Úvod > Aktuality > Navštivte protiatomový kryt Denis v Brně
Kryt Denis: foto Michal Růžička_TIC Brno
"> Kryt Denis: foto Michal Růžička_TIC Brno "> Kryt Denis: foto Michal Růžička_TIC Brno "> Kryt Denis: foto Michal Růžička_TIC Brno "> Kryt Denis: foto Michal Růžička_TIC Brno
Památky

Navštivte protiatomový kryt Denis v Brně

Vydáno 14. června 2021
Novou aktrakcí v centru Brna je protiatomový kryt Denis, který se nachází ve skále pod Petrovem. Přístupný je návštěvníkům od června 2021 a obohacuje tak město další místo v podzemí, kam se lze vydat. V případě atomového výbuchu by mohlo v krytu přežít 3 000 obyvatel až 4 dny.

Kryt Denis v BrněDvacáté století s nebývalým nástupem vědecko-technického rozvoje vneslo do válečné strategie nový pojem. Použitím “zbraní hromadného ničení” a rozvojem leteckého průmyslu se ochrana obyvatelstva soustředila na budování protileteckých a později i protiatomových krytů. V Brně byl jedním z nich kryt pod Petrovem zvaný "Denis" Nachází se ve skalním masivu petrovského kopce a jeho prostory z větší části leží pod plochou Kapucínských zahrad.

Kryt byl do masivu pod Petrovem hlouben ve třech etapách mezi lety 1946 až 1955. Postupně tak vznikla soustava 900 metrů chodeb vystavěných na ploše 85×60 metrů a to místy až 35 metrů pod zemí. Z rohu Nádražní a Husovy ulice do něj vedou tři vchody. Nouzové východy pak ústí do již zmíněných Kapucínských zahrad a jeden přímo do sklepení Kapucínského kláštera. V chodbách by se při krizové situaci ukrylo až 3000 lidí.
 

Komentované prohlídky v krytu

Kryt DenisPři komentované prohlídce si prohlédnete elektrocentrálu, strojovnu, filtrační komoru či místnost s dvěma studnami a čerpadlem. Dozvíte se také veškeré technické podrobnosti o tom, jak bylo možné kryt hermeticky uzavřít v případě atomového výbuchu.

Vstupenky se dají pořídit online nebo v předprodeji vstupenek a informačním centru To Je Brno (Panenská 1). Vstupenka pro dospělé stojí 150 Kč.
Kryt Denis v Brně

Kryt Denis v Brně

Jeden ze základních lidských pudů je pud sebezáchovy a od samého počátku lidstva hledá člověk úkryt před nepřízní osudu. V Brně byl jedním z nich kryt pod Petrovem zvaný "Denis" Nachází se ve skalním masivu petrovského kopce a jeho prostory z větší části leží pod plochou kapucínských zahrad.