Úvod > Aktuality > Nechejte se okouzlit příběhem Ježíškova narození u některého z originálních českých betlémů
Nechejte se okouzlit příběhem Ježíškova narození u některého z originálních českých betlémů
"> "> "> ">
Kultura

Nechejte se okouzlit příběhem Ježíškova narození u některého z originálních českých betlémů

  • Vydáno19. prosince 2021
Příběh o Ježíškově narození byl a je věčnou inspirací pro tvůrce betlémů. Česká republika se v jejich počtu řadí mezi betlémářské velmoci, protože výroba betlémů zde má tradici už od 16. století. V Praze se první Betlém objevil už v roce 1560 a odtud se rychle šířil i do dalších regionů. Betlémy ze dřeva, slámy, papíru, keramiky, skla, ale třeba i z perníku, korku, paličkované a pletené, velké, miniaturní i unikátní najdete ve výběru portálu Kudy z nudy.

Třešťské betlémy v muzeu i domácnostech

Betlémy třešťTřešť, městečko mezi TelčíJihlavou, se stalo opravdovým pojmem betlémářství. Zdejší betlémy jsou stavěny jako dioramata, vytvořená z pařezů, mechu a dalších přírodnin, v nichž jednotlivé stupně přecházejí v malovanou krajinu. Hlavní zvláštností je ovšem dvě stě let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách, kdy v době od 26. prosince do 2. února můžete betlémy vidět přímo v třešťských domácnostech (letošní akce proběhne pouze on-line).

Každoročně aktualizovaný seznam přibližně dvaceti  pěti vystavovatelů získáte v turistickém informačním centru, domy jednotlivých betlémařů jsou zřetelně označeny. A nezapomeňte ani na pěkné jesličky v kostele sv. Kateřiny! Pokud se sem o Vánocích nedostanete: Další betlémy jsou celoročně vystaveny jednak ve stálé expozici Spolku přátel betlémů, jednak v místní expozici Muzea VysočinySchumpeterově domě.
 

V Třebechovickém muzeu betlémů můžete vidět světový unikát

Betlém TřebechoviceMuzeum v Třebechovicích pod Orebem má ve svých sbírkách více než 400 betlémů ze všech známých i netradičních betlémářských oblastí České republiky. Najdete tu díla z rozmanitých materiálů, velmi stará, ale i ryze současná, a sami tak můžete posoudit, do jak zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo. Skutečným skvostem je Proboštův betlém z konce 19. století. Sedm metrů dlouhý, přes tři metry široký a téměř dva metry vysoký betlém je s výjimkou kovových zvonků, kožených řemenů a měchu kukačky vyrobený kompletně ze dřeva. Skládá se z více než 2 000 dílů a obsahuje 350 figurek, které uvádí do pohybu jemný mechanický systém od Josefa Frimla.

třebechovice betlémÚstředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách s výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí. Zbývající části jsou zaplněny biblickými výjevy, a to od scény zvěstování Panně Marii přes ukřižování Ježíše Krista až po jeho nanebevstoupení. Celé dílo uzavírají strojově opracované dřevěné výplně a kulisy, kulisové závěsy a vysoustruhované dřevěné věžičky. Pořiďte si betlém domů: Součástí muzea je informační centrum a také obchod s bohatou nabídkou betlémů z různých materiálů, tradičních dřevěných hraček a dalších suvenýrů.
 

Krýzovy jesličky zapsané v Guinnessově knize rekordů

Krýzovy jesličkyKrýzovy jesličky – největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci. Velkolepý betlém vytvářel jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza (1838–1918), více než šedesát let. Jesličky obsahují cca 1 398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru. Figurky jsou zhotoveny z kašovité hmoty směsi mouky, pilin, sádry a klihu, skály pak tvoří papír, vše doplňují různé přírodniny.

Krýzovy jesličkyDo detailů vyvedenou městskou architekturu pozoruje stráž z majestátních hradeb a v okázalém Herodově paláci je vidět i miniaturní porcelánové nádobí na stolech. Kolem se rozkládá poetická vesnická krajina, dokládající život lidí 19. století. Krýzovi nechyběl ani smysl pro humor: z jednoho z komínů co chvíli vykoukne kominík a jsou tu i dva kozlíci, kteří do sebe neúnavně narážejí rohy. 
 

Mechanický betlém Horní Lideč

Betlém Horní LidečRučně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

V betlému v Horní Lidči je možné zhlédnout mimo jiné dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče.


Betlémy mají v Kryštofově Údolí i v hospodě

Kryštofovo údolí betlémyVe vesnici v hlubokém údolí říčky Rokytky pod svahy Ještědu bývaly zimy pořádně dlouhé, a tak si zdejší horníci, skláři a tkalci v zimě přivydělávali výrobou dřevěných šindelů, nářadí, betlémů a jesliček. Betlémářské tradice připomíná stálá expozice betlémů, umístěná v prvním patře obecního hostince U Kryštofa přímo pod dřevěným kostelíkem uprostřed vesnice. Najdete tu asi dvacet jesliček, a to od miniaturních kousků až po skutečné obry. Ty nejstarší pocházejí z roku 1846, raritou jsou dochované části betlémů v orientálním a tyrolském stylu, které by se do dnešních obývacích pokojů vešly jen stěží, betlém sestavený z figurek, které kdysi obchodníci v čase adventu přidávali do balení cikorky anebo dětmi oblíbené mechanické betlémy, kde se všechno hýbe. Otevřeno je od května do prosince o víkendech, v době Vánoc denně.

Pokud se sem vypravíte nyní, v době Vánoc, pak se navíc můžete těšit i na obří dřevěný betlém, který vytvořil malíř Josef Jíra. ílo proto dostalo formu tryptichu. Levé křídlo znázorňuje Herodese a vraždění neviňátek, uprostřed je nejsvětější rodina ve chlévě a pravé křídlo sleduje útěk svaté rodiny do Egypta.
 

Velhartický betlém mistra Tittla

Velhartický betlémVelhartický betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. Nad betlémem se nachází portál a v podloubí jsou vyobrazena čtyři řemesla. Každé řemeslo má svého patrona, světce. Prohlédnout si tak můžete sv. Josefa s truhláři, sv. Eligia s kováři, sv. Urbana s vinaři a sv. Lucii se skláři. Uprostřed betlému stojí chlév se Svatou rodinou, Pannou Marií, sv. Josefem a Ježíškem v jesličkách. Nechybí samozřejmě ani pastýři s ovcemi a Tři králové.

V pravé části sedí král Karel IV. s Buškem z Velhartic u číše vína. Buška představuje vlastně autor betléma, pan Tittl, protože se mu nikde nepodařilo dohledat Buškovu podobiznu. Levá část betlému se věnuje lidové architektuře a životu na statku. Prohlédnout si zde můžete třeba mlýn, u nějž se otáčí mlýnské kolo. Dominantou této části betlému je hřbitovní kostel Máří Magdalény ve Velharticích.
 

Pohyblivý sušický betlém

Mechynický betlém SušiceJeden z největších mechanických betlémů v České republice znázorňuje život našich předků v  starobylém městě Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Legenda o ztracených sušických jesličkách se stala jedním z podnětů, které daly dohromady dva významné řezbáře na Sušicku, Karla Tittla a Pavla Svobodu. Výsledkem této spolupráce byly nové mechanické sušické jesličky, které byly slavnostně otevřeny pro veřejnost 27.11.2004 po pouhých deseti měsících práce.

Betlém, koncipovaný do šesti úrovní, se nachází v Muzeu Šumavy. Tvoří jej kolem třiceti velkých figur v popředí, přibližně 150 pevných a 150 pohyblivých figur osazených do krajiny Sušicka. Pohybuje se také několik z celkem 35 objektů, například mlýnská kola nebo vory.
 

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

Frýdlantský betlémV jedné z nejstarších budov ve Frýdlantu je umístěn pohyblivý betlém, jehož autorem je zdejší rodák Gustav Simon. Betlém je umístěn v bývalé obytné místnosti tvůrce tohoto díla, v níž strávil velkou část svého života. V betlému se pomocí hodinového stroje a provazové šňůry pohybuje přes sto figur lidí a zvířat.

Stavba jesliček trvala déle než 60 let, než mohly být předvedeny veřejnosti. Zpočátku byly nepohyblivé, teprve v následujících letech byl vestavěn hodinový stroj a jednotlivé postavy se začaly pohybovat.


Utzův betlém v Orlických horách

Utzův betlémV Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií. Betlém je unikátní tím, že kromě posuvného pohybu postavy hýbají hlavou, rukama i nohama a v některých případech se i vzájemně přibližují či vzdalují.

Betlém dostal jeméno po svém tvůrci Josefu Utzovi, narozeném roku 1896 v Horní Olešnici. Unikátní betlém o půdorysu asi 5 x 2 m vznikal v prvním patře domu s tkalcovnou, kde Josef Utz žil. Jeho tvůrce měl smysl pro detail a rozhodl se, že jeho figurky nepojedou jen strnule na páse, jak bývalo obvyklé, nýbrž se budou pohybovat. A tak jeho figurky lidí i zvířat skutečně napodobují přirozený pohyb, pohybují rukama, nohama i hlavou, ale také se k sobě přibližují a od sebe vzdalují a vytváří dokonalou iluzi průvodu přicházející slavit narození malého Ježíška. Aby tomu tak mohlo být, každá z nich je umístěna na samostatném vozíku s nápravou ve tvaru dvojdílného klikového hřídele. Pákový mechanismus převádí otáčení hřídele při pohybu vozíku vpřed na kyvný pohyb nohou.
Pohyblivý sušický betlém

Pohyblivý sušický betlém

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V muzeu si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba.

Mechanický betlém Horní Lideč

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.

Stálá expozice betlémů v Třešti

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka.

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

V jedné z nejstarších budov ve Frýdlantu je umístěn pohyblivý betlém, jehož autorem je zdejší rodák Gustav Simon. Betlém je umístěn v bývalé obytné místnosti tvůrce tohoto díla, v níž strávil velkou část svého života.

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

V obci Kryštofovo Údolí nedaleko Liberce najdeme, po Praze a Olomouci, třetí orloj v České republice. Hojně navštěvované je také místní muzeum betlémů. Dominantou údolí je také 30 m vysoký železniční viadukt z roku 1903.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Velhartický betlém – unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Velhartický betlém – unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. V betlému najdete 25 velkých figur, ostatních menších je přes čtyřicet.

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický Betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií. Betlém je unikátní tím, že kromě posuvného pohybu postavy hýbají hlavou, rukama i nohama a v některých případech se i vzájemně přibližují či vzdalují.

Mohelnický betlém

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.

Unikátní dřevěný loštický betlém

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.