Úvod > Aktuality > Navštivte nový skanzen Zichpil v Humpolci
Navštivte nový skanzen Zichpil v Humpolci
">
Památky

Navštivte nový skanzen Zichpil v Humpolci

  • Vydáno13. července 2012
V Humpolci byl veřejnosti otevřen nový skanzen Zichpil. Vznikl rekonstrukcí jednoho z mála dochovaných stavení v původně chudinské zástavbě. Expozice v Nápravníkově stavení představuje bydlení humpoleckých obyvatel z konce 18. a začátku 19. století.
Prohlídku skanzenu můžete zahájit v Nápravníkově stavení č.p. 338, kde se seznámíte s počátky osídlení regionu, vzniku města Humpolce a historií lokality Zichpil. Dále si prohlédnete interíéry a exteriéry Nápravníkova stavení, kde se seznámíte prostřednictvím dochovaných artefaktů hmotné lidové kultury se životem místních obyvatel převážně tkalců na přelomu 19. a 20. století. Prohlídka dále pokračuje v nedalekém a autenticky dochovalém tzv. Tolerančním kostele, kde průvodce návštěvníků přiblíží těsné soužití třech duchovních kultur (křesťanské, evangelické a židovské), které v této části města žili v těsném sousedství.
Skanzen Zichpil na Humpolecku – okénko do života méně majetných

Skanzen Zichpil na Humpolecku – okénko do života méně majetných

Nahlédněte do starého Humpolce, jehož součástí byla a je původně chudinská zástavba lokality zvané Zichpil a v těsném sousedství stojící bývalé Židovské město. Otevírá se zde skanzen méně majetných.