!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nejhlubší zatopenou propastí světa je Hranická propast: nový výzkum naznačuje hloubku kolem kilometru
Nejhlubší zatopenou propastí světa je Hranická propast: nový výzkum naznačuje hloubku kolem kilometr
"> "> ">
Příroda

Nejhlubší zatopenou propastí světa je Hranická propast: nový výzkum naznačuje hloubku kolem kilometru

  • Vydáno27. září 2021
Světovým primátem se může chlubit "bezedná" Hranická propast, kde čeští a polští speleologové naměřili zatím hloubku 404 metrů. I když je již světový rekord bez pochyby potvrzen, potápěči a průzkumníci stále nenašli dno, takže bude určitě ještě mnohem hlubší. Nově tým českých vědců z Akademie věd přišel s výzkumem, který na základě geofyzikálních testů ukázal, že tento unikátní jeskynní systém má ve skutečnosti hloubku kolem jednoho kilometru.
Hranická propastHranická propast na Přerovsku je nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Potvrdil v výzkum česko-polské expedice, která spustila v roce 2016 sondu pomocí robota až do hloubky 404 metrů. Rekord dříve držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů.

Aktuálně se připravuje ponor speciálního podvodního robota. Jeho cílem je probádal prostory nejhlubší známé zatopené jeskyně na světě. Jeskyňáři předpokládají, že překonají dosud zaznamenanou rekordní . 

Měření hloubky v hranické propasti je velmi komplikované, vzhledem k členitosti jeskynního komplexu a také kvůli napadaným stromům a dalším předmětům, které se v propasti za dlouhá desetiletí nashromáždily. Všechny tyto překážky totiž brání hladkému ponoření sondy do maximální hloubky. I to je důvod, proč zatím nebylo dna jeskyně dosaženo. Během výzkumu přišel na řadu také robot, který sestupoval sám po vodících kabelech, které držely nainstalované kladky. Tak robot sestoupil do hloubky 370 metrů, odkud pokračoval podél stěny jeskyně do maximální dosažené hloubky 404 metrů. Tam musel být průzkum ukončen z důvodu dosažení konce vodícího kabelu robota.
 
Hranická propastDo hranické propasti byli ve středověku svrháváni lidé a na jejím dně nacházeli smrt. První písemný záznam, který byl o hranické propasti nalezen, je datován do roku 1580 a píše se v něm: "Na vrchu jest veliká jáma, od vrchu až dolů procházející jako propast aneb radše peklo nějaké, do kteréhožto před časy lidé na smrt odsouzení metáni bývali. V té propasti na dně jest louže nebo voda stojatá, do níž jakž zvěř neb jiná hovada vpadnou, hned se potopí a zahynou."
 
Propast se nachází v Hranickém krasu na pravém břehu Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka, nedaleko Zbrašovských aragonitových jeskyní. Hloubka suché části propasti je 69,5 metru.
Zbrašovské aragonitové jeskyně – středoevropský unikát

Zbrašovské aragonitové jeskyně – středoevropský unikát

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 404 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.

Národní přírodní rezervace Hůrka v oblasti Hranického krasu

Národní přírodní rezervace Hůrka v oblasti Hranického krasu

Součástí tzv. Hranického krasu je národní přírodní rezervace Hůrka s rozlohou 37,45 ha. Jedná se o největší hranické zvláště chráněné území, které leží na pravé straně řeky Bečvy na posledních výběžcích Moravskoslezských Beskyd.

Další aktuality

29.11.
2021
Zámek Jánský Vrch ožije adventem

Zámek Jánský Vrch ožije adventem

Střední Morava a Jeseníky | Památky
21.11.
2021
Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
13.11.
2021
Expozice v tropickém skleníku v Olomouci můžete navštívit i v listopadu

Expozice v tropickém skleníku v Olomouci můžete navštívit i v listopadu

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
9.11.
2021
Zdařilá rekonstrukce: hrad Helfštýn získal Cenu za architekturu 2021

Zdařilá rekonstrukce: hrad Helfštýn získal Cenu za architekturu 2021

Střední Morava a Jeseníky | Památky