Úvod > Aktuality > Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu - bruslí se na Lipně, ve Frymburku a u Horní Plané

Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu - bruslí se na Lipně, ve Frymburku a u Horní Plané

Vydáno 30. ledna 2019 Zimní sporty
Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu, i když zatím ne po celé své délce. Díky mrazivým teplotám v posledních dnech si však můžete zabruslit na okruzích v Lipně nad Vltavou, ve Frymburku i u Horní Plané. Nástupní místo na ledovou magistrálu v Lipně nad Vltavou je u Loděnice Lipno nebo v přístavu Marina Lipno u Obrryby. Ve Frymburku jej najdete na konci náměstí pod kostelem – přístaviště přívozu. Nástupní místo v Horní Plané se nachází na pláži pod hotelem.
Ledová magistrála LipnoObrovská plocha Lipenské nádrže poskytuje v zimních měsících ideální podmínky pro bruslení na zamrzlé hladině. Aktuálně má led 16 - 18 cm. Led je místy více či méně hrbolatý, ale bruslit se dá, což je to nejdůležitější. Mrznout má i v dalších dnech, a proto se správci ledové dráhy budou snažit led vyhladit kartáčování, broušením či poléváním vodou.

Dnes (30. ledna 2019) se milovníkům ledního bruslení otevřel ovál ve Frymburku, který měří 2 km. K dispozici je zde i hřiště na ledu. Nástupní místo ledové magistrály ve Frymburku najdete na konci náměstí pod kostelem – přístaviště přívozu. Na místě se nacházejí stánky s nápoji a občerstvením. Je zde možnost úschovy bot. Váš automobil zaparkujte v horní části náměstí (200 metrů k nástupišti), případně u autobusového nádraží (400 metrů k nástupišti) a zbytek trasy dojděte pěšky! Určitě se nesnažte zajíždět automobilem ke kostelu. Parkoviště u kostela má kapacitu pouze 20 automobilů a bývá zpravidla přeplněné.

Bruslení LipnoOvál na Lipně je otevřen již od minulého víkendu. Jedná se o trasu dlouhou 4 km. Nástupní místo ledové magistrály Lipno najdete přímo na obecní pláži pod Aquaworldem Lipno u přístaviště Marina Lipno. Na místě se nacházejí stánky s nápoji a občerstvením. Váš automobil zaparkujte na parkovišti před Aquaworldem (150 metrů k nástupišti), nebo na Promenádě Lipno (200 metrů k nástupišti). Pokud je parkoviště plné, můžete využít parkovací plochy Skiareálu Lipno u lanovky (400 metrů k nástupišti).

Otevřeny jsou také dva ovály v Horní Plané. Jedná se o trasy dlouhé 1500 a 700 m. Nástupní místo na bruslařskou dráhu v Horní Plané se nachází na pláži pod hotelem Na Pláži. Na nástupním místě jsou lavičky na přezutí. V případě, že je zamrznuto alespoň na 18 cm a může na led vjet technika. Aktuálně je upravena trasa z Horní Plané směr Hory, k srdci Vltavy a zpět. Délka této dráhy je 3 km.
 

Kde to zatím není bezpečné

Lipno brusleníV případě příznivých podmínek se protahuje i trasa z Horní Plané směrem na Jenišov, Hůrku a do Černé v Pošumaví k hotelu Racek, celkem 8 km. Letos však zatím tato dráha není v provozu.

A bezpečné nejsou ani další oblíbené trasy, jako je ledová cesta z Přední Výtoně do Frymburku, trasa Lipno nad Vltavou – Frymburk, a také Lipno nad Vltavou – Přední Výtoň.
 

Skvělé podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování

Ski areál LipnoKromě výborných podmínek pro bruslení jsou i výborné podmínky pro lyžování. Ve Skiareálu Lipno panuje krásné počasí. Na sjezdovkách je až 110 cm sněhu a v provozu jsou všechny sjezdovky v délce 12,1 km, skicrossová trať i snowpark. Každý den probíhá také večerní lyžování (18 - 21 hod.). Podmínky pro lyžování jsou ideální, lyžařům přeje krásné slunečné počasí s jasnou oblohou. Sjezdovky jsou skvěle upravené. Skiareál Hochficht má otevřeno 21 km sjezdovek, Sternstein 5,1 km a Skipark Frymburk obě sjezdovky a dětský park s lyžařskou školou.

Běžky LipnoK lyžování na Lipně patří vedle sjezdování také běh na lyžích. V běžeckém areálu Lipno nad Vltavou – Frymburk okolo Alpské vyhlídky, na loukách okolo Frymburku nebo na zamrzlé hladině Lipna je v zimní sezóně strojově upravováno celkem 40 km běžeckých stop pro klasický styl a bruslení. Díky rozmanitému terénu si na Lipně vyberou rekreační i fyzicky zdatnější běžkaři. Na Frymburských loukách za fotbalovým hřištěm je upraveno 15 km stop pro klasický styl i bruslení. Stav stop je velmi dobrý, ale na některých místech může být stopa zavátá sněhem. Běžecké tratě byly také upraveny okolo Alpské vyhlídky, Horní Plané, Nové Pece, okolo Stožce i na Schönebenu.
Skiareál Lipno - nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno - nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Nordické bruslení na Lipně u penzion U Lipna

Nordické bruslení na Lipně u penzion U Lipna

Nordické bruslení – tento sport původem ze severských zemí se v současné době stává v Čechách novým fenoménem. Vyzkoušejte jej i vy na nejdelší udržované bruslařské dráze v ČR, která se nachází co by bruslí dohodil od Penzionu U Lipna, kde vám nordické brusle zapůjčí.

Bruslařská dráha v Horní Plané

Bruslařská dráha v Horní Plané

Bruslaři mají v Horní Plané pré. Bruslařská dráha na ploše jezera je dlouhá 4 kilometry a vede od převozu k Srdci Vltavy (směr Nová Pec).

Skipark Frymburk - rodinné lyžování na Lipně

Skipark Frymburk - rodinné lyžování na Lipně

Skipark Frymburk je areálem s klidnou atmosférou, jehož služby uvítají především rodiny s dětmi. Hlavním tahákem je zde dětské hřiště s pohyblivými koberci.

Bruslařská dráha na Lipně každoročně láká desetitisíce nadšených fandů

Bruslařská dráha na Lipně každoročně láká desetitisíce nadšených fandů

Pokud rádi bruslíte, využijte krásných 12 km bruslařské dráhy na zamrzlé lipenské přehradě. Bruslení na Lipně je českým unikátem, který láká o slunečných víkendech až pět tisíc lidí denně. Za příznivých pozmínek bývá dráha prodloužena až na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku!