Úvod > Aktuality > Nechte se pozvat na Skleněné Vánoce do vsetínského zámku
Nechte se pozvat na Skleněné Vánoce do vsetínského zámku
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Nechte se pozvat na Skleněné Vánoce do vsetínského zámku

  • Vydáno7. prosince 2019
Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. V rozpětí od designu po umění představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo. Výstava začíná v sobotu 7. prosince 20219 a potrvá do 19. ledna 2020.
vánoční kouleJeden z největších tuzemských výrobců foukaných vánočních ozdobvsetínské výrobní družstvo Irisa vystaví na výstavě Skleněné Vánoce převážně výběr ze svých kolekcí z posledních dvou let. Tradiční vánoční stromky tak ozdobí na zámku Vsetín Pastel Deco či Folk Art (2018) a Návrat k přírodě nebo Cukrárna (2019), a to spolu s dvěma klasickými kolekcemi. Dokumentární video natočené v autentických dílenských prostorách a prezentace s názorně rozfázovaným procesem ruční výroby, včetně ukázek použitých výzdobných technik, navíc umožní vhled do samotné výrobny, která letos slaví 65 let od svého založení (1954).

vánoční kouleHistorické i současné designové skleněné vánoční ozdoby představí soukromá sbírka pedagoga valašskomeziříčské sklářské školy a umělecky vyhraněného sklářského umělce MgA. Josefa Divína. Největší zastoupení v ní mají výrobky z období první republiky. Pro sběratele je sama sbírka také zdrojem tvůrčí inspirace, která se promítla do jeho uměleckých skleněných objektů.

Zaujetí pro vánoční skleněné ozdoby přenáší i na své studenty na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí. Před lety s nimi vytvářel perličkové vánoční ozdoby pro muzejní výstavu v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí (2014) a pro letošní vsetínskou výstavu žáci pod jeho vedením navrhovali vedle závěsných vánoční ozdob i dekorativní sklo zhotovené na huti a zdobené broušením nebo se věnovali obalovému designu (krabičky pro Irisu). Tvorbu žáků hodnotí vyučující pedagog pochvalnými slovy: „Vše vyniká pestrou škálou barev a technologií.“
Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně – exkurze do světa křehkosti

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně – exkurze do světa křehkosti

Objevte tajemství tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob na Valašsku. Jak vznikají, kolik se jich za den vyrobí, nebo kolika rukama projdou, než se dostanou na váš stromeček? To vše a více se dozvíte při exkurzi ve výrobním družstvu Irisa ve Vsetíně.

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

V renesančním zámku, jehož věž dodnes střeží prastarou cestu k beskydským horským průsmykům, sídlí Muzeum regionu Valašsko. Výstavy a expozice dokumentují život na Valašsku, historii města i zámku.