Úvod > Aktuality > Na zříceninu Potštejn dorazí loupeživí rytíři
Památky

Na zříceninu Potštejn dorazí loupeživí rytíři

  • Vydáno16. července 2019
Znáte hrad Potštejn? Stejnojmenná obec je zhruba 4,5 km jihovýchodně od Vamberka. Jestliže sem dorazíte v sobotu 20. července, stanete se svědky Poslední večeře Mikuláše z Potštejna – hraných prohlídek hradu, které se budou konat od 10:30 do 17:00 hodin.
Hrad PotštejnNetradiční prohlídky hradu o tom, proč se stal Mikuláš loupeživým rytířem a co na to Karel IV., budou probíhat na Potštejně v sobotu 20. července 2019 od 10:30, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin. Netradiční prohlídky spojené s přepadením kupců rytířem Mikulášem a s jeho potrestáním se letos jmenují Poslední večeře Mikuláše z Potštejna.

RytířiTěšit se můžete na dobové tržiště, které bude otevřeno od 18:00 do 18:00 hodin, skupinu historického šermu Legenda Aurea a Divadelníky ochotnicko-čtenářské besedy Orlice. Na hradě si koupíte originální suvenýry, hračky, šperky, bylinky i medovinu. Čekají vás zde také ukázky práce kovářů, dobových zbraní a svěřit se můžete i do rukou zdejší vědmy. Děti i dospělí si budou moci zastřílet z luku. Vstup na prohlídku je za 120 korun, děti platí polovic.

První písemná zmínka o Potštejnu se datuje až k roku 1287. Německý název zněl Pottenstein. Jméno získala obec podle stejnojmenného hradu, který se jmenoval podle svého zakladatele Půty z rodu Drslaviců: Půtův kámen, Puttenstein, zkomoleně Potštejn. Na Potštejně se natáčely filmy Předtucha a Mladá léta.
Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Turistická stezka v podhůří Orlických hor potrápí turisty značnými výškovými rozdíly, které jsou však vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem 58 km dlouhé trasy je Kostelec nad Orlicí – rodiště Gutha Jarkovského, cíl je pak v Ústí nad Orlicí.

Další aktuality

Hrad a zámek Staré Hrady zve o pololetních prázdninách děti i dospělé na prohlídku

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady zve děti i dospělé na výlet do pohádky. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Otevřeno je v pátek, sobotu a neděli 3. – 5. 2. 2023 od 10.00 do 17.00 hod. Navštívit můžete hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, zámecké pohádkové sklepení, hradní pohádkovu půdu, Zdravosvět a Dračí království nebo čarodějnou Bestyjolu.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Běžkařský okruh v Orlickém Záhoří je v provozu

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Díky nynější sněhové nadílce je okruh všem milovníkům bílé stopy k dispozici. Večerní osvětlení probíhá od denně od setmění do 21 hodin. Běžkování i parkování v aréně je zcela zdarma.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Špindlerův Mlýn opět hostí světový pohár žen v alpském lyžování

Ve Špindlerově Mlýně se po čtyřech letech opět pojede světový pohár žen v alpském lyžování. Vrcholný závod sezóny proběhne na sjezdovce ve Svatém Petru v sobotu 27. a neděli 28. ledna 2023. Na černé sjezdovce změří své síly světová sjezdařská špička.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long

V Deštném v Orlických horách se od 24. do 28. ledna 2023 opět pojede nejdelší závod psích spřežení v České republice a jeden z nejtěžších v Evropě – Šediváčkův long. Téměř stovka musherů bude muset zvládnout trať dlouhou 200 nebo 300 kilometrů. Mezinárodní etapový závod psích spřežení letos sice nebude Mistrovstvím České republiky v Longu, ale do Orlických hor se tak sjede na 700 tažných psů a téměř 90 závodníků z 10 zemí Evropy.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty