Úvod > Aktuality > Na zříceninu Potštejn dorazí loupeživí rytíři
Na zříceninu Potštejn dorazí loupeživí rytíři
"> "> ">
Památky

Na zříceninu Potštejn dorazí loupeživí rytíři

Vydáno 16. července 2019
Znáte hrad Potštejn? Stejnojmenná obec je zhruba 4,5 km jihovýchodně od Vamberka. Jestliže sem dorazíte v sobotu 20. července, stanete se svědky Poslední večeře Mikuláše z Potštejna – hraných prohlídek hradu, které se budou konat od 10:30 do 17:00 hodin.
Hrad PotštejnNetradiční prohlídky hradu o tom, proč se stal Mikuláš loupeživým rytířem a co na to Karel IV., budou probíhat na Potštejně v sobotu 20. července 2019 od 10:30, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin. Netradiční prohlídky spojené s přepadením kupců rytířem Mikulášem a s jeho potrestáním se letos jmenují Poslední večeře Mikuláše z Potštejna.

RytířiTěšit se můžete na dobové tržiště, které bude otevřeno od 18:00 do 18:00 hodin, skupinu historického šermu Legenda Aurea a Divadelníky ochotnicko-čtenářské besedy Orlice. Na hradě si koupíte originální suvenýry, hračky, šperky, bylinky i medovinu. Čekají vás zde také ukázky práce kovářů, dobových zbraní a svěřit se můžete i do rukou zdejší vědmy. Děti i dospělí si budou moci zastřílet z luku. Vstup na prohlídku je za 120 korun, děti platí polovic.

První písemná zmínka o Potštejnu se datuje až k roku 1287. Německý název zněl Pottenstein. Jméno získala obec podle stejnojmenného hradu, který se jmenoval podle svého zakladatele Půty z rodu Drslaviců: Půtův kámen, Puttenstein, zkomoleně Potštejn. Na Potštejně se natáčely filmy Předtucha a Mladá léta.
Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Turistická stezka v podhůří Orlických hor potrápí turisty značnými výškovými rozdíly, které jsou však vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem 58 km dlouhé trasy je Kostelec nad Orlicí – rodiště Gutha Jarkovského, cíl je pak v Ústí nad Orlicí.