Úvod > Aktuality > Nechte se zlákat na výlet do Nového Města nad Metují
Nechte se zlákat na výlet do Nového Města nad Metují
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Nechte se zlákat na výlet do Nového Města nad Metují

  • Vydáno3. června 2020
V Novém Městě nad Metují najdete jedno z nejkrásnějších renesančních náměstí, navíc dochované po všech čtyřech stranách. Socha Bedřicha Smetany připomíná jeho kořeny v rodině sládka a věž zámku zvaná Máselnice je zase vidět z daleka. Samotný zámek, patřící dnes rodu Bartoňů z Dobenína potěší milovníky díla architekta Dušana Jurkoviče. Právě jemu zadal rod Bartoňů prvorepublikovou úpravu interiérů. Za návštěvu určitě stojí i okolí Nového Města, zejména údolí řeky Metuje. Natáčel se tu mimo jiné film Pan Tau.
nové město nad metujíRenesanční zámekNovém Městě nad Metují je opět otevřen návštěvníkům už od 27. května 2020. Přijďte se podívat na vyhlášené interiéry ve stylu secese, kubismu a funkcionalismu či zahradu, na jejíchž úpravách se podílel architekt Dušan Jurkovič. V červnu je otevřeno od úterý do neděle od 9 do 16 hodin (polední přestávka: 12 – 12:30 hodin). V červenci a srpnu bude otevřeno denně, až do 17:00 hodin. Vstupné na komentovanou prohlídku je za 140 Kč.

nové město nad metují zámekNa výběr je několik tras: Zámecké interiéry vás seznámí s historií zámku, jejich majitelů a interiéry záímeckých místností, jenž byly upraveny v letech 1909 – 1912 Dušanem Jurkovičem. Ten se snažil zachovat co nejvíce historických atributů a současně zde zakomponovat nové, moderní prvky a technické zařízení (např. ústřední topení, vodovod, elektřina a telefon). Byly zde také zřízeny koupelny a instalovány dva výtahy: nákladní a osobní.

zámecká kuchyněJestliže se chcete vydat po netradiční zámecké trase, můžeme doporučit okruh "Od půdy po sklep", na které objevíte technické zajímavosti půdy, historické kuchyně i zdejšího sklepení. Nahlédnete také do zámecké kaple. V krásné zámecké prvorepublikové kuchyni, ve které se připravovalo menu pro samotného prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, pak můžete přivonět k surovinám, z nichž se před 100 lety vařilo a vaří dodnes. Dozvědět se navíc můžete o receptech, které v této době „frčely“.


Kam se ještě podívat? Do věže Máselnice a krásné zámecké zahrady

věž máselniceJednou z dominant novoměstského historického centra je věž Máselnice. Její název je odvozen od odstupňovaného obrysu věže, který připomíná tzv. máselnici – stojatou nádobu na stloukání másla. Dnešní vzhled získala při renovaci zámku pro rodinu Bartoňů v letech 1909 – 1912 dle návrhu arch. Dušana Jurkoviče – tehdy byl zmodernizován ochoz – dřevěná konstrukce podepření střechy ochozu nahrazena železobetonovou a střecha ochozu posunuta výš. Věž jemožné navštívit za 40 Kč.

Nové Město nad MetujíBylo by škoda minout zámeckou zahradu! Horní část zahrady, v těsné blízkosti budovy zámku, byla rozčleněna terasami s květinovými záhony a dřevěnými plůtky. Původně obranný příkop navrhnul Jurkovič překlenout dřevěným mostem ve stylu lidové architektury Valašska. Spodní parter zahrad byl Jurkovičem upraven na okrasnou zahradu ve stylu francouzských zahrad – tedy se stříhanými živými ploty a přísnou osovou souměrností. Ve středu této části zahrady našla své místo kašna s chrličem vody. Setkáte se v ní také se soškami kamenných trpaslíků, které představují alegorii lidských charakterů a vlastností (sošky jsou umístěny také v prostoru před zámkem). Sošky pocházejí z 1. třetiny 18. století z dílny slavného barokního sochaře M. B. Brauna. Místem jejich původního určení byl areál barokního velmože, hraběte F. A. Šporka v Kuksu. Pro výzdobu a obohacení zámeckého areálu je vybral také architekt Jurkovič. 

trpaslíkSousedící části francouzské zahrady byly architektem určeny jako užitkové – ovocná a zeleninová. Mimo architektonických úprav zde Jurkovič navrhnul vytápěný skleník a vodní systém, napájený z řeky Metuje, určený k zavlažování, k zásobování kašny a jiných vodních prvků. Veškeré úpravy se uskutečnily v letech 1910 – 1911. Zahrada je tak poslední založenou formální zámeckou zahradou svého druhu na našem území do konce 20. století. Vstup do zahrady je zdarma.


Co se chystá v Nové Městě během léta 2020

nové město nad metujíZdá se, že léto v Novém Městě nad Metují bude pestré. Od června do 31. srpna budou v Galerii Pod Žebrovkou vystaveny papírové modely v rámci výstavy "Lepidlo-nůžky-papír". V neděli 21. června se chystá neobvyklá sportovní událost – šplh do výšky 14 m. Hlavní závod ve kterém závodníci zdolávají výšku lana 14 m bez pomoci nohou začíná v 14:00.

Od 10. do 12. července si na své přijdou milovníci kaktusů. V arkádách zámku se totiž bude konat oblíbená výstava kaktusů a sukulentů. Prohlídka Architektem s Jurkovičem mají letos dva termíny, a to 18. července a 8. srpna 2020. Přihlaste se proto včas, zájem o ně bývá vždy veliký. Pomyslnou třešničkou v letním programu bude 29. srpna Zámecká noc.
Ubytování na zámku v Novém Městě nad Metují

Ubytování na zámku v Novém Městě nad Metují

Ve kterémkoli hotelu si můžete pronajmout pokoj nebo dva. V Novém Městě nad Metují však získáte klíče přímo od zámku. Staňte se tedy skutečnými zámeckými pány.

Piknik v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují

Piknik v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují

Rádi byste zažili nevšední zážitek s vaší láskou, přítelem nebo partou kamarádů? Nebo sháníte vhodný dárek pro své blízké? Máme pro vás tip! Využijte jedinečnou možnost strávit romantické a pohodové chvíle v zámecké zahradě s piknikovým košem plným čerstvých dobrot.

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Husovo náměstí v Novém Městě nad Metují s renesančními domy

Husovo náměstí v Novém Městě nad Metují s renesančními domy

Husovo náměstí se nachází ve středu města. Štítová průčelí s podloubím na náměstí byla napojena na pozdně gotická starší jádra navazující na zbytky opevnění. Nachází se zde také barokní mariánský sloup a historická studna.

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Městské muzeum Nové Město nad Metují

Městské muzeum Nové Město nad Metují

Pokud navštívíte překrásné Nové Město nad Metují, takzvanou "Bránu do Orlických hor", zavítejte také do městského muzea, kde na vás čeká například barokní lékárna nebo unikátní Měšťanský betlém.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Bartoňova útulna v Pekle – restaurace a ubytování ve stylové chatě

Bartoňova útulna v Pekle – restaurace a ubytování ve stylové chatě

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují.