Úvod > Aktuality > Nechte se okouzlit atmosférou nejkrásnějších adventních trhů v Česku
Zážitky

Nechte se okouzlit atmosférou nejkrásnějších adventních trhů v Česku

  • Vydáno13. listopadu 2023
Čas adventu má dnes většina z nás spojený s rozzářenými ulicemi, slavnostní výzdobou a veselým shonem na vánočních trzích. Pokud si i letos chystáte užít onu magickou atmosféru adventních trhů, poradíme vám, kam se vypravit za nejlepším punčem, bohatým kulturním programem anebo Ježíškovou poštou.

Praha ve světové "TOP desítce"

Praha VánoceK nejmagičtějším místům, které můžete během adventu navštívit patří určitě Praha. Podle amerického týdeníku US News & World Report patří trhy v hlavním městě České republiky dokonce mezi deset nejlepších měst, která stojí za to v zimě navštívit. Americký server dokonce Prahu zařadil hned na první místo. Vánočních trhů nalezenete v Praze hned několik, tím nejznámějším je samozřejmě ten na Staroměstském náměstí, který zde zastihnete od 2. prosince 2023 do 6. ledna 2024. K největším gurmánským zážitkům zde patří hustá horká čokoláda, a to tak, že vám po pár minutách v chladném počasí ztuhne v kelímku, staročeský trdelník, ovoce máčené v čokoládě, pečený čaj a další laskominy. Prodejní domky jsou otevřeny každý den od 10 do 22 hodin.

Další trhy objevíte také na Václavském náměstí (od 2. prosince), náměstí Republiky (od 25. listopadu) nebo na náměstí Míru (od 20. listopadu), na pěší zóně Anděl (od 24. listopadu u stanice metra B "Anděl") nebo na Tylově náměstí (od 26. listopadu u stanice metra C "I.P.Pavlova").
 

Tajuplný a romantický Český Krumlov

Český Krumlov se v období adventu halí do nádherného Advent v Krumlověvánočního závoje a své návštěvníky vždy vtáhne do tajuplné atmosféry. Bohatý program, čerpající z tradičních českých lidových zvyků a obyčejů, doplňují různé koncerty a pohádky pro děti. Samozřejmě zde nechybí staročeské vánoční trhy s punčem, svařeným vínem a vánočním cukrovím, jež provoní denně celé město. Vypravit se sem můžete od 1. prosince 2023 až do 1. ledna 2024.

Během adventu dorazí do Českého Krumlova Ježíškův poštovní úřad a další adventní víkendy, zpestří Andělský průvod městem, společné zpívání koled nebo živý Betlém – biblický příběh ztvárněný písní a tancem, za bohatého hudebního doprovodu.

Vánoční trhy Český KrumlovNa každou nadcházející adventní neděli je připraven zajímavý program pro malé i velké. Na první adventní neděli (3.12.) se můžete těšit od 16:30 na hudebně poetické otevření adventu spojené s rozsvícením vánočního stromu; druhá adventní neděle (10.12.) bude ve znamení Ježíškovy pošty. Tradiční Poštovní úřad U Zlatého anděla přijímá dopisy dětí, které Bílá paní doručí Ježíškovi. Poštovní schránka pro dopisy dětí bude i mimo tento den k dispozici na náměstí Svornosti na zvoničce u vánočního stromu. Třetí neděle (17.12.) se bude líbit všem, kdo si rádi zazpívají. V 16:30 se totiž uskuteční společné zpívání u vánočního stromu a v Regionální muzeum v Českém Krumlově se bude rozdávat Betlémské světlo (již v sobotu od 14:00 do 18:00 hodin).

medvědí vánoceZavršením českokrumlovského předvánočního období bude den před Štědrým dnem oblíbený Živý betlém (letos čtvrtou adventní sobotu 23. 12.) – biblický obraz doprovázený zpěvem tradičních českých koled. Nejen pro rodiny s malými dětmi může začít Štědrý den tradičním setkáním na prvním zámeckém nádvoří při příležitosti Medvědích Vánoc. Děti a dospělí mohou přinást zdejším medvědům dárky (bábovky, koláčky, vánočky, jablka a jiné ovoce, zeleninu, vánoční cukroví a med). Všechny dárky  můžete přinést až dolů do zámeckého příkopu a položit je pod nazdobený stromeček. Vše se děje pod dohledem medvědáře, který dárky kontroluje a dbá na to, aby se k medvědům nedostalo nic, co by jim mohlo ublížit.
 

Šťastné a veselé Brněnské Vánoce

Brno vánoční trhyNejen brněnští obyvatelé si zamilovali tradiční Brněnské Vánoce. Sváteční atmosféra tu na vás dýchne téměř na každém kroku. Vánoční trhy na náměstí Svobody začnou již 24. listopadu 2023. Oblíbeným středobodem je Zimní bar s nabídkou punčů, moštových nápojů i zázvorových drinků. Rozmanitá bude i nabídka dalších stánků. Na trzích ochutnáte řadu specialit, výtečná gastronomie je jedním z lákadel Brněnských Vánoc. Celkem na náměstí Svobody najdete 61 stánků. Každodenní kulturní a hudební program rozehraje celé náměstí.

vánoční hvězdaZe „Svoboďáku” je to jen pár kroků na Dominikánské náměstí. Tohle náměstí je díky své klidné atmosféře jasnou volbou, pokud vyrazíte na Brněnské Vánoce s dětmi či vnoučaty. Dominantou je velký Halouzkův dřevěný betlém. Atmosféru doplní obří dřevěná hvězda a od čtvrtka do neděle komorní koncerty na malém pódiu. Nechybí samozřejmě ani gastronomie, jen vše je tady v komorním měřítku, takže stánků zde najdete 8.

V pátek 24. listopadu v 17 hodin se na náměstí Svobody slavnostně rozsvítí strom a Brněnské Vánoce budou zahájeny! Brno si pro vás připravilo několik trhů, z nichž ty největší se budou tradičně konat na náměstí Svobody, na Zelňáku, na Moravském náměstí (zde najdete kluziště a obří kolo) či na výstavišti. A další menší se budou konat v jednotlivých částech města. Centrum města bude navíc brázdit Vánoční šalina.
 

Vánoce s vůní punče v Olomouci

Vánoční punčTradiční Vánoční trhy najdete také v historickém centru města Olomouc. Návštěvníky Olomouce čeká již od 18. listopadu do 23. prosince hodnotný program s populárními skupinami všech žánrů, divadlem pro malé i velké, bruslení, adventní zvyky, dobové atrakce, vyřezávaný betlém, zpívání koled na náměstí, více než osm desítek stánků s kvalitním zbožím i vyhlášeným punčem.

Rozmanité druhy punčů, svařeného vína a dalších horkých nápojů ochutnáte na každých vánočních trzích, ale stěží tam napočítáte tolik druhů jako právě v Olomouci, kde se z punče a Norimberského vína stal nový vánoční fenomén. Kdo se vypraví na olomoucké Vánoční trhy a zejména do "punčového městečka" na Horním náměstí, může ochutnávat víno a punče s různým kořením, sladké i hořké, vylepšené rumem, griotkou nebo pomeranči. Vánoční trhy samozřejmě provází pestrý program. Vystupují populární skupiny všech žánrů, hraje se divadlo pro malé i velké, předvádí se adventní zvyky a dobové atrakce, nechybí ani vyřezávaný betlém a otevřené kluziště (letos v areálu městské tržnice).
 

Vánoční trhy v lázeňských Karlových Varech

Vánoční trhy Karlovy VaryAdventní čas v Karlových Varech bude zahájen 2. prosince, kdy se otevře tradiční jarmark s vánočním zbožím a regionálními specialitami včetně vánočního cukroví, medoviny, uzenin i ryb. Sváteční atmosférou bude protknuta celá lázeňská trasa od hotelu Thermal na Divadelní náměstí. Středobodem dění bude Mlýnská kolonáda, kam budou karlovarské vánoční trhy situovány. Vánoční strom a atrakce pro děti najdete u hotelu Thermal. Děti se mohou těšit na adventní dílny nebo dětský kolotoč, bohatý doprovodný program čeká také dospělé. Celá lokalita bude vyzdobena a svátečně nasvícena, dopravu mimo jiné zajistí vánoční autovláček.

VánoceVánoční trh Karlovy Vary potrvá od 2. do 26. prosince 2023 a jejich součástí budou také dětské tvořivé dílny a podium, na kterém se budou střídat regionální umělci s hvězdami české hudební scény. A nebudou chybět samozřejmě ani tradiční lázeňské oplatky, které vám prodejci rádi ohřejí.

K posílení té pravé vánoční nálady určitě neopomeňte navštívit Vánoční dům samém konci Karlových Varů, v městské části Doubí, kde se nevelký zámeček nad řekou Ohří stal branou do jiného světa. V něm vás bude provázet vůně purpury, třpytivé vánoční ozdoby, postavičky z betlémů, adventní věnce a známé tóny vánoční hudby.

Advent a Vánoce v Českém Krumlově 2023

1.12.
1.1.
Advent a Vánoce v Českém Krumlově 2023

Zazpívat si koledy pod širým nebem, bavit se v průvodu andělů, popíjet punč na nejkrásnějším náměstí… To vše zahaleno do sváteční atmosféry. Advent a Vánoce mají v Českém Krumlově svůj nezaměnitelný půvab.

