Úvod > Aktuality > Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu – bruslí se na Lipně, ve Frymburku a u Horní Plané
Zimní sporty

Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu – bruslí se na Lipně, ve Frymburku a u Horní Plané

  • Vydáno30. ledna 2019
Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu, i když zatím ne po celé své délce. Díky mrazivým teplotám v posledních dnech si však můžete zabruslit na okruzích v Lipně nad Vltavou, ve Frymburku i u Horní Plané. Nástupní místo na ledovou magistrálu v Lipně nad Vltavou je u Loděnice Lipno nebo v přístavu Marina Lipno u Obrryby. Ve Frymburku jej najdete na konci náměstí pod kostelem – přístaviště přívozu. Nástupní místo v Horní Plané se nachází na pláži pod hotelem.
Ledová magistrála LipnoObrovská plocha Lipenské nádrže poskytuje v zimních měsících ideální podmínky pro bruslení na zamrzlé hladině. Aktuálně má led 16 – 18 cm. Led je místy více či méně hrbolatý, ale bruslit se dá, což je to nejdůležitější. Mrznout má i v dalších dnech, a proto se správci ledové dráhy budou snažit led vyhladit kartáčování, broušením či poléváním vodou.

Dnes (30. ledna 2019) se milovníkům ledního bruslení otevřel ovál ve Frymburku, který měří 2 km. K dispozici je zde i hřiště na ledu. Nástupní místo ledové magistrály ve Frymburku najdete na konci náměstí pod kostelem – přístaviště přívozu. Na místě se nacházejí stánky s nápoji a občerstvením. Je zde možnost úschovy bot. Váš automobil zaparkujte v horní části náměstí (200 metrů k nástupišti), případně u autobusového nádraží (400 metrů k nástupišti) a zbytek trasy dojděte pěšky! Určitě se nesnažte zajíždět automobilem ke kostelu. Parkoviště u kostela má kapacitu pouze 20 automobilů a bývá zpravidla přeplněné.

Bruslení LipnoOvál na Lipně je otevřen již od minulého víkendu. Jedná se o trasu dlouhou 4 km. Nástupní místo ledové magistrály Lipno najdete přímo na obecní pláži pod Aquaworldem Lipno u přístaviště Marina Lipno. Na místě se nacházejí stánky s nápoji a občerstvením. Váš automobil zaparkujte na parkovišti před Aquaworldem (150 metrů k nástupišti), nebo na Promenádě Lipno (200 metrů k nástupišti). Pokud je parkoviště plné, můžete využít parkovací plochy Skiareálu Lipno u lanovky (400 metrů k nástupišti).

Otevřeny jsou také dva ovály v Horní Plané. Jedná se o trasy dlouhé 1500 a 700 m. Nástupní místo na bruslařskou dráhu v Horní Plané se nachází na pláži pod hotelem Na Pláži. Na nástupním místě jsou lavičky na přezutí. V případě, že je zamrznuto alespoň na 18 cm a může na led vjet technika. Aktuálně je upravena trasa z Horní Plané směr Hory, k srdci Vltavy a zpět. Délka této dráhy je 3 km.
 

Kde to zatím není bezpečné

Lipno brusleníV případě příznivých podmínek se protahuje i trasa z Horní Plané směrem na Jenišov, Hůrku a do Černé v Pošumaví k hotelu Racek, celkem 8 km. Letos však zatím tato dráha není v provozu.

A bezpečné nejsou ani další oblíbené trasy, jako je ledová cesta z Přední Výtoně do Frymburku, trasa Lipno nad Vltavou – Frymburk, a také Lipno nad Vltavou – Přední Výtoň.
 

Skvělé podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování

Ski areál LipnoKromě výborných podmínek pro bruslení jsou i výborné podmínky pro lyžování. Ve Skiareálu Lipno panuje krásné počasí. Na sjezdovkách je až 110 cm sněhu a v provozu jsou všechny sjezdovky v délce 12,1 km, skicrossová trať i snowpark. Každý den probíhá také večerní lyžování (18 – 21 hod.). Podmínky pro lyžování jsou ideální, lyžařům přeje krásné slunečné počasí s jasnou oblohou. Sjezdovky jsou skvěle upravené. Skiareál Hochficht má otevřeno 21 km sjezdovek, Sternstein 5,1 km a Skipark Frymburk obě sjezdovky a dětský park s lyžařskou školou.

Běžky LipnoK lyžování na Lipně patří vedle sjezdování také běh na lyžích. V běžeckém areálu Lipno nad Vltavou – Frymburk okolo Alpské vyhlídky, na loukách okolo Frymburku nebo na zamrzlé hladině Lipna je v zimní sezóně strojově upravováno celkem 40 km běžeckých stop pro klasický styl a bruslení. Díky rozmanitému terénu si na Lipně vyberou rekreační i fyzicky zdatnější běžkaři. Na Frymburských loukách za fotbalovým hřištěm je upraveno 15 km stop pro klasický styl i bruslení. Stav stop je velmi dobrý, ale na některých místech může být stopa zavátá sněhem. Běžecké tratě byly také upraveny okolo Alpské vyhlídky, Horní Plané, Nové Pece, okolo Stožce i na Schönebenu.
Skiareál Lipno

Skiareál Lipno

Skiareál Lipno je moderní lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce více jak 13 km, bobovací kopec nebo výukové hřiště. Pohodlnou přepravu zajišťují čtyřsedačkové lanovky.

Nordické bruslení na Lipně u penzion U Lipna

Nordické bruslení na Lipně u penzion U Lipna

Nordické bruslení – tento sport původem ze severských zemí se v současné době stává v Čechách novým fenoménem. Vyzkoušejte jej i vy na nejdelší udržované bruslařské dráze v ČR, která se nachází co by bruslí dohodil od Penzionu U Lipna, kde vám nordické brusle zapůjčí.

Bruslařská dráha v Horní Plané

Bruslařská dráha v Horní Plané

Bruslaři mají v Horní Plané pré. Bruslařská dráha na ploše jezera je dlouhá 4 kilometry a vede od převozu k Srdci Vltavy (směr Nová Pec).

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně

Park Frymburk je areálem s klidnou atmosférou, jehož služby uvítají především rodiny s dětmi. Hlavním tahákem je zde dětské hřiště s pohyblivými koberci nebo bobovací kopec.

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení

Pokud rádi bruslíte, využijte krásných 12 km bruslařské dráhy na zamrzlé lipenské přehradě. Bruslení na Lipně je českým unikátem, který láká o slunečných víkendech až pět tisíc lidí denně. Za příznivých pozmínek bývá dráha prodloužena až na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku!

Další aktuality

Přivítejte jaro na Stezce korunami stromů

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i krásné slunečné počasí. Pokud si chcete udělat pěkný jarní výlet, je jedním z tipů kam vyrazit lipenská Stezka korunami stromů. Ta zůstává návštěvníkům otevřená, a to každý den od 10 do 17 hodin.
Jihočeský kraj | Příroda

Vyšebrodský cisterciácký klášter si můžete prohlédnout i mimo sezónu

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen roku 1259 Vokem z Rožmberka. Stavba kláštera trvala zhruba sto let. Za dobu své existence se statečně vyhýbal všem katastrofám, nikdy nebyl dobyt a nezasáhla ho ani třicetiletá válka či josefínské reformy. Zrušen byl teprve v roce 1941 nacisty a poté roku 1950 komunisty. Na lepší časy se znovu začalo blýskat v roce 1990, kdy byl klášter znovu obnoven. V období mimo hlavní návštěvní sezónu jsou prohlídky možné na základě domluvené rezervace předem.
Jihočeský kraj | Památky

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky