Úvod > Aktuality > Nechte se okouzlit adventní Plzní

Nechte se okouzlit adventní Plzní

Vydáno 6. prosince 2019 Zážitky
Pokud někdy Plzeň opravdu září, je to právě v době adventu. Při procházce vyzdobeným centrem města si připadáte trochu jako v pohádce. Ať už si potřebujete na chvilku odpočinout od předvánočního shonu nebo si chcete trochu té vánoční atmosféry užít ještě před Štědrým dnem, projděte se vánoční Plzní. Uvidíte, že vás odmění!

Plzeňské vánoční trhy

Vánoční trhy PlzeňPlzeňské vánoční trhy v posledních letech patří vůbec k nejhezčím v regionu. Na stáncích to voní svařeným vínem, punčem a čerstvě pečeným cukrovím. Nechybí dřevěný betlém, živá zvířátka ani kolotoč pro děti. V podvečer tu potkáte ponocného. Uprostřed trhů najdete zvonici. Říká se, že stačí zazvonit a i nejtajnější vánoční přání se dobrým lidem vyplní. Ověřené to nemáme, ale proč to nezkusit?

Vánoční trhy jsou otevřené každý den od 9 do 19 hodin až do 23. prosince. Možná tu nenakoupíte dárky pro celou rodinu, ale minimálně načerpáte nějakou inspiraci a prohřejete zkřehlé prsty šálkem svařáku.


Adventní prohlídky

Adventní prohlídky PlzeňK Vánocům samozřejmě patří pohádky, dárky a bramborový salát, v některých rodinách pak třeba i pouštění ořechových lodiček či lití olova. Máte ale představu, jak se slavil advent v dobách našich předků nebo jaké příběhy v sobě skrývají betlémy z plzeňských kostelů? Nechte se na adventních prohlídkách provést historií Vánoc. Průvodce v kostýmu vás seznámí nejen s historií slavení Vánoc, dozvíte se zajímavosti o plzeňských betlémech i pověrách spojených se štědrovečerní večeří a dalšími událostmi z období adventu. Prohlídku zakončíte příjemným posezením a povídáním u svařáku a cukroví ve Schované kavárně

Prohlídky jsou vhodné pro děti od 6 let, vstupenky můžete zakoupit v Turistickém informačním centru nebo prostřednictvím rezervačního portálu Plzeňská vstupenka.
 

Katedrála svatého Bartoloměje a další kostely

kostel Nanebevzetí Panny MarieGotický kostel Nanebevzetí Panny Marie je letos hlavním adventním a vánočním svatostánkem ve městě (katedrála sv. Bartoloměje je od 1. 6. 2018 do 30. 4. 2021 uzavřena z důvodu rekonstrukce interiéru). V době adventu se zde kromě bohoslužeb odehrává celá řada koncertů. Adventní neděle tu každý týden začínají ranní mší se zpěvem rorátů, od tří hodin se pak můžete zaposlouchat do varhanních improvizací při tradičních adventních půlhodinkách. Interiér katedrály má své kouzlo.

Zajímavý pohled na vánočně osvícenou Plzeň se vám naskytne z věže katedrály svatého Bartoloměje. Ta má otevřeno denně od 9 do 18 hodin, stačí jen překonat necelých 300 schodů. V pátek 6. prosince 2019 v 18:00 hodin se ve věži uskuteční večerní komentovaná prohlídka s návštěvou půdy.


Na radnici za vánočním pošťákem

Ježíškova poštaPokud byste letos, místo obligátní sms, svým známým raději poslali opravdový vánoční pozdrav, můžete v mázhauzu plzeňské radnice od 14. prosince využít služeb vánočního pošťáka. Orazítkuje vám nejen pohlednice k odeslání, specializuje se také na dětská vánoční přání a dopisy Ježíškovi.

Zastihnete ho tu každý den od 10 do 16 hodin až do 22. prosince, v sobotu 23. prosince už jenom do 15 hodin.
 

Plzeňské betlémy

Betlém PlzeňPokud se do Plzně vydáte mezi vánočními svátky a Třemi králi, doporučujeme udělat si čas na prohlídku plzeňských betlémů. Letos bude interiér katedrály sv. Bartoloměje uzavřen z důvodu rekonstrukce (věž je ale přístupná), nicméně unikátní jesličky najdete i v jiných kostelech. Za návštěvu rozhodně stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde letos probíhá hlavní duchovní program a každoročně je tu k vidění betlém s postavičkami téměř v životní velikosti.

Neměli byste vynechat ani kostel sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí. Marii a Josefovi v něm k narození Ježíška gratulují nejen pastýři a tři králové, ale také selky v plzeňských krojích, dělníci ze Škodovky i některé známé osobnosti z regionu.
Národopisné muzeum Plzeňska

Národopisné muzeum Plzeňska

Stálá expozice Národopisného muzea Plzeňska sídlí na náměstí Republiky v renesančním domě bývalého Chotěšovského kláštera. K vidění jsou zde zajímavé expozice plzeňských bytových interiérů od gotiky do první třetiny 20. století.

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.

Kostel sv. Bartoloměje v Plzni

Kostel sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě kostel sv. Bartoloměje. Arciděkanský kostel je zřetelný již z dály se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Další aktuality

20.2.
2020
Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Plzeňsko a Český les | Zážitky
14.2.
2020
Kam v Plzni o valentýnském víkendu?

Kam v Plzni o valentýnském víkendu?

Plzeňsko a Český les | Zážitky
3.2.
2020
Pivovar Plzeňský Prazdroj zve na Zabijačku, jak se patří

Pivovar Plzeňský Prazdroj zve na Zabijačku, jak se patří

Plzeňsko a Český les | Zážitky
2.1.
2020
Jak si užít výlet do Plzně mimo hlavní turistickou sezonu

Jak si užít výlet do Plzně mimo hlavní turistickou sezonu

Plzeňsko a Český les | Zážitky