Úvod > Aktuality > Na zříceninu Potštejn dorazí loupeživí rytíři

Na zříceninu Potštejn dorazí loupeživí rytíři

Vydáno 16. července 2019 Památky
Znáte hrad Potštejn? Stejnojmenná obec je zhruba 4,5 km jihovýchodně od Vamberka. Jestliže sem dorazíte v sobotu 20. července, stanete se svědky Poslední večeře Mikuláše z Potštejna - hraných prohlídek hradu, které se budou konat od 10:30 do 17:00 hodin.
Hrad PotštejnNetradiční prohlídky hradu o tom, proč se stal Mikuláš loupeživým rytířem a co na to Karel IV., budou probíhat na Potštejně v sobotu 20. července 2019 od 10:30, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin. Netradiční prohlídky spojené s přepadením kupců rytířem Mikulášem a s jeho potrestáním se letos jmenují Poslední večeře Mikuláše z Potštejna.

RytířiTěšit se můžete na dobové tržiště, které bude otevřeno od 18:00 do 18:00 hodin, skupinu historického šermu Legenda Aurea a Divadelníky ochotnicko-čtenářské besedy Orlice. Na hradě si koupíte originální suvenýry, hračky, šperky, bylinky i medovinu. Čekají vás zde také ukázky práce kovářů, dobových zbraní a svěřit se můžete i do rukou zdejší vědmy. Děti i dospělí si budou moci zastřílet z luku. Vstup na prohlídku je za 120 korun, děti platí polovic.

První písemná zmínka o Potštejnu se datuje až k roku 1287. Německý název zněl Pottenstein. Jméno získala obec podle stejnojmenného hradu, který se jmenoval podle svého zakladatele Půty z rodu Drslaviců: Půtův kámen, Puttenstein, zkomoleně Potštejn. Na Potštejně se natáčely filmy Předtucha a Mladá léta.
Zámek Potštejn - prohlídka historických interiérů

Zámek Potštejn - prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Hrad Potštejn - vydejte se za pověstí o pokladu

Hrad Potštejn - vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Turistická stezka v podhůří Orlických hor potrápí turisty značnými výškovými rozdíly, které jsou však vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem 58 km dlouhé trasy je Kostelec nad Orlicí - rodiště Gutha Jarkovského, cíl je pak v Ústí nad Orlicí.