Úvod > Aktuality > Navštivte obdivuhodná znovuzrozená místa, kde se minulost potkává se současností
Životní styl

Navštivte obdivuhodná znovuzrozená místa, kde se minulost potkává se současností

  • Vydáno9. srpna 2023
Jsou památky, které mají několik životů. Bohatou historii, přestavby, zajímavé životní osudy svých majitelů, ale mnohdy i desítky let chátrání, které ukončila až kompletní rekonstrukce. A přesně taková místa vám dnes představí Kudy z nudy.

Objevte zámek Svijany

svijanyNádherné prostředí Českého ráje přímo vybízí k návštěvě obce Svijany. Stejnojmennému pivovaru se podařilo navrátit areálu Zámku Svijany původní podobu z přelomu 17. a 18. století. Kromě tradiční prohlídky zámku zde najdete unikátní archeologickou expozici, 3000 let starou bronzovou jehlici, výstavu o šlechtických rodech nebo interaktivní ukázku historie pivovarnictví. Děti zase ocení dětské archeologické naleziště v zahradě. Mimo to si prohlédnete také zrekonstruovaný interiér zámku včetně kaple s restaurovanými stropními freskami. Zámek Svijany nabízí i netradiční prohlídky zámku. Pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny speciální dětské prohlídky a pro dospělé nabízí zámek noční prohlídky s archeologem Petrem Brestovanským.
 

Poznejte kouzlo Doteku

Z tři sta let staré krkonošské fary se stal ekologicky šetrný Dům Obnovy Tradic, Ekologie a Kultury neboli DOTEK. Jeho smyslem je obnovení vztahu lidí ke krajině a přírodě, zachování kulturního dědictví a šíření dovedností směřující k trvale udržitelnému životu. Celoročně nabízí komentované prohlídky domu a přírodní zahrady, vzdělávací a osvětové akce, tematické vycházky po okolí jako například cesty horských hospodářů či pohádek, anebo originální poznávací trasy s indiciemi. Nechybí zde obchůdek, hravá expozice s pohyblivým modelem krajiny Krkonoš a loutkovým divadlem.
 

Fabrika na zážitky v Centrum Walzel

centrum WalzelTovárna na splněná přání, fabrika na zážitky. To je volnočasové a obchodní centrum, které vzniklo na Broumovsku, v Meziměstí z bývalé tkalcovny. Sem se můžete kdykoliv vydat s přáteli nebo s celou rodinou a pokaždé prožijete úžasný den! Přijďte se osvěžit při zábavě a aktivním odpočinku. Po sto letech produktivního života od roku 1940 jen chátrala a byl na ní žalostný pohled. Centrum Walzel však ožilo a je nyní místem aktivního odpočinku, zábavy a obchodu. Nabízí střelnici, fitness, bowling, lezeckou stěnu, solnou jeskyni anebo restauraci.
 

Hospodářský dvůr s expozicí chleba v Rymicích

Dvůr RymiceMuzeum Kroměřížska v květnu 2022 otevřelo zrekonstruovaný hospodářský dvůr v Rymicích. Zájemcům o lidovou kulturu nabídne jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti. Srdcem všeho je expozice "Od kvásku ke klásku" věnovaná chlebu, který zaujímal to nejposvátnější místo v jejich životech. Zadělávání těsta mělo své rituály – u hospodyněk si nejvíce cenili toho, když dokázala upéct vynikající chleba. Dvůr z 18. století se dochoval kompletní. Nevyhnul se však nešetrným zásahům, po druhé světové válce, kdy dokonce sloužil jako kravín. Areál Muzea v přírodě Rymice je otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Jako za starých časů v letohrádku svatý Vojtěch

letohrádek svatý vojtěchLetohrádek svatý Vojtěch u Počátek na Vysočině nabízí ubytování jako za starých časů. Původně byl objekt postaven jako Turkův mlýn, o němž se písemné listiny zmiňují již v roce 1562. Na konci 19. století došlo k přestavbě objektu na sídlo, posléze i na pilu a továrnu na pletené zboží, která byla po II. světové válce zkonfiskována. Po roce 1950 do sídla se vzácným interiérem nastěhoval místní národní výbor nájemníky – dělníky z blízkého státního statku, kteří svým způsobem užívání cenný dům zničili. K jeho obnově postupně docházelo od roku 2008, kdy noví majitelé zakoupili dnes již opět krásný objekt v dezolátním stavu. Dnes nabízí útulný zámeček ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách. Interiér je doplněn stylovou restaurací s dobovou obsluhou a recepty místní kuchyně vychází z tradičních dobových kuchařek.
 