Ostravské Vánoce 2023

25.11.
1.1.
Ostravské Vánoce 2023

Letošní Ostravské Vánoce vás budou bavit. Těšit se můžete na desítky bodů kulturního i doprovodného programu, vánoční kluziště, vyhlídkové kolo, trhy, divadla i koncerty.

Českobudějovický advent 2023

18.11.
6.1.
Českobudějovický advent 2023

Vánoční trhy s unikátním ledovým kluzištěm kolem Samsonovy kašny, bohatým programem a stovkou adventních stánků s pestrým sortimentem. Vyhlídkové kolo, věž s rozhlednou, vyřezávaný Betlém, nádherný vánoční strom a ta pravá vánoční atmosféra – to je Českobudějovický advent. Ochutnejte kouzlo Vánoc!

Vánoční trhy Karlovy Vary 2023

2.12.
26.12.
Vánoční trhy Karlovy Vary 2023

Vánoční trhy v Karlových Varech se uskuteční od 2. do 26. prosince 2023 v lázeňském centru města. Nabídnou adventní sortiment, například vánoční ozdoby, řemeslné výrobky, nebo občerstvení.

Brněnské Vánoce 2023

24.11.
23.12.
Brněnské Vánoce 2023

Poslední pátek před první adventní nedělí se tradičně rozsvěcuje vánoční strom na centrálním náměstí Svobody. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna.

Advent na Moravském náměstí v Brně

24.11.
23.12.
Advent na Moravském náměstí v Brně

Řemeslné výrobky, vánoční ozdoby, stará řemesla i obří vyhlídkové kolo, to je tradiční Advent na Moraváku. U sochy Jošta a v parku najdete také obří kolo a oblíbené kluziště.

Vánoční hvězda moravských bratří v Brně

24.11.
23.12.
Vánoční hvězda moravských bratří v Brně

Nechte se okouzlit velkou vyřezávanou vánoční hvězdou u kostela sv. Michala. Patří už k symbolům Brněnských Vánoc a letos spolu s Halouzkovým betlémem tvoří hlavní vánoční výzdobu Dominikánského náměstí.

Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a ve Staré radnici v Brně

24.11.
23.12.
Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a ve Staré radnici v Brně

Dynamické náměstí Svobody, klidné a pohodové Dominikánské náměstí, romantické a designové nádvoří Staré radnice... Vánoční trhy, které v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. Čekají na vás vánoční stromy, betlém, slavnostně nasvícené ulice, vánočně vyzdobené město…

Vánoční trhy na brněnském výstavišti 2023

8.12.
17.12.
Vánoční trhy na brněnském výstavišti 2023

Na brněnském výstavišti se konají tradiční Vánoční trhy, které jsou skutečným rájem pro nákup vánočních dárků. Návštěvníci si jistě vyberou ve vánočně vyzdobených pavilonech z pestré nabídky od téměř 300 prodejců z celé republiky i ze zahraničí.

Advent na Zelňáku – Vánoce na Zelném trhu v Brně

17.11.
23.12.
Advent na Zelňáku – Vánoce na Zelném trhu v Brně

Advent na Zelňáku, to jsou lidová řemesla, tradice a kouzlo starých Vánoc, kdy byla doba o něco pomalejší a bylo více času na osobní setkání.

Olomoucké Vánoce 2023

19.11.
23.12.
Olomoucké Vánoce 2023

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v Olomouci. Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru od 18. listopadu až do 23. prosince 2023. Opět se můžete užít dřevěné městečko s desítkami stánků s tradičním sortimentem a bohatou nabídkou punčů.

Ledové kluziště v Olomouci

19.11.
15.1.
Ledové kluziště v Olomouci

V areálu městské tržnice v sousedství vyhlídkového kola a stánků s vánočním sortimentem najdete letos oblíbené kluziště. Přijďte si i vy zadarmo zabruslit! Pokud brusle nevlastníte, rádi vám je půjčí přímo na místě. Kluziště je otevřeno opět po 4 letech!

Vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze

2.12.
3.12.
Vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze

Již devatenáctiletou tradici mají naše vánoční, hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7 v Holešovicích.

České vánoční trhy – Tylovo náměstí

26.11.
24.12.
České vánoční trhy – Tylovo náměstí

Zveme vás na vánoční trhy, které se konají v Praze 2 na Tylově náměstí u zastávek I. P. Pavlova. Čeká na vás nabídka vánočního zboží: jmelí, adventní věnce, svíčky, svícny, hračky, vánoční ozdoby a vazby, cukrovinky, adventní kalendáře, betlémy, výrobky uměleckých řemesel i vánoční občerstvení.

