Úvod > Aktuality > Nejkrásnější výhled na celou Šumavu nabízí rozhledna nad Prášilským jezerem
Příroda

Nejkrásnější výhled na celou Šumavu nabízí rozhledna nad Prášilským jezerem

  • Vydáno1. května 2014
Věž Poledník bude mimořádně otevřena od 1.5 do 4.5. a následně opět v dalším týdnu od 8.5 do 11.5. Na konci 60. let 20. století vznikl na Poledníku areál, který sloužil armádě jako základna protivzdušné obrany a odposlechová stanice. Až do roku 1989 patřil Poledník do přísně střežené pohraniční zóny Šumavy. Poledník leží v nadmořské výšce 1315 m, výška věže je 37 metrů, na rozhlednu vede 227 schodů!

Ostatní dny v květnu bude věž Poledník otevřena v následují dny: út, stř, čt, so, ne, vždy v čase 10:00 – 16:00 hodin.

Vyhlídková věž s ochozem se nachází zhruba ve výši devátého patra a nabízí tak nádherný výhled na blízké i vzdálené okolí v plných 360°.

Jako na dlani jsou vidět nejvyšší šumavské vrcholy například Velký Javor (1456 m n. m. ), Malý a Velký Roklan (1453 a 1389 m n. m.) nebo Boubín (1362 m n. m.), často bývají vidět i Alpy

Vzhledem k extrémním klimatickým podmínkám (mnohdy i v červenci klesají teploty pod 0° C a sníh leží v okolí věže i v červnu), je věž běžně přístupná pouze v době letní sezóny, tedy od června do září.

Miniaturu stavby rozhledny můžete vidět v Mariánských Lázních v parku Boheminium, kde najdete také další miniatury významných českých staveb.

Zážitková trasa na Poledníku

Zážitková trasa na Poledníku

Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela novou zážitkovou trasu polomem horské smrčiny. Trasa v těsné blízkosti rozhledny Poledník v délce necelého kilometru umožní návštěvníkům sledovat přirozenou obnovu horské smrčiny po orkánu Kyrill, který se přehnal územím v roce 2007.

Prášilské jezero

Prášilské jezero

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Další aktuality

Na Šumavu za přírodou a dobrodružstvím

Šumava je pro každého velmi atraktivní region, zejména pro svou rozmanitost a krásu. Každý návštěvník zde může nalézt vše, co hledá – odpočinek, relaxaci a poznání, sport, pohyb a zábavu, ale i kulturní a společenské zážitky. Horské pásmo podél jihozápadních hranic České republiky představuje největší přírodní park střední Evropy. Kromě tradiční krásné přírody nabízí letos národní park i originální hračky nebo šperky z paroží.
Příroda

Výstava Veselí kostlivci v Prachaticích přibližuje tradiční svátky Mexika od dušiček do masopustu

V Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích probíhá výstava Veselí kostlivci, která přibližuje tradiční svátky Mexika od dušiček do masopustu. Můžete tak nahlédnout do atmosféry obřadních slavností a tanců v maskách v Mexiku.
Kultura