Úvod > Aktuality > Nechme tetřívky na Šumavě v klidu tokat
Příroda

Nechme tetřívky na Šumavě v klidu tokat

  • Vydáno8. dubna 2024
Populace tetřívka obecného bojuje na území Šumavy o přežití. V národním parku žije zhruba 50 kohoutků tetřívka a dalších 30 se vyskytuje ve vojenském prostoru Boletice. Národní park Šumava proto omezil vstup na některá tokániště, například v okolí Dobré, Cazova, Kunžvartu a Stožce. Zákaz vstupu na určené lokality platí až do 31. května 2024.
tetřevJarní tok tetřívků trvá zhruba od konce února do konce května. Narušit ho je podle vedení NP Šumava velmi snadné – pouhá přítomnost člověka na tokaništi může znamenat jeho přerušení. V období toku je tento pták velmi citlivý a v případě vyrušení se může stát, že samička není oplodněna. Na některých místech Šumavy proto vedení národního parku sáhlo k omezením. Podle dlouhodobých zkušeností jsou přitom těmi nejčastějšími rušiteli zejména fotografové a nadšení pozorovatelé přírody.

Tetřívčí námluvy jsou totiž vizuálně velmi atraktivní – kohoutci se před slepičkou předvádějí jak svými fyzickými přednostmi, tak i, s nadsázkou řečeno, tanečními kreacemi, při kterých vyskakují nad luční porosty a různě se natáčejí. Takové dvoření trvá až desítky minut, v rámci kterých fotografové získají vytoužené snímky. Při fotografování může být rušícím elementem třeba jen zvuk závěrky fotoaparátu nebo samotný pohyb člověka při fotografování. Často se také stává, že když má fotograf dost snímků, zvedne se ze svého úkrytu a odchází. Tím tetřívky vyplaší a oni odlétnou. Přitom ale tok tetřívka neskončil – nedošlo ke kopulační fázi. A jeden den páření je tak ztracen. Když se toto opakuje každý den, nemusí dojít k oplodnění samičky vůbec.
 

Kam je vstup omezen

tetřevZ důvodu zvýšené ochrany tetřívka obecnéhosokola stěhovavého je dočasně omezen vstup do následujících oblastí národního parku: od 1.3. – 31.5. v čase od 18:00 do 10:00 hodin v okolí obce Dobrá. Uzavřen je průchod po žluté turistické trase ze zelené značky u Soumarského mostu po žluté do osady Dobrá (48.8967558N, 13.8322678E). Tokaniště je uzavřené do 31. května v době od 18 do 10 hodin dalšího dne.

Uzavřena je též lokalita Cazov (bývalá osada Dolní Cazov, 48.8884039N, 13.7340133E), včetně části červené turistické trasy a cyklotrasy 7 (Vltavská), 1023 je pro turisty uzavřena do 31. května. Tokaniště u Cazova je uzavřeno zcela.

Od 1.3. do 15. července je uzavřena stezka ke zřícenině Kunžvart (48.9208969N, 13.7085967E) a stezka na Stožeckou skálu u Stožecké kaple (48.8743586N, 13.8233019E) – zde pro změnu hnízdí ohrožení sokoli.


Obnova bezlesí u Knížecích Plání anebo proč se kácí zdravé stromy

tetřívekPři toulkách okolo Knížecích Plání se mnozí turisté podivovali, proč zde dřevorubci kácí zdravé stromy. Dělo se tak zejména na červené turistické značce, která kopíruje česko-německou hranici. Správa NP Šumava má proto vysvětlení: v několika lokalitách se pracuje na obnově bezlesí a postupně navrací oblastem podobu ze 40. let minulého století. Odstraňováním náletových dřevin se zlepšuje stav biotopů s chráněnými druhy rostlin a živočichů, jako jsou například smilkové traviny nebo právě ohrožený tetřívek obecný. Děje se tak na místech, kde před desítkami let pastviny a obdělávané plochy luk. Po vysídlení původních obyvatel však oblast zpustla a pastviny i díky uzavření hranic zarostly nálety smrku, bříz, jeřábu a dalších dřevin.

tetřívekS odstraňováním náletů začali na Šumavě již v roce 2015, a to na Knížecích Pláních, Zhůří u Keplí a poblíž Skelné. Už nyní lesníci z NP Šumava pozorují, že to má smysl tetřívků obecných, kteří jsou stálými obyvateli Knížecích Plání, už neubývá. Největší část ohrožené ptačí populace dnes žije v jižní části parku, u Strážného. Podle posledních výsledků monitoringu je na celé Šumavě a v oblasti Boletic zhruba 140 až 150 kohoutků i slepiček dohromady.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Stožecká skála

Stožecká skála

Na jihozápadním úbočí vrchu Stožec se nachází Stožecká skála, na jejímž vrcholku stojí kříž.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Stožecká kaple Panny Marie

Stožecká kaple Panny Marie

V I. zóně NP Šumava, pod vrcholem Stožec (1065 m) se nachází dřevěná poutní kaple Panny Marie. Byla postavena v první polovině 19. století u pramene léčivé vody, která pomohla kováři J. Klauserovi navrátit zrak.

Zřícenina hradu Kunžvart

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda