!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nechejte se okouzlit příběhem Ježíškova narození u některého z originálních českých betlémů
Nechejte se okouzlit příběhem Ježíškova narození u některého z originálních českých betlémů
"> "> "> ">
Kultura

Nechejte se okouzlit příběhem Ježíškova narození u některého z originálních českých betlémů

Vydáno 21. prosince 2019
Příběh o Ježíškově narození byl a je věčnou inspirací pro tvůrce betlémů. Česká republika se v jejich počtu řadí mezi betlémářské velmoci, protože výroba betlémů zde má tradici už od 16. století. V Praze se první Betlém objevil už v roce 1560 a odtud se rychle šířil i do dalších regionů. Betlémy ze dřeva, slámy, papíru, keramiky, skla, ale třeba i z perníku, korku, paličkované a pletené, velké, miniaturní i unikátní najdete ve výběru portálu Kudy z nudy.

Třešťské betlémy v muzeu i domácnostech

Betlémy třešťTřešť, městečko mezi TelčíJihlavou, se stalo opravdovým pojmem betlémářství. Zdejší betlémy jsou stavěny jako dioramata, vytvořená z pařezů, mechu a dalších přírodnin, v nichž jednotlivé stupně přecházejí v malovanou krajinu. Hlavní zvláštností je ovšem dvě stě let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách, kdy v době od 26. prosince do 2. února můžete betlémy vidět přímo v třešťských domácnostech.

Každoročně aktualizovaný seznam přibližně dvaceti  pěti vystavovatelů získáte v turistickém informačním centru, domy jednotlivých betlémařů jsou zřetelně označeny. A nezapomeňte ani na pěkné jesličky v kostele sv. Kateřiny! Pokud se sem o Vánocích nedostanete: Další betlémy jsou celoročně vystaveny jednak ve stálé expozici Spolku přátel betlémů, jednak v místní expozici Muzea VysočinySchumpeterově domě.
 

V Třebechovickém muzeu betlémů můžete vidět světový unikát

Betlém TřebechoviceMuzeum v Třebechovicích pod Orebem má ve svých sbírkách více než 400 betlémů ze všech známých i netradičních betlémářských oblastí České republiky. Najdete tu díla z rozmanitých materiálů, velmi stará, ale i ryze současná, a sami tak můžete posoudit, do jak zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo. Skutečným skvostem je Proboštův betlém z konce 19. století. Sedm metrů dlouhý, přes tři metry široký a téměř dva metry vysoký betlém je s výjimkou kovových zvonků, kožených řemenů a měchu kukačky vyrobený kompletně ze dřeva. Skládá se z více než 2 000 dílů a obsahuje 350 figurek, které uvádí do pohybu jemný mechanický systém od Josefa Frimla.

třebechovice betlémÚstředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách s výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí. Zbývající části jsou zaplněny biblickými výjevy, a to od scény zvěstování Panně Marii přes ukřižování Ježíše Krista až po jeho nanebevstoupení. Celé dílo uzavírají strojově opracované dřevěné výplně a kulisy, kulisové závěsy a vysoustruhované dřevěné věžičky. Pořiďte si betlém domů: Součástí muzea je informační centrum a také obchod s bohatou nabídkou betlémů z různých materiálů, tradičních dřevěných hraček a dalších suvenýrů.
 

Krýzovy jesličky zapsané v Guinnessově knize rekordů

Krýzovy jesličkyKrýzovy jesličky - největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci. Velkolepý betlém vytvářel jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza (1838–1918), více než šedesát let. Jesličky obsahují cca 1 398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru. Figurky jsou zhotoveny z kašovité hmoty směsi mouky, pilin, sádry a klihu, skály pak tvoří papír, vše doplňují různé přírodniny.

Krýzovy jesličkyDo detailů vyvedenou městskou architekturu pozoruje stráž z majestátních hradeb a v okázalém Herodově paláci je vidět i miniaturní porcelánové nádobí na stolech. Kolem se rozkládá poetická vesnická krajina, dokládající život lidí 19. století. Krýzovi nechyběl ani smysl pro humor: z jednoho z komínů co chvíli vykoukne kominík a jsou tu i dva kozlíci, kteří do sebe neúnavně narážejí rohy. 

Od ledna 2017 prochází jesličky náročnou obnovou. Hotovo by mělo být nejspíš v roce 2020, konec generální rekonstrukce se však velmi špatně odhaduje, proto může být uvedená doba delší. Expozice jesliček je však dostupná i během rekonstrukce.
 

Mechanický betlém Horní Lideč

Betlém Horní LidečRučně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

V betlému v Horní Lidči je možné zhlédnout mimo jiné dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče.


Betlémy mají v Kryštofově Údolí i v hospodě

Kryštofovo údolí betlémyVe vesnici v hlubokém údolí říčky Rokytky pod svahy Ještědu bývaly zimy pořádně dlouhé, a tak si zdejší horníci, skláři a tkalci v zimě přivydělávali výrobou dřevěných šindelů, nářadí, betlémů a jesliček. Betlémářské tradice připomíná stálá expozice betlémů, umístěná v prvním patře obecního hostince U Kryštofa přímo pod dřevěným kostelíkem uprostřed vesnice. Najdete tu asi dvacet jesliček, a to od miniaturních kousků až po skutečné obry. Ty nejstarší pocházejí z roku 1846, raritou jsou dochované části betlémů v orientálním a tyrolském stylu, které by se do dnešních obývacích pokojů vešly jen stěží, betlém sestavený z figurek, které kdysi obchodníci v čase adventu přidávali do balení cikorky anebo dětmi oblíbené mechanické betlémy, kde se všechno hýbe. Otevřeno je od května do prosince o víkendech, v době Vánoc denně.

Pokud se sem vypravíte nyní, v době Vánoc, pak se navíc můžete těšit i na obří dřevěný betlém, který vytvořil malíř Josef Jíra. ílo proto dostalo formu tryptichu. Levé křídlo znázorňuje Herodese a vraždění neviňátek, uprostřed je nejsvětější rodina ve chlévě a pravé křídlo sleduje útěk svaté rodiny do Egypta. Betlém je na Vánoce slavnostěn nasvícen a svítí od 16:00 do 22:00 hodin až do 1. ledna 2020. Neobvyklý betlém bude k vidění do poloviny února.
 

Velhartický betlém mistra Tittla

Velhartický betlémVelhartický betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. Nad betlémem se nachází portál a v podloubí jsou vyobrazena čtyři řemesla. Každé řemeslo má svého patrona, světce. Prohlédnout si tak můžete sv. Josefa s truhláři, sv. Eligia s kováři, sv. Urbana s vinaři a sv. Lucii se skláři. Uprostřed betlému stojí chlév se Svatou rodinou, Pannou Marií, sv. Josefem a Ježíškem v jesličkách. Nechybí samozřejmě ani pastýři s ovcemi a Tři králové.

V pravé části sedí král Karel IV. s Buškem z Velhartic u číše vína. Buška představuje vlastně autor betléma, pan Tittl, protože se mu nikde nepodařilo dohledat Buškovu podobiznu. Levá část betlému se věnuje lidové architektuře a životu na statku. Prohlédnout si zde můžete třeba mlýn, u nějž se otáčí mlýnské kolo. Dominantou této části betlému je hřbitovní kostel Máří Magdalény ve Velharticích.
 

Pohyblivý sušický betlém

Mechynický betlém SušiceJeden z největších mechanických betlémů v České republice znázorňuje život našich předků v  starobylém městě Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Legenda o ztracených sušických jesličkách se stala jedním z podnětů, které daly dohromady dva významné řezbáře na Sušicku, Karla Tittla a Pavla Svobodu. Výsledkem této spolupráce byly nové mechanické sušické jesličky, které byly slavnostně otevřeny pro veřejnost 27.11.2004 po pouhých deseti měsících práce.

Betlém, koncipovaný do šesti úrovní, se nachází v Muzeu Šumavy. Tvoří jej kolem třiceti velkých figur v popředí, přibližně 150 pevných a 150 pohyblivých figur osazených do krajiny Sušicka. Pohybuje se také několik z celkem 35 objektů, například mlýnská kola nebo vory.
 

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

Frýdlantský betlémV jedné z nejstarších budov ve Frýdlantu je umístěn pohyblivý betlém, jehož autorem je zdejší rodák Gustav Simon. Betlém je umístěn v bývalé obytné místnosti tvůrce tohoto díla, v níž strávil velkou část svého života. V betlému se pomocí hodinového stroje a provazové šňůry pohybuje přes sto figur lidí a zvířat.

Stavba jesliček trvala déle než 60 let, než mohly být předvedeny veřejnosti. Zpočátku byly nepohyblivé, teprve v následujících letech byl vestavěn hodinový stroj a jednotlivé postavy se začaly pohybovat.


Utzův betlém v Orlických horách

Utzův betlémV Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií. Betlém je unikátní tím, že kromě posuvného pohybu postavy hýbají hlavou, rukama i nohama a v některých případech se i vzájemně přibližují či vzdalují.

Betlém dostal jeméno po svém tvůrci Josefu Utzovi, narozeném roku 1896 v Horní Olešnici. Unikátní betlém o půdorysu asi 5 x 2 m vznikal v prvním patře domu s tkalcovnou, kde Josef Utz žil. Jeho tvůrce měl smysl pro detail a rozhodl se, že jeho figurky nepojedou jen strnule na páse, jak bývalo obvyklé, nýbrž se budou pohybovat. A tak jeho figurky lidí i zvířat skutečně napodobují přirozený pohyb, pohybují rukama, nohama i hlavou, ale také se k sobě přibližují a od sebe vzdalují a vytváří dokonalou iluzi průvodu přicházející slavit narození malého Ježíška. Aby tomu tak mohlo být, každá z nich je umístěna na samostatném vozíku s nápravou ve tvaru dvojdílného klikového hřídele. Pákový mechanismus převádí otáčení hřídele při pohybu vozíku vpřed na kyvný pohyb nohou.
Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Pohyblivý sušický betlém - až do odvolání se nepouští

Pohyblivý sušický betlém - až do odvolání se nepouští

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka.

Unikátní dřevěný loštický betlém

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický Betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií. Betlém je unikátní tím, že kromě posuvného pohybu postavy hýbají hlavou, rukama i nohama a v některých případech se i vzájemně přibližují či vzdalují.

Mechanický betlém Horní Lideč

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V muzeu si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba.

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

V obci Kryštofovo Údolí nedaleko Liberce najdeme, po Praze a Olomouci, třetí orloj v České republice. Hojně navštěvované je také místní muzeum betlémů. Dominantou údolí je také 30 m vysoký železniční viadukt z roku 1903.

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.

Stálá expozice betlémů v Třešti

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

V jedné z nejstarších budov ve Frýdlantu je umístěn pohyblivý betlém, jehož autorem je zdejší rodák Gustav Simon. Betlém je umístěn v bývalé obytné místnosti tvůrce tohoto díla, v níž strávil velkou část svého života.

Velhartický betlém - unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Velhartický betlém - unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. V betlému najdete 25 velkých figur, ostatních menších je přes čtyřicet.

Mohelnický betlém

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.