Úvod > Aktuality > Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu – bruslí se na Lipně, ve Frymburku a u Horní Plané
Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu - bruslí se na Lipně, ve Frymburku a u Horní Plané
"> "> ">
Zimní sporty

Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu – bruslí se na Lipně, ve Frymburku a u Horní Plané

  • Vydáno30. ledna 2019
Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu, i když zatím ne po celé své délce. Díky mrazivým teplotám v posledních dnech si však můžete zabruslit na okruzích v Lipně nad Vltavou, ve Frymburku i u Horní Plané. Nástupní místo na ledovou magistrálu v Lipně nad Vltavou je u Loděnice Lipno nebo v přístavu Marina Lipno u Obrryby. Ve Frymburku jej najdete na konci náměstí pod kostelem – přístaviště přívozu. Nástupní místo v Horní Plané se nachází na pláži pod hotelem.
Ledová magistrála LipnoObrovská plocha Lipenské nádrže poskytuje v zimních měsících ideální podmínky pro bruslení na zamrzlé hladině. Aktuálně má led 16 – 18 cm. Led je místy více či méně hrbolatý, ale bruslit se dá, což je to nejdůležitější. Mrznout má i v dalších dnech, a proto se správci ledové dráhy budou snažit led vyhladit kartáčování, broušením či poléváním vodou.

Dnes (30. ledna 2019) se milovníkům ledního bruslení otevřel ovál ve Frymburku, který měří 2 km. K dispozici je zde i hřiště na ledu. Nástupní místo ledové magistrály ve Frymburku najdete na konci náměstí pod kostelem – přístaviště přívozu. Na místě se nacházejí stánky s nápoji a občerstvením. Je zde možnost úschovy bot. Váš automobil zaparkujte v horní části náměstí (200 metrů k nástupišti), případně u autobusového nádraží (400 metrů k nástupišti) a zbytek trasy dojděte pěšky! Určitě se nesnažte zajíždět automobilem ke kostelu. Parkoviště u kostela má kapacitu pouze 20 automobilů a bývá zpravidla přeplněné.

Bruslení LipnoOvál na Lipně je otevřen již od minulého víkendu. Jedná se o trasu dlouhou 4 km. Nástupní místo ledové magistrály Lipno najdete přímo na obecní pláži pod Aquaworldem Lipno u přístaviště Marina Lipno. Na místě se nacházejí stánky s nápoji a občerstvením. Váš automobil zaparkujte na parkovišti před Aquaworldem (150 metrů k nástupišti), nebo na Promenádě Lipno (200 metrů k nástupišti). Pokud je parkoviště plné, můžete využít parkovací plochy Skiareálu Lipno u lanovky (400 metrů k nástupišti).

Otevřeny jsou také dva ovály v Horní Plané. Jedná se o trasy dlouhé 1500 a 700 m. Nástupní místo na bruslařskou dráhu v Horní Plané se nachází na pláži pod hotelem Na Pláži. Na nástupním místě jsou lavičky na přezutí. V případě, že je zamrznuto alespoň na 18 cm a může na led vjet technika. Aktuálně je upravena trasa z Horní Plané směr Hory, k srdci Vltavy a zpět. Délka této dráhy je 3 km.
 

Kde to zatím není bezpečné

Lipno brusleníV případě příznivých podmínek se protahuje i trasa z Horní Plané směrem na Jenišov, Hůrku a do Černé v Pošumaví k hotelu Racek, celkem 8 km. Letos však zatím tato dráha není v provozu.

A bezpečné nejsou ani další oblíbené trasy, jako je ledová cesta z Přední Výtoně do Frymburku, trasa Lipno nad Vltavou – Frymburk, a také Lipno nad Vltavou – Přední Výtoň.
 

Skvělé podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování

Ski areál LipnoKromě výborných podmínek pro bruslení jsou i výborné podmínky pro lyžování. Ve Skiareálu Lipno panuje krásné počasí. Na sjezdovkách je až 110 cm sněhu a v provozu jsou všechny sjezdovky v délce 12,1 km, skicrossová trať i snowpark. Každý den probíhá také večerní lyžování (18 – 21 hod.). Podmínky pro lyžování jsou ideální, lyžařům přeje krásné slunečné počasí s jasnou oblohou. Sjezdovky jsou skvěle upravené. Skiareál Hochficht má otevřeno 21 km sjezdovek, Sternstein 5,1 km a Skipark Frymburk obě sjezdovky a dětský park s lyžařskou školou.

Běžky LipnoK lyžování na Lipně patří vedle sjezdování také běh na lyžích. V běžeckém areálu Lipno nad Vltavou – Frymburk okolo Alpské vyhlídky, na loukách okolo Frymburku nebo na zamrzlé hladině Lipna je v zimní sezóně strojově upravováno celkem 40 km běžeckých stop pro klasický styl a bruslení. Díky rozmanitému terénu si na Lipně vyberou rekreační i fyzicky zdatnější běžkaři. Na Frymburských loukách za fotbalovým hřištěm je upraveno 15 km stop pro klasický styl i bruslení. Stav stop je velmi dobrý, ale na některých místech může být stopa zavátá sněhem. Běžecké tratě byly také upraveny okolo Alpské vyhlídky, Horní Plané, Nové Pece, okolo Stožce i na Schönebenu.
Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Nordické bruslení na Lipně u penzion U Lipna

Nordické bruslení na Lipně u penzion U Lipna

Nordické bruslení – tento sport původem ze severských zemí se v současné době stává v Čechách novým fenoménem. Vyzkoušejte jej i vy na nejdelší udržované bruslařské dráze v ČR, která se nachází co by bruslí dohodil od Penzionu U Lipna, kde vám nordické brusle zapůjčí.

Bruslařská dráha v Horní Plané

Bruslařská dráha v Horní Plané

Bruslaři mají v Horní Plané pré. Bruslařská dráha na ploše jezera je dlouhá 4 kilometry a vede od převozu k Srdci Vltavy (směr Nová Pec).

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně

Park Frymburk je areálem s klidnou atmosférou, jehož služby uvítají především rodiny s dětmi. Hlavním tahákem je zde dětské hřiště s pohyblivými koberci.

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení

Pokud rádi bruslíte, využijte krásných 12 km bruslařské dráhy na zamrzlé lipenské přehradě. Bruslení na Lipně je českým unikátem, který láká o slunečných víkendech až pět tisíc lidí denně. Za příznivých pozmínek bývá dráha prodloužena až na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku!