Úvod > Aktuality > Navštivte obdivuhodná znovuzrozená místa, kde se minulost potkává se současností
Navštivte obdivuhodná znovuzrozená místa, kde se minulost potkává se současností
"> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Navštivte obdivuhodná znovuzrozená místa, kde se minulost potkává se současností

  • Vydáno16. května 2022
Jsou památky, které mají několik životů. Bohatou historii, přestavby, zajímavé životní osudy svých majitelů, ale mnohdy i desítky let chátrání, které ukončila až kompletní rekonstrukce. A přesně taková místa vám dnes představí Kudy z nudy.

Objevte zámek Svijany

svijanyNádherné prostředí Českého ráje přímo vybízí k návštěvě obce Svijany. Stejnojmennému pivovaru se podařilo navrátit areálu Zámku Svijany původní podobu z přelomu 17. a 18. století. Kromě tradiční prohlídky zámku zde najdete unikátní archeologickou expozici, 3000 let starou bronzovou jehlici, výstavu o šlechtických rodech nebo interaktivní ukázku historie pivovarnictví. Děti zase ocení dětské archeologické naleziště v zahradě. Mimo to si prohlédnete také zrekonstruovaný interiér zámku včetně kaple s restaurovanými stropními freskami. Zámek Svijany nabízí i netradiční prohlídky zámku. Pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny speciální dětské prohlídky a pro dospělé nabízí zámek noční prohlídky s archeologem Petrem Brestovanským.
 

Poznejte kouzlo Doteku

Z tři sta let staré krkonošské fary se stal ekologicky šetrný Dům Obnovy Tradic, Ekologie a Kultury neboli DOTEK. Jeho smyslem je obnovení vztahu lidí ke krajině a přírodě, zachování kulturního dědictví a šíření dovedností směřující k trvale udržitelnému životu. Celoročně nabízí komentované prohlídky domu a přírodní zahrady, vzdělávací a osvětové akce, tematické vycházky po okolí jako například cesty horských hospodářů či pohádek, anebo originální poznávací trasy s indiciemi. Nechybí zde obchůdek, hravá expozice s pohyblivým modelem krajiny Krkonoš a loutkovým divadlem.
 

Fabrika na zážitky v Centrum Walzel

centrum WalzelTovárna na splněná přání, fabrika na zážitky. To je volnočasové a obchodní centrum, které vzniklo na Broumovsku, v Meziměstí z bývalé tkalcovny. Sem se můžete kdykoliv vydat s přáteli nebo s celou rodinou a pokaždé prožijete úžasný den! Přijďte se osvěžit při zábavě a aktivním odpočinku. Po sto letech produktivního života od roku 1940 jen chátrala a byl na ní žalostný pohled. Centrum Walzel však ožilo a je nyní místem aktivního odpočinku, zábavy a obchodu. Nabízí střelnici, fitness, bowling, lezeckou stěnu, solnou jeskyni anebo restauraci.
 

Hospodářský dvůr s expozicí chleba v Rymicích

Dvůr RymiceMuzeum Kroměřížska v květnu 2022 otevřelo zrekonstruovaný hospodářský dvůr v Rymicích. Zájemcům o lidovou kulturu nabídne jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti. Srdcem všeho je expozice "Od kvásku ke klásku" věnovaná chlebu, který zaujímal to nejposvátnější místo v jejich životech. Zadělávání těsta mělo své rituály – u hospodyněk si nejvíce cenili toho, když dokázala upéct vynikající chleba. Dvůr z 18. století se dochoval kompletní. Nevyhnul se však nešetrným zásahům, po druhé světové válce, kdy dokonce sloužil jako kravín. Areál Muzea v přírodě Rymice je otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Jako za starých časů v letohrádku svatý Vojtěch

letohrádek svatý vojtěchLetohrádek svatý Vojtěch u Počátek na Vysočině nabízí ubytování jako za starých časů. Původně byl objekt postaven jako Turkův mlýn, o němž se písemné listiny zmiňují již v roce 1562. Na konci 19. století došlo k přestavbě objektu na sídlo, posléze i na pilu a továrnu na pletené zboží, která byla po II. světové válce zkonfiskována. Po roce 1950 do sídla se vzácným interiérem nastěhoval místní národní výbor nájemníky – dělníky z blízkého státního statku, kteří svým způsobem užívání cenný dům zničili. K jeho obnově postupně docházelo od roku 2008, kdy noví majitelé zakoupili dnes již opět krásný objekt v dezolátním stavu. Dnes nabízí útulný zámeček ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách. Interiér je doplněn stylovou restaurací s dobovou obsluhou a recepty místní kuchyně vychází z tradičních dobových kuchařek.
 

Vydejte se na výlet Stezkou podél Lužnice

stezka řeky LužniceProjekt moderní dálkové pěší turistické trasy „Stezka podél Lužnice nás spojuje“ vznikl jako výsledek česko-rakouské spolupráce. Trasa je dlouhá 230 km, vede podél řeky Lužnice od pramene u rakouské obce Karlstift přes města Weitra, Gmünd a Litschau, překročí hranice do České republiky u Chlumu u Třeboně, na Třeboňsku se rozdělí na dvě větve (podél Staré řeky a podél Nové řeky), které se opět spojí ve Veselí nad Lužnicí. Ze Soběslavi trasa odbočuje na výhledový bod Choustník a vrací se k řece v Sezimově Ústí, aby přes Tábor a Bechyni došla až k ústí Lužnice do Vltavy. Stezka má velmi dobrou infrastrukturu v oblasti ubytování, stravování a veřejné dopravy. Vysoká zajímavost trasy je dána počtem téměř tisíce zajímavých míst nacházejících se v pruhu širokém 4-5 km podél ní. V roce 2019 získal úsek z Plané nad Lužnicí přes Tábor a Bechyni do Týna nad Vltavou evropský certifikát Leading Quality Trails Best of Europe a stal se tak první trasou v ČR, který takový certifikát získala.


Navštivte brněnské vilové kvarteto: Tugendhat, Löw-Beer, Stiassni a Jurkovičovu vilu

vila TugendhatČtveřice rodinných vil, jež reprezentují výjimečná díla v oblasti individuální rodinné výstavby, a to jak v období moderny a secese z počátku minulého století, tak i meziválečné avantgardy. Za budovami, které jsou dnes opět hrdými výstavními stavbami města se skrývají až neuvěřitelné příběhy jejich majitelů, většinou bohatých průmyslníků židovského původu, kteří si nechali postavit honosná sídla a následně museli uprchnout před nacistickým režimem daleko od své vlasti.

Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových postavená v letech 1929–1930, byla navržena architektem Ludwigem Miesem van der Rohe. Jako jediná památka moderní architektury v České republice je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

StiassniVilu Stiassni si nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil tehdy velmi populárního brněnského architekta Ernsta Wiesnera, který v letech 1927–1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby, štuky a historizujícím nábytkem.

Vila Löw-Beer je secesní vila v Brně-Černých Polích postavená v letech 1903 až 1904 podle návrhu architekta Alexandera von Neumanna pro průmyslníka Moritze Fuhrmanna. Vilu obývala v letech 1913 až 1939 rodina Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vlastní vila Dušana Jurkoviče byla postavena roku 1906 na úpatí brněnského Wilsonova lesa. Nachází se na ulici Jana Nečase v Brně-Žabovřeskách a je jednou z nejvýznamnějších památek secesní architektury v Brně.
 

Za Loosovými interiéry do Plzně

Loosovy interiéryU bohatých průmyslníků ještě chvíli zůstaneme, ovšem tentokrát se za nimi vypravíme do Plzně. Jedinečným architektonickým skvostem, který v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos ve 30. letech 20. století pro movité investory z řad místní židovské komunity, je soubor osmi dochovaných bytových interiérů. Kromě jedinečného designu umožňují komentované prohlídky Loosových interiérů zajímavý pohled do způsobu bydlení bohatých rodin průmyslníků v období první republiky. Každý z interiérů má navíc svůj osobitý příběh, v němž se prolínají často tragické soukromé osudy jednotlivců s dějinnými událostmi před 2. světovou válkou, v jejím průběhu i v období vlády komunistického režimu.
Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Hospodářský dvůr Rymice

Hospodářský dvůr Rymice

Barokní hospodářský dvůr v obci Rymice na Kroměřížsku prošel rozsáhlou obnovou. V roce 2022 zde vznikl atraktivní skanzen, který mezi Kroměříží a Holešovem nabízí jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti.

Dům Dotek

Dům Dotek

DOTEK – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury – sídlí v objektu bývalé barokní fary, v současné době zrekonstruované na ekologicky šetrnou budovu.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz

Ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz

Zámek Mitrowicz nabízí jedinečné ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz. Celkem šest místností s kapacitou 18 lůžek je zařízeno historickým nábytkem a dále se rozšířila ubytovací kapacitu v bývalé budově pivovaru, tak aby celková kapacita dosáhla 20 pokojů (44 lůžek).

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Centrum Walzel v Meziměstí – fabrika na zážitky

Centrum Walzel v Meziměstí – fabrika na zážitky

Centrum Walzel, to je fabrika na zážitky! Můžete zde zažít to, co jste si vždy přáli. Můžete se výborně najíst a nebát se vysokého účtu, můžete střílet a nemusíte mít zbraň ani oprávnění nebo si zahrát na profesionální dráze! Přijďte a přesvědčte se sami.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice spojuje Čechy a Rakousko. Jedná se o přeshraniční dálkovou pěší trasu podél řeky Lužnice, od jejího pramene u rakouské obce Karlstift v severním Rakousku až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou.