Úvod > Aktuality > Febiofest slaví 25 let a nabídne samé lahůdky

Febiofest slaví 25 let a nabídne samé lahůdky

Vydáno 12. března 2018 Zážitky
Chcete vidět oceněné snímky z festivalů v Berlíně, Cannes, Benátkách, Torontu či San Sebastianu a na vlastní kůži zažít lesk červeného koberce? Pak se vydejte na již 25. Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, který se uskuteční od 15. do 24. března 2018 v pražském multikině CineStar na Andělu. Letošní Febiofest se ponese v duchu oslav a velmi nabitého programu. Představí více než 160 celovečerních filmů v patnácti sekcích. V rámci regionálních ozvěn pak uvidíte filmy uváděné v naprosté většině v české premiéře. U příležitosti výročí se můžete těšit na speciální sekci s názvem Best of, v rámci které bude uvedeno deset divácky nejoblíbenějších snímků Febiofestu.
FebiofestMezinárodní filmový festival Febiofest bude slavnostně zahájen 15. března 2018 v pražském Obecním domě a bude probíhat do
23. března
2018. Filmy se budou promítat již tradičně v multikině CineStar Praha - Anděl, část programu bude opět možné zhlédnout v multikině CineStar na Černém Mostě a po celou dobu festivalu budou probíhat projekce také v kině NFA - Ponrepo v centru Prahy. Letos se Febiofest ještě více rozrůstá do regionů, a tak se od 26. března do 21. dubna vydá do dalších 16 měst po celé České republice. Představí více než 160 celovečerních filmů v rámci patnácti sekcí na více než 450 projekcích.

Marta KubišováMezi čtyři hlavní sekce festivalu se řadí Central Park, ve kterém se potkávají distribuční předpremiéry, premiéry českých snímků a divácké filmy s filmovými hvězdami pro všechny. Na druhé straně jej vyvažuje sekce Panorama, jež mapuje trendy a oceňované snímky z významných světových filmových festivalů. Vlajkovou lodí programu je soutěžní sekce s názvem Nová Evropa, ve které se nachází deset silných autorských filmů začínajících filmařů. Čestnou předsedkyní poroty sekce Nová Evropa se pro letošní rok stane zpěvačka Marta Kubišová, která spolu s 33 filmovými fanoušky vybere z deseti soutěžních filmů z celé Evropy ten nejlepší.

Febio fest Paříž počkáProtipólem Nové Evropy je sekce Masters, která nabízí zavedené režiséry zvučných jmen a jejich poslední filmy. Letos se představí tvůrci z Francie, Německa, USA a Iránu. Mezi 12 filmy nechybí například mysteriózní drama Romana Polanského Podle pravdivé události či poslední film iránského režiséra Abbase Kiarostamiho 24 obrazů. Představí se také nejnovější snímek amerického režiséra Terrence Malicka Song to Song s Ryanem Goslingem, Rooney Marou a Michaelem Fassbenderem. Novinky doplní speciální projekce dvou u nás téměř neznámých, nově restaurovaných filmů příslušníků Francouzské nové vlny – televizní film Vzestup a pád malé filmové společnosti Jeana-Luca Godarda a Out 1: Noli me tangere - dvanáctihodinový opus Jacquese Rivetta.

Febio fest TlumočníkZůstávají i sekce, které reprezentují filmy z jednotlivých regionů, například asijská, balkánská či skandinávská oblast, ale také filmy nezávislých autorů z USA. V sekci Queer Now se budou promítat opět díla dotýkající se témat identity a orientace. A Noční cirkus je sekcí pro fanoušky akčních a hororových filmů.

Vstupenka na filmy stojí 99 korun, v rámci divácké akreditace (kterou lze provést na webu Febiofestu) získáte vstupenku do kina ještě výhodněji. Akreditace mohou být třídenní, pětidenní či devítidenní (tedy na dobu trvání celého festivalu). Zakoupením lístku za 139 Kč na projekce označené jako „Projekce charitativního partnerství“ podpoříte částkou 40 korun Nadační fond Kapka naděje, který pomáhá nemocným dětem.
 

Best of Febiofest

Jednou ze speciálních sekcí letošního ročníku je výroční Best of, jež představí deset nejoblíbenějších filmů uvedených na festivalu od jeho založení v roce 1993. Můžete se těšit například na tituly Lola běží o život režiséra Toma Tykwera (uveden v roce 1998), Mulholland Drive Davida Lynche (uveden v roce 2001) či Pianista Romana Polanského (uveden v roce 2003).
 

Film a super večeře, to je Culinary Cinema

Culinary CinemaJiž počtvrté nabídne Febiofest spojení filmového zážitku s kulinářským v rámci sekce Culinary Cinema. Filmové projekce spojené s vybranými večeřemi (16., 17. a 18. 3. 2018) pod záštitou exkluzivních šéfkuchařů Marka Fichtnera a Marka Raditsche nabídnou roadmovie po francouzském venkově Paříž počká režisérky Eleanor Coppoly, akční asijskou Bitvu kuchařů Yip Wai Mana a zákulisí nejslavnějších restaurací ve snímku Michelinské hvězdy: příběhy z kuchyně dokumentaristy Rasmuse Dinesena. Po každé projekci bude hostům následně servírována tematická večeře v restauraci hotelu Vienna House Andel´s Prague. Sekci Culinary Cinema doplní dokumentární snímek Wasted! zaměřený na téma plýtvání potravinami. Cena vstupenky za osobu je 1 690 Kč, v nabídce zbývají poslední volná místa.
 

Febiofest v regionálních ozvěnách

FebiofestPo ukončení programu v Praze putují vybrané snímky do dalších měst v rámci regionálních ozvěn, a Febiofest tak nabízí možnost vidět kvalitní filmy i divákům mimo hlavní město.

České Regionální ozvěny Febiofestu proběhnou v těchto městech: České Budějovice 26. - 28. 3., Hradec Králové 27. - 29. 3., Chomutov 29. - 30. 3., Děčín 3. - 5. 4., Jihlava 4. - 6. 4., Pardubice 5. - 8. 4., Kladno 6. - 8. 4., Vsetín 9. - 11. 4., Mikulov 10. - 12. 4., Liberec 11. - 13. 4., Beroun 12. - 14. 4., Ostrava 16. - 18. 4., Brno 17. - 19. 4., Zlín 18. - 20. 4., Olomouc 19. - 21. 4. 2018.
Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest 2019

Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest 2019

26. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha, který přináší v širokém záběru to nejlepší a nejnovější z celého světa, kvalitní projekce a slavné hosty. Přitahuje každý rok početnější publikum všech věkových kategorií a vzbuzuje zájem domácí kritiky a tisku, stejně jako místních distributorů.