České vánoční trhy na náměstí Míru 2023

20.11.
24.12.
České vánoční trhy na náměstí Míru 2023

U kostela svaté Ludmily se vánoční trhy konají každý den od 10 do 19 hodin. Chybět nebude ani typické vánoční občerstvení, jako je vánoční punč, svařené víno, teplé palačinky, speciality na grilu a mnohé další.

Vánoční jarmark na Andělu 2023

24.11.
24.12.
Vánoční jarmark na Andělu 2023

Na Andělu naleznete kvalitní zboží, kterým uděláte radost svým blízkým či sami sobě. Můžete se těšit na prodej předmětů s vánoční tematikou a typické vánoční občerstvení.

Chebské vánoční trhy 2023

2.12.
24.12.
Chebské vánoční trhy 2023

Prožijte kouzlo českých Vánoc v Chebu, které každý rok hostí Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

2.12.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století. Trhy startují 2. prosince 2023 a končí 6. ledna 2024, tedy na Tři krále.

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24.12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Další aktuality

Ježíškova pošta: tipy, odkud poslat dopisy určené přímo Ježíškovi

K tradičním vánočním zvykům patří po generace psát dopis Ježíškovi. Aby psaní došlo tam, kam má, existuje k tomu nejen pro děti speciální instituce tzv. Ježíškova pošta. Dospěláci sem mohou zanést vánoční pohlednice určené k rozeslání známým a příbuzným, které na poště opatří speciálním vánočním razítkem. Kde Ježíškovu poštu najdete, vám poradí portál Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (02.12. – 03.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan, Vánoce na Hrádku, Valašský mikulášský jarmek. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

100 tipů na Mikuláše

Začátek prosince patří tradičně Mikuláši rozdávajícímu dárky, čertům, ze kterých jde strach, a andělům, které čertovské obchůzky milosrdně doplňují. Svátek Mikuláše připadá na 6. prosince, oslavy však probíhají už 5. prosince večer. Řada mikulášských akcí letos proběhne také o předcházejícím víkendu 2. a 3. prosince 2023. Užijte si čertovské bujaré veselí ve velkém, vydejte se s dětmi na čertovské jízdy vláčkem, výlet do zoo, do pekelného království anebo se za nebeskou trojici vypravte na výlet na hrady a zámky. Kam se vypravit vám poradí Kudy z nudy!
Zážitky

Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela nová štědrovečerní pohádka

Česká televize připravila na letošní Vánoce novou filmovou pohádku s názvem Klíč svatého Petra. V pohádkovém příběhu se objeví zámek Sychrov, ale i další různá místa po celém Česku. Kde všude se nová vánoční pohádka roku 2023 natáčela, vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Andělé, čerti a rozsvěcení vánočních stromů: advent začíná!

Chcete být u toho, až se na náměstí rozsvítí obří vánoční stromy a ulicemi budou procházet čerti a poletovat andělé? Kudy z nudy vás zve nejenom na vánoční trhy do velkých měst, ale také na akce méně známé, třeba pochod pravých čertů nebo andělské adventní neděle.
Zážitky

Města opět rozzáří vánoční stromy

Také milujete tu pravou vánoční atmosféru? Ke správným Vánocům patří mimo jiné samozřejmě i ozdobený a nasvícený stromeček, který se v průběhu prvního prosincového týdne rozzáří snad v každém městě. A kde a kdy to přesně bude? To se dozvíte v našich dnešních tipech!
Zážitky

Rohaté výlety a pekelná podívaná: kam se vypravit do pekla a za čerty?

Až vás někdo pošle k čertu, neváhejte ani vteřinu! Pomocníkem a pekelným průvodcem vám bude portál Kudy z nudy – ten nabízí spoustu báječných míst, kde se to čerty jen hemží. Ukážeme vám pohádková pekla, představíme nejlepší české filmy s čerty, zastavíme se v několika pekelných expozicích a také u Čertovy kaple, Čertovy stěny nebo na Čertově hrbatině. Držte si klobouky, pekelná výprava za čerty začíná!
Zážitky

Udělejte si výlet na místa, která znáte z lidových písní

Jestliže patříte k milovníkům lidovek, které si rádi zanotujete s kamarády při kytaře, harmonice anebo třeba ve sklípku u cimbálu, určitě znáte spoustu písniček, ve kterých se zpívá o určitém místě. Pojďme si dnes připomenout některá z nich – třeba vás budou inspirovat k zajímavému hudebnímu výletu za lidovou písní…
Zážitky