Navštivte brněnské vilové kvarteto: Tugendhat, Löw-Beer, Stiassni a Jurkovičovu vilu

vila TugendhatČtveřice rodinných vil, jež reprezentují výjimečná díla v oblasti individuální rodinné výstavby, a to jak v období moderny a secese z počátku minulého století, tak i meziválečné avantgardy. Za budovami, které jsou dnes opět hrdými výstavními stavbami města se skrývají až neuvěřitelné příběhy jejich majitelů, většinou bohatých průmyslníků židovského původu, kteří si nechali postavit honosná sídla a následně museli uprchnout před nacistickým režimem daleko od své vlasti.

Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových postavená v letech 1929–1930, byla navržena architektem Ludwigem Miesem van der Rohe. Jako jediná památka moderní architektury v České republice je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

StiassniVilu Stiassni si nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil tehdy velmi populárního brněnského architekta Ernsta Wiesnera, který v letech 1927–1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby, štuky a historizujícím nábytkem.

Vila Löw-Beer je secesní vila v Brně-Černých Polích postavená v letech 1903 až 1904 podle návrhu architekta Alexandera von Neumanna pro průmyslníka Moritze Fuhrmanna. Vilu obývala v letech 1913 až 1939 rodina Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety TugendhatZahrady brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer jsou od soboty 1. dubna 2023 pro návštěvníky na rok zdarma propojeny.

Vlastní vila Dušana Jurkoviče byla postavena roku 1906 na úpatí brněnského Wilsonova lesa. Nachází se na ulici Jana Nečase v Brně-Žabovřeskách a je jednou z nejvýznamnějších památek secesní architektury v Brně.
 

Za Loosovými interiéry do Plzně

Loosovy interiéryU bohatých průmyslníků ještě chvíli zůstaneme, ovšem tentokrát se za nimi vypravíme do Plzně. Jedinečným architektonickým skvostem, který v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos ve 30. letech 20. století pro movité investory z řad místní židovské komunity, je soubor osmi dochovaných bytových interiérů. Kromě jedinečného designu umožňují komentované prohlídky Loosových interiérů zajímavý pohled do způsobu bydlení bohatých rodin průmyslníků v období první republiky. Každý z interiérů má navíc svůj osobitý příběh, v němž se prolínají často tragické soukromé osudy jednotlivců s dějinnými událostmi před 2. světovou válkou, v jejím průběhu i v období vlády komunistického režimu.
 

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

V Plzni navštívíme také selský dvůr U Matoušů, patřící k nejvýznamnějším památkám ve správě Národního památkového ústavu, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Příběh obce Bolevec společně se statkem U Matoušů se píše již od středověku, v průběhu 19. století byl celý dvůr výrazně přestavěn. V roce 2021 byla dokončena revitalizace celého statku a v témže roce přivítal statek U Matoušů první návštěvníky. Expozice vesnické lidové architektury přibližuje život a práci na statku v 19. – 20. století. V areálu si můžete prohlédnout volně přístupnou expozici v sýpce a stodole a tematické výstavy v bývalých stájích a s průvodcem obytné stavení. Dvůr pořádá zábavné a vzdělávací programy pro děti, je možné zde uspořádat svatbu a další společenské a kulturní akce. 
 

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Že umí Česko obnovovat památky potvrzuje ocenění Europa Nostra Awards 2023, které získal parostrojní pivovar v Lobči. Více než 15 let pracovali architekti Jana a Pavel Prouzovi na oživení tohoto pivovaru s bohatou historií sahající až do roku 1586. Parostrojní pivovar v Lobči, v malebné obci v CHKO Kokořínsko, je dokonalou ukázkou propojení historického a nového, pokračování života historické budovy v moderních časech. S pivovarem a jeho příběhem se můžete seznámit při pravidelných prohlídkách. A jestli zde stále vaří dobré pivo otestujete přímo v místní restauraci, kde se i výborně najíte! Chcete-li si místní atmosféru i okolí užít déle, využijte možnost ubytování v místních stylových, moderně zařízených apartmánech s venkovskou atmosférou.
 

Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice

Další obnovenou a zachráněnou technickou památkou je Berlova vápenka v Závratci u Třemošnice. Vápenka fungovala v letech 1880 až 1960, kdy se její brány na dlouhých šedesát let zavřely. Dnes představuje jedinečně zachovanou památku z počátků průmyslové výroby vápna pod Železnými horami a je zde umístěna expozice dějin vápenictví. Můžete si pročíst nástěnné tabule, prohlédnout vitríny, osahat nářadí, které se používalo. A co rozhodně stojí za vyzkoušení, je pohled do komína zevnitř! Vápenec z okolních lomů byl zprvu dovážen povozy a v roce 1882 byla uvedena do provozu lanovka z Prachovic. Měřila pět kilometrů a ve své době byla technickým unikátem.
 

Winternitzovy automatické mlýny

Národní kulturní památka Winternitzovy automatické mlýny je jednou z prvotin architekta Josefa Gočára. Monumentální mlýnskou budovu na břehu Chrudimky v centru Pardubic navrhl Gočár v roce 1909 pro podnikatele bratry Winternitzovy a v roce 1924 komplex dál rozšířil o obilné silo. Automatické mlýny byly v provozu nepřetržitě více než 100 let, do roku 2013. Od roku 2016 prochází objekt proměnou na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Již na podzim 2023 se veřejnosti otevřou čtyři budovy, park před hlavní mlýnskou budovou a nové vnitřní náměstí. V druhé etapě výstavby, v období 2023–2026, přibudou do souboru další tři nové bytové a komerční objekty doplněné o občanskou vybavenost.
 
Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice

Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice

Berlova vápenka je cenná technická kulturní památka dokládající místní průmyslovou tradici a historii. Evropskou raritou byla 5 km dlouhá lanovka, která vedla z vápencových dolů. Výstavu doprovázejí expozice mapující minerály v okolí, které sloužily jako surovina pro výrobu.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Areál selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou zpřístupněny veřejnosti.

Vila Tugendhat v Brně

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nechte se provést obnovenou technickou památkou, ochutnejte naši kuchyni a řemeslné pivo nebo se u nás ubytujte.

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Dům Dotek

Dům Dotek

DOTEK – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury – sídlí v objektu bývalé barokní fary, v současné době zrekonstruované na ekologicky šetrnou budovu.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Hospodářský dvůr Rymice

Hospodářský dvůr Rymice

Barokní hospodářský dvůr v obci Rymice na Kroměřížsku prošel rozsáhlou obnovou. V roce 2022 zde vznikl atraktivní skanzen, který mezi Kroměříží a Holešovem nabízí jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz

Ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz

Zámek Mitrowicz nabízí jedinečné ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz. Celkem šest místností s kapacitou 18 lůžek je zařízeno historickým nábytkem a dále se rozšířila ubytovací kapacitu v bývalé budově pivovaru, tak aby celková kapacita dosáhla 20 pokojů (44 lůžek).

Centrum Walzel v Meziměstí – fabrika na zážitky

Centrum Walzel v Meziměstí – fabrika na zážitky

Centrum Walzel, to je fabrika na zážitky! Můžete zde zažít to, co jste si vždy přáli. Můžete se výborně najíst a nebát se vysokého účtu, můžete střílet a nemusíte mít zbraň ani oprávnění nebo si zahrát na profesionální dráze! Přijďte a přesvědčte se sami.

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice spojuje Čechy a Rakousko. Jedná se o přeshraniční dálkovou pěší trasu podél řeky Lužnice, od jejího pramene u rakouské obce Karlstift v severním Rakousku až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou.

Další aktuality

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
Životní styl

Věda a historie není nuda: 100 let od prvního vánočního plavání ve Vltavě

Otužování a plavání v ledové vodě je pro někoho peklo na zemi, pro jiné báječný způsob relaxace. A také skvělý tip, co podniknout v Praze na Štěpána. Druhý vánoční svátek pravidelně vyláká k Vltavě tisíce lidí, aby u Národního divadla sledovali Memoriál Alfreda Nikodéma, nejstarší a nejznámější českou otužileckou soutěž.
Životní styl

Objevte tajuplná místa s pozitivní energií, která vám dobijí baterky

Cítíte se vyčerpáni a potřebujete znovu nabrat sílu? V našich tipech najdete mnoha lidmi osvědčená místa, kde se budete cítit skvěle a která vás nabijí pozitivní energií. Pokud patříte k těm, kdo naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky – něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušejte magickou sílu nedostavěného chrámu v Panenském Týnci, Božích kamenů na Strakonicku anebo poutního místa na Hostýně.
Životní styl

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.
Životní styl

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

3. adventní neděle je letos 17. prosince. Advent přináší sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pojďte s námi oprášit některé tradice. O třetí adventní neděli (latinsky Gaudete – radostná) zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a adventní období získává slavnostnější ráz. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbrnou adventní neděli!
Životní styl

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.
Životní styl

Pět tipů, jak si užít Vánoce po celý rok

Máme pár skvělých tipů pro všechny, kdo milují Vánoce, svíčky, dárky, stromečky, zářící ozdoby, cukroví a vánočky! Víme o místech, kde nejkrásnější období roku můžete zažít kdykoliv – třeba v horkém létě anebo začátkem podzimu, když je do svátků ještě daleko. Začít loupat dobroty z adventního kalendáře můžete díky portálu Kudy z nudy kdykoliv!
Životní styl

100 tipů, kam vyrazit o Vánocích – tipy na 24. až 26. prosince 2023

Udělejte si o vánočních svátcích hezký výlet! Vánoce jsou pro všechny symbolem klidu. Překonejte lenost, opusťte příjemné teplo domova a prožijte kouzelný vánoční výlet. Poznejte magické kouzlo tradic a zvyků, které jsou s tímto svátkem spjaty, netradiční prohlídky zoo, užijte si svátečně vyzdobené hrady a zámky nebo zábavu na bruslích. Prohlédnout si během Vánoc můžete i řadu nádherných betlémů, kde se člověk musí klanět umu našich předků.
Životní styl