nepřehlédnutelnou dominantou a láká k návštěvě všechny milovníky historie. Interiéry krásného zámku v držení rodu Colloredo-Mannsfeld nebyly čtyři roky přístupné, od letošních Velikonoc však opět přivítají všechny milovníky historie. Vstříc nové turistické sezoně vykročí zámek Dobříš před velikonočními svátky, na Velký pátek 29. března 2024. Moderním způsobem zájemce seznámí s různými historickými obdobími a ruku v ruce s tím s historií rodu Colloredo-Mannsfeld.
Středočeský kraj | Památky

Zoopark Zájezd láká na výhodné vstupné

Zoopark Zájezd mezi obcemi Buštěhrad a Libochovičky láká až do konce února na výhodné vstupné 1+1 zdarma. Při koupi vstupenky pro dospělé dostanete dětskou vstupenku zdarma. Akce platí ve všední dny, což se může skvěle hodin o jarních prázdninách.
Středočeský kraj | Příroda

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.
Středočeský kraj | Zážitky

Objevte zimní Křivoklát: jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů je otevřen i v únoru

Již patnáctým rokem se na hradu Křivoklát konají prohlídky v zimních měsících. Po celý únor a březen je hrad Křivoklát otevřený během víